Trükk: lelövés

Nagyon sokat gondolkodtam, mi az a trükk, amit meg szeretnék tanítani Jamienek, és a nagy melegre való tekintettel nem is olyan nehéz a kivitelezése. A választás a “lelövés” trükkre esett, amiatt is, mert Dávidnak ez a trükk nagyon tetszett anno, az első bemutatózásunk alkalmával. Ez az első trükk, amit érte, az ő szórakoztatására tanítottam meg Jamienek! 🙂
Sokat gondolkodtam a kivitelezésen, hogyan és miből lehetne ezt kihozni. Fent, a youtube-on rengeteg videó van, meg is néztem egyet kettőt, magáról a tanításról, illetve hogy milyen “meghalást” alakítanak az ebzetek. Jamie még kissrác korában előszeretettel vágódott hátára és égbemeredő lábakkal próbált elszenderedni. Valahogy így:

Ebből jött az ötlet, hogy nem csak amolyan eldőlünk oldalra típusú lesz lelövése Pöttyösömnek, hanem hátára pördülős és lábmeredős, kitartós. Na ezt jól megmagyaráztam, ugye? 🙂 A kép illusztrálja, hogy mire gondolok, nem nevetni a fejszerkezeten 🙂

Akkor kezdjük az elején. Igaz, hogy Jamienek belőttem a pálcát, mint követendő tárgyat, de valahogy még mindig idegenkedem a használatától (most még inkább, mert nincs meg 🙂 ). Így marad a jutifali a kézben. Otthoni gyakorláshoz én általában száraztápot használok, megtartva a prémiumot külső helyszínekre. Itt a száraztáp hasznosabb is, mert én speciel marokban fogom a szemeket, így is elég nedves lesz a kezem Jamie nem épp száraz tápelvevési technikájától, értsd nyálától. 🙂

Szóval kezemben pár szem táp, a kutya fekszik előttem és hasonlóan a gurul technikához, megvezetem, azaz az orra előtt húzom a falatot. Figyelem! Ha a kutyánk tud gurulni iszonyat jól kell időzíteni a klikkerrel!! Pillanatok alatt átfordulhat a kutya, legalábbis Jamie pont mikor a hátán fekszik “ránt” egyet magán, hogy eldőlhessen a másik irányba. Bevallom nem egyszer elrontottam, csak a kutyám értelmén múlott, hogy mégis ilyen rövid idő alatt megtanulta a trükköt… Eddigi állás szerint, ott tartunk, hogy küszködünk, hogy kutyánkat megfelelő időben jutalmazzuk, mikor a hátán fekszik. Vigyázat, ne akkor jutalmazzuk, mikor még a hátán van, hasonlóan járhatnak, mint mi, emberek. A jutalmat csak akkor adjuk oda neki, ha visszafordult, vagy felállt a érte.
Következő lépésben én még ugyanúgy használtam a kezemet megvezetésként -a falatokat már kivettem belőle- és az idővel játszadoztam picit. Amennyiben a kutya megértette, hogy mindig abban a pillanatban kapja meg a kaját, amikor a hátán fekszik, elkezdhetünk az idővel játszani. Kicsit nyújtani a háton fekvés időtartamát. Na itt már tuti leesik a kutyának, hogy mit várunk tőle.
Fontos azt is eldönteni, hogy mivel szeretnék későbbiekben a trükköt kérni kedvencünktől, lehet ez egy pisztolyt jelképező kéztartás, “Baing”,  “puff” szavak. Jamienél úgy vezettem be a “pisztolyt”, hogy a követési céltárgyként használt kezemmel megformáztam, majd ugyanúgy az orra előtt tartva kezemet hátára fektettem. Pár ismétlés után ebzetem már maga a pisztoly látványára elindította a feladatot. Jöhetett a hang, “baing” szó beletétele a trükkbe. Amikor a kutya teste a kívánt fordulatot felveszi jöhet a lelövés szavunk.
Párszor nem árt gyakorolni ezt, mielőtt kicsit eltávolodva kérnénk kutyánktól a feladat sikeres végrehajtását. Személy szerint jobb szeretem napi többszöri gyors etapokra osztani egy-egy új trükk megtanítását. Valahogy a kutyában is hamarabb letisztul a trükk, illetve nem mellesleg ha rövidebb időre dolgoztatjuk meg az agyát, nagyobb kedvvel is akarja megoldani. 🙂 Nem szoktam max 5-8 perceket rászánni egy alkalomra. De azt sem árt mérlegelni, ha valamire nagyon ráérzett a kutya, többszöri kérés után is megcsinálja, akkor ott abba kell hagyni! Miért is?!
Ha lerajzolnánk a tanítási alkalmakat, a kutyánk részéről azt kell megnézni, hogy mikor a legaktívabb, amikor még nagy kedvvel próbálkozik, neki az a csúcspont, ott kell befejezni. Gazdi részéről az a csúcspont, amikor a kutyánk elérte az alkalomra kitűzött célt. Mindig célokkal kell nekiállni dolgozni, nem jó csak a vakvilágba gyakorolni, látni kell mennyire vagyunk magától a trükktől, felosztani kisebb állomásokra a tanítást. Pl a lelövésnél:

  1. megvezetéssel háton fekvést beklikkelni
  2. falatot kivenni a megvezetésből
  3. háton fekvés idejét kicsit megnyújtani
  4. beletenni a pisztoly jelét a megvezetésbe
  5. hanggal is végigkísérni
  6. a kezünket, mint követendő tárgyat egyre távolabb vinni a kutya orrától
  7. egyre kevesebb mozdulatot alkalmazni (“sutítani” a mozdulatainkat)
  8. egy lépés távolságból végrehajtatni a feladatot
  9. gyúrás a nagyobb távolságra 
  10. pozícióváltás, pl ülésből, állásból “lelőni” a kutyát
  11. környezetváltás, újratanítás (persze itt lehet több fázis is egyszerre)

Miután már tutira biztosak vagyunk abban, hogy kutyánk a fekvésből megcsinálja a trükköt, érdemes a távolságot növelni, látványosabb, ha pár lépés van gazdi kutya között. Valamint a különböző pozíciókból való lelövést is érdemes begyakorolni, állásból is menjen az állatunknak. Viszont itt megint érdemes visszamenni egy lépésre, azaz csökkenteni a távolságot.

A végére a videó, mely képekben is mutatja, amit írásban megpróbáltam elmagyarázni. Jó szórakozást, remélem ennek hatására megnő a tetszhalott kutyák száma!! 🙂

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Anonymous says:

    Gyönyörű a kutyád! Mennyi idős? 🙂


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!