Oktatóvá válás élményei

Tudom, hogy van egy olyan oldala a honlapomnak, hogy kutyaiskola, csak szeretném elújságolni, hogy milyen újabb lépcsőfokot sikerül lassan megmásznom. 

Mint már említettem, ősszel elvállaltuk a Kölyök Klub/ovi vezetését Mónival. Nem egy egyszerű feladat, az alig 10 hetes és a már majdnem alapfokra érett 6-7 hónapos kutyákat mindenki számára élvezhető közegben tartani. Figyelni kell a méretbeli, temperamentumbeli különbségekre. Eddig még nem volt alkalom arra, hogy a fent említett okok miatt szétszedjük a csoportot, mert megoldhatatlanná vált volna a helyzet. Remélem nem is lesz rá szükség. Elsősorban itt a célunk, hogy a gazdák jól érezzék magukat valamilyen szinten irányított közegben. Jobban megismerhessék kutyájuk jellemét, és pár alapvető engedelmes feladatot elsajátíthassanak.  

Múlt héten kaptam egy lehetőséget, hogy alapfokú csoportot megfigyelhessek a sulin, kint voltam szombaton és vasárnap is. Kicsit megerőltető, de ez elkerülhetetlen. Csak remélni tudom, hogy mindenki, aki számomra fontos, támogat ebben, mert elég fárasztó, illetve költséges számomra. 

Csak egy kis ízelítő, hogy milyen volt a vasárnap, amikor Jamie is velem volt.
8:00-9:00 Irányított klub: most a bemutatót gyakoroltuk épp, habár mi nem leszünk benne, jó volt közel 10 kutyával elgyakorolni a koreográfiát, trükköket egyszerre csinálni. (mindezt természetesen póráz nélkül)
9:00-10:00 ŐV, Nyomkövetés: ebben most nem remekeltünk, mert Jamie hős szerelmesnek mutatkozott, és picit szétesett. 
10:00-11:00 Kölyök Klub: most nem vittem be Jamiet, pedig már-már elengedhetetlen kelléknek bizonyult a pöttyös. 🙂 Nagyon sokan jöttek, és tudtam, hogy rengeteg mindenre kell majd figyelni, és nem biztos, hogy az én kutyám a szétesésből össze tudná magát szedni. Összesen 13-an voltunk, eszméletlen volt, imádom csinálni. Ilyenkor a legaranyosabbak, legfejleszthetőbbek a kicsik. Igen, elengedhetetlennek tartom a kölyökkori szocializációt. Hála, egyre többen jönnek erre rá, a gazdik is egyre több ismerettel jönnek a sulira. Nincs abból gondjuk, pl ha a kölyök felsír egy-egy játék során, stb… Természetesen a durvaságokat nem díjazzuk, és igyekszünk elejét venni, de egy egészséges játékban is megtörténik az, ami már rossz az egyik kölyöknek, és ilyenkor ennek hangot is ad. Nagyon sok “kutyakommentárral” igyekszünk helyes képet adni a gazdiknak, ez néha még nehezen megy, mert amit saját magad látsz, nem biztos hogy le is bírod kommunikálni. Ámbár igyekszik az ember mindenben fejlődni. A vasárnapi foglalkozást igyekeztük játékossá tenni, nem volt különösebb elmélet, csak a kutyák, a gazdik és a játék!!! 🙂
12:00-13:30: alapfok, a 6 tagú csoport, 7 tagra növekedett. Egy német juhász csatlakozott a csoporthoz, akit az oviból elég érettnek gondoltunk. Gábornak, gazdinak nem is jelentett gondot, hogy tovább maradjon a sulin. Nagyon jó volt megfigyelni, hogy egy új kutya miket vált ki a már másodszorra találkozó kutyákból, miként változtatta a csoportot,egy-egy kutya viselkedését a jelenléte.
A szünetekben Jamie velem volt, labdáztunk, frizbire most nem volt lehetőség, mert nagyon fújt a szél, illetve  a többi oktató kutyájának társaságát élvezte pöttyösöm.

Közel 6 órás kintlét után sikerült, 15:30-ra hazaérnem.  Gondolhatjátok, elfáradtam, mint a dög, de Jamie is. 🙂

De mit is szerettem volna ebből kihozni. A jelenlegi suli rendszerben, ahhoz hogy valaki tanfolyamvezetővé válhasson, számos tapasztalatra kell szert tennie a következő állomások segítségével:
– megfigyelő: a tanfolyam megfigyelése – gazdák, kutyák- Ki hogyan áll hozzá, ki az, aki lemaradt, akinek több segítség kell. A kutyák esetében a kommunikációt, a csoportban , falkában betöltött szerepét, ezek változását. Domináns viselkedés, agresszió, félelem megnyilvánulását egyes esetekben.
– segítő/segédoktató: Részt venni a tanításban, egyes feladatok, elmélet, játék elmagyarázása. Gazdák segítése, problémák feltárása, ha bármi gond adódna a kutyák között, akkor abban segíteni, megoldani. Az egész tanfolyam alatt, míg az oktató a gazdákkal foglalkozik, akkor a kutyák figyelése, egyes esetekben beavatkozás a nem kívánt cselekvésbe. Sorolhatnám még.
– oktató: ő az, aki az egész tanfolyam menetét meghatározza. Hiába van egy menetrend, neki kell meglátnia, hogy mik azok a részek, amiket gyakorolni kell, amik kevesebb-több időt igényelnek. Nagy felelősség ez, hiszen a jó hangulat elengedhetetlen, meg kell találni a megfelelő hangot a gazdikkal és a kutyákkal.  (inkább a gazdikkal)
Ez természetesen az én meglátásom, nem a suli által meghatározott titulus, feladatkör, természetesen az ennél kicsit bonyolultabb.

A lényeg a lényeg, hogy mindezt azért is csinálom, hogy egyszer oktatóvá válhassak. Másodrészt azért, hogy kisvárosomban, Soltvadkerten egy olyan kutyás közösség jöhessen létre, ahol ugyanúgy szabadon lehetnek a kutyák, játszva megismerhessék a határokat. Nem gondolom, hogy én lennék csak hasonló gondolkodású ember itt, de lehet hogy tapasztalatom támogató jellegű lenne. Tudom, hogy sok mindent tudok, hisz nem most kezdtem kutyázni, azonban nagyon sok minden nem rég világosult meg bennem, és mindezek mellé már csak tapasztalat hiányzik, még több megoldásra váró helyzet, amiből az ember tanulhat. Szóval mászom a lépcsőket, hogy még többet és jobban lássak a hegy tetejéről…

Pár kép a Kölyök Klubról, ovinkról, amik gondolom magukért beszélnek:

A játék élvezete
Azonos méretek találkozása
Közös játék a kutyával  
Játék a kutyával csapó 2. 
Sok kutya-gazda az ovin
Jamie, mint a felnőtt kutya kellék 🙂
Nagyon sok gazdi
Félős vizsla bátorítása
Kölyköknek csak a játék a lényeg
Azért ha hívják őket, így rohannak a gazdihoz 🙂

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!