Ügyességi szint 4-es vizsga

Huh, rájöttem, hogy a nívós blogírás nem is olyan egyszerű. Sokat gondolkodtam a témákon, amikről írhatnék, csak úgy magamnak, vagy Nektek, akik olvassátok ezeket. 
A jelen témának a K99 vizsgarendszerben az Ügyességi ágazat 4-es szintének bemutatását választottam, elemeire lebontva, valamint hogyan is állunk Jamievel a tanulásban.
Tudom, tudom… ennek már egyszer nekifutottunk, és el is értünk 81 pontot, aminek sokan nagyon örülnének, de én más célokat tűztem ki. Többek között azt, hogy 5-ös szintig 90 pont feletti eredményekkel végezzünk. A kutyasuli oktatói, és a barátaim, párom nem is lepődött meg azon, hogy újra nekivágunk! Mi az hogy… nekivágunk és 90 pont feletti értéket érünk el, mert bennünk van.

Akkor lássuk milyen összetevők alkotják a 4-es szintet:
Apport: 15 pont
Akadály: 15 pont
Kézjel: 20 pont
Irányítás: 20 pont
Megállítás: 20 pont
Szagazonosítás: 10 pont
Összesen 100 pont

Akkor most egy kicsit részleteire bontva:

1. Apport:
A gazda leül egy székbe vagy a földre, a kutya mellette nyugodtan ül. A bíró jelzésére kidobja a tárgyat min. 5 méterre. Kiadja a „hozd!” vezényszót, mire a kutya beapportírozza a tárgyat a gazdának és az „ölbe!” vezényszóra az ölébe teszi.
Ahogyan mi állunk: Jamie abszolút megértette a feladat lényegét, sokan ezt a feladatot úgy kezdik el, hogy a kutyát leültetik és úgy ülnek bele a székbe, ezt próbáltam kicsit szebbé, nehezebbé formálni. Már ülök a székben, mikor a “lábhoz” vezényszóval Jamie megkerüli a széket majd az “ül” parancsra leül a szék mellé. A labda eldobásakor érzem még, hogy megfeszül, de nem mozdul el mellőlem. Az apport 10/10-szer sikerül, nem jelent neki gondot ölbe tenni a labdát.
Ezt a feladatot, azaz, hogy az ölembe tegye a labdát formálással tanítottam meg korábban.
Úgy gondolom, hogy ez a feladat nem jelenthet számunkra problémát.

2. Akadály: 
– karika és 6 pálcás szlalom (15 pont)
A gazda alapállást vesz fel az előre kihelyezett karika előtt. A bíró jelzésére a gazda a kutya mellett futva rávezeti őt a karikára “akadály” vezényszóval, és a 6 pálcás szlalomra “szlalom”. A vezényszavak mellé kézjelek is használhatók.
Szükség esetén a feladat kétszer újrakezdhető.
Ahogyan mi állunk: A korábbi vizsga előtt gyakoroltuk a feladatot, azonban egy rossz ugrás következtében Jamiere ráesett a karika, emiatt nem ugrotta meg a vizsgán, és a szlalomunk sem volt épp a kiváló kategória. Mindkét akadályt újra át kell vennünk. Ehhez kell majd vennem egy hullahopp karikát. Valamint össze kell szednem pár pálcát, régi felmosó, partfis nyél kiválóan megteszi. (Az már más kérdés, hogyan fogom a földbe állítani)
Ez az a feladat, amit még nem gyakoroltam és újra a nulláról kell elkezdenem felépíteni.  Mindenképp figyelni kell, hogy Jamieben mennyire maradt meg a félelem a karika iránt.
Itt van egy videó a szlalom tanítására. Azt hiszem ezt fogom használni.
3. Kézjel: 
– ültetésből fektetés, állítás, ültetés, állítás; 15 m távolságból
A gazda a kihelyezett vonalnál leülteti a kutyát, majd a bíró jelzésére kilép a kutya mellől és a 15 méteres távolságot jelző vonal mögé áll. A bíró jelzésére megkezdi a feladat végrehajtását, a pozíciókat a megadott sorrendben kézjellel végrehajtatja a kutyával. Kívánatos a kutya részéről: A gazda kézjelére a kutya határozottan reagál, felveszi az adott pozíciót és a következő kézjelig azt kitartja. A feladatsort úgy hajtja végre, hogy közben a helyét nem hagyja el, a vonalat nem lépi át.
Ahogyan mi állunk:  Ez az egyik kedvencem, eddig soha nem okozott problémát a vizsgákon, remélem hogy most sem fog.
Ami Jamie végrehajtásában megfigyelhető, hogy az utolsó állításnál egyik mancsát átrakja a pálcán. Ezt úgy vehetem ki belőle, hogy feladat részenként megkapja a jutalmát, azaz  a fektetés után kaja, állítás után kaja, ültetés után kaja, és a végső állítás után csak akkor kaphat jutalmat, ha az tökéletes, azaz a pálcán belül van a mancsa. 
Valamint, amit szeretnék begyakorolni számára, hogy az ülésből fekvés minden alkalommal úgy valósuljon meg, hogy hátrafelé fekszik le, azaz a mellső lábak maradnak egyhelyben, és a hátsóját tolja fekvésbe. Jelenleg ez úgy néz ki, hogy a mellső lábakat tolja előre, és a feneke marad egy helyben. Ezt úgy lehet megtanítani, hogy a kutya mellső lábai elé áll az ember, így nem engedünk teret a mellső lábainak a helyváltoztatáshoz.

4. Irányítás:
– 3 bója egy vonalban, egymástól 5 méterre kihelyezve, 2 bójához küldés
A bíró megadja, hogy az alakzat melyik oldalát kell tejesíteni. A gazda feláll a középső bójától 5 méterrel lévő kiindulóponthoz a kutyájával, majd a középső bójához küldi és ott fekteti. Ezután a bíró által megadott irányban levő második bójához küldi a kutyát és fektet.
Ahogyan mi állunk: Alapvetően Jamie tudja mi a feladat, és azzal sincs probléma, hogy nagy hévvel kimenjen a bójákhoz. A bal oldalra való kimenetel néha problémás. Sokszor ugat, és nyüszög a feladat közben. Ezt mindenképp ki kell venni belőle. Anita, aki legutóbb is vizsgáztatott bennünket, is megjegyezte az ugatást.  Ezt véleményem szerint azzal a legegyszerűbb kivenni belőle, hogy mindenképp nyugodt állapotban, egy fárasztó séta után valósuljon meg a gyakorlás. A bóják közötti távolságot csökkentve, először csak az egyik oldal begyakorlásával,  majd a másikkal. Aztán ha pontos, csöndes a bójához kimenetel, akkor lehet a távolságokat növelni. A klikket csak akkor adni, és örülni, ha csöndben végrehajtotta a feladatot, ha történt valami, akkor a “nem jó”-val elvinni a kutyát a feladatból, azaz kimozdítani onnan.

5. Megállítás:
– 30 méterről, fektetés 15 més 20 m között
A gazda a kihelyezett vonalnál lefekteti a kutyát, majd a bíró jelzésére kilép a kutya mellől és a 30 méteres távolságot jelző vonal mögé megy. A bíró jelzésére a gazda hívja a kutyát, majd a kijelölt sávban egy vezényszóval fekteti.
Ahogyan mi állunk: A vizsgán meg lettünk dicsérve, mert a Ü3-as vizsgánkon nagyon lassan jött be Jamie, mivel tudatában volt mi is lesz feladat. Ezt sikerült Ü4-re felturbóztunk.
Úgy gondolom, hogy megint szükség lesz egy-két láb között eldobott labdára, illetve megállítás nélküli behíváshoz. Nem gondolom, hogy ezzel olyasmi baj lenne, hogy átlépi a vonalat, még sosem volt ilyesmi gond.

6. Szagazonosítás:
– két cipő, saját szag, egyszeri választás
A gazda a kutyával a feladat megkezdése előtt feláll az alapvonalhoz (vagy leül egy székre), közli a jelzés módját, majd a bíró jelzésére megkezdi a feladatot. Először „szimat!” vezényszóra szagot ad a kutyának a keresendő cipő párjából, majd a „keresd!” vezényszóra a kutyának ki kell választania, és az előre közölt módon egyértelműen jeleznie kell a megfelelő cipőt.
A gazda nem bátoríthatja, vagy irányíthatja a kutyát semmilyen módon, miután az átlépte az alapvonalat. Visszahívni és újraindítani a kutyát egyszer lehet mindkét feladatrészben, de csak akkor, amikor a kutya nincs a cipők közelében.
Kívánatos feladat-végrehajtás
Szagfelvételnél a kutya vezényszóra orrát a cipő nyílt részéhez teszi, és ott tartja, amíg a gazda ki nem adja a keresésre vonatkozó vezényszót. Ekkor a kutya a cipők felé indul és megkezdi a keresést, majd a keresendő cipőnél megáll, és felveszi a gazda által előre közölt jelzési pozíciót, azt kitartja, míg a gazda nem jelzi a feladat végét.
Ahogyan mi állunk: Az előző Ü4-en sajnos Jamie szagfelvételt nem épp a kért ideig tartotta ki, hamarabb kikapta az orrát a cipőből, valamint az utasításomat sem várta meg, hogy megkeresse a cipőt, illetve 3. hibaként értékelhető, hogy nem szagolta a cipőket, hanem egyszerűen kiválasztotta a megfelelő cipőt. Ennél a feladatnál fontos, hogy meglegyen a helyes szagfelvétel, keresés, jelzés-ami a mi esetünkben az apport lett-. Erre gyúrunk most rá nagyon Fruzsi szagazonosítás jegyzetére hagyatkozva. Jelenleg ott tartunk, hogy Jamie stabilan (hozzá képest) kiállja azt az időt, amíg az orrát a cipőben kell tartania, valamint eljutottunk, pont tegnap, hogy 6 cipőt képes volt a kis okos végig szagolni!!! Szóval ebben is magasabb szintre fogunk lépni!!! 

Így összefoglalva több helyen kell csiszolgatnom magunkat, akadályokat kellene mihamarabb elkezdeni gyakorolni. Azonban úgy gondolom, hogy ezek tudatában, illetve látva a megoldási alternatívákat egyszerűbb lesz az utunk a sikeres vizsgához.


És hogy kedvem ne szegjem, végére zárásként itt van egy videó az Ü3-es vizsgánkról, mert megéri sokat dolgozni. 🙂 






Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Köszi Zsófi! Nagyon örülök, hogy tetszik, amit látsz, olvasol… remélem én is ezt a jó vizsgaeredményt!! 😀

  2. Zsófi. says:

    Egyetértek Orsival! 🙂 Szuper a blogotok és Jamie meg… *-* Biztos meglesz az Ü4-es is 90 felett. 🙂

  3. Köszi Orsi! Igyekszem minél több hasonló bejegyzést is összehozni! Sőt már meg is van a következő téma. 😀

  4. Orsi says:

    hajrá Ivett! 🙂 jó kis bejegyzés, régóta keresek ilyen blogot, ahol leírnak ilyen dolgokat, és szerintem nem csak én vagyok ezzel így! 🙂


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!