Kutya a munkahelyen

Úgy gondolom szerencsés vagyok, igen, az… Szerencsés, mert behozhatom Jamie-t a munkahelyemre. Amikor Snoopynk átkelt a szivárványhídon, Édesapámmal (aki a főnököm is egyben) volt egy elbeszélgetésem. Elmondtam Neki, hogy csak akkor szeretnék kutyát, ha behozhatom magammal a munkahelyemre. Hosszas győzködés után beletörődött, hogy kislánya nem normális, most már csak azt mondom… SZERENCSÉS!! A mai napig valamilyen úton módon, kocsival, biciklivel, korival, sétálva, de együtt megyünk az irodába. 
Nem is tudom elmondani, hogy mennyi mindennel lettem, illetve lettünk gazdagabbak azzal, hogy Jamie, mint kutya velünk lehet. 
Ha kint van garantált mosolyt csal az arcodra, ahogy a játékkal a szájában röpül feléd, hogy azt dobd el neki minimum egyszer, míg eljutsz a termelői részlegbe, ahogy reggelente a volt macskás helynél megkérdezzük, hogy “Jamie hol a cica?” odaszalad a padlásajtóhoz, majd bedugja a fejét a  padlás feljáró nyílásába, a “Hány cica van bent?” kérdésre jön az egy, kettő, vagy három vakkantás válaszként. 🙂 Nap, mint nap látom ezeket a mosolyokat az ablakomból, jó érzés, hogy mások is ki tudnak lépni a mókuskerékből megpihenni az én Pöttyösöm által.
Ha bent van, akkor azon szoktunk mosolyogni, hogy milyen fekvési pózokat alkalmaz a falnál, miket álmodik, megy a nyüsz-nyüsz, majd a morgás 🙂 , amikor 15 perccel a a munkaidőm vége előtt, odateszi az asztalomra a fejét, hogy akkor menjünk már!! 🙂
Egy fekvési pozitúra alias Jamie
Szeretném, ha több munkahely engedné meg ezt az alkalmazottainak. Tipikus irodai munkák esetében remekül alkalmazható lenne egy-egy háziállat beengedése. Körbenéztem az interneten, hogy milyen hatással van ránk, emberekre kutyáink jelenléte a munkahelyen,  hol van már ennek nagyobb múltja. Abban biztos vagyok, hogy nem Magyarország az élenjáró munkahelyi kutyás lehetőségekben.
Amerikában már “Vidd be a kutyádat a munkahelyedre!” napot is szerveznek 1999 óta, a programban résztvevő munkahelyek megengedik az alkalmazottaiknak, hogy magukkal vigyék kedvenceiket. Mi a céljuk ezzel? Egyszerű: népszerűsítsék a minőségi kutyatartást, közvetve biztassák a menhelyi kutyák örökbefogadását. Voltak olyan vállalatok, akik felismerték, hogy a hosszú órákat dolgozni kényszerülő emberek nagyobb elánnal álltak neki a munkának, ha kedvenceik mellettük lehettek. Azaz nem azon idegeskedtek, hogy otthon mit csinálhat négylábújuk, illetve örültek neki, ha több órát kellett dolgozniuk, mert akkor bemehetett velük kedvencük. Jó kis elgondolás, nem igaz? 🙂
 
Gombszemek látványának hatása a melóhelyen:
Térjünk ki egy kicsit a hatásokra, amerikai vizsgálatok beszámolóit olvasgatva szuper dolgokat tudtam meg. A következő tanulmány szerzője Randolph Baker, aki a Virginiai Commonwealth Egyetem kutatóival egy amerikai cégnél végzett vizsgálata során kimutatta, hogy az állat jelenléte növeli az emberek munkahelyi elégedettségét. 75 embert figyeltek meg egy teljes hétig. 
Pózoljunk az irodában 1.
A vizsgálat ideje alatt minden egyes nap 20-30 embernek engedték meg, hogy kutyát vigyenek magukkal munkahelyükre. A kutatók nyálmintákat vettek a munkanap folyamán, ezzel mérték a stresszhormonok szintjét, 3 csoportot hoztak létre: a kutyás és nem kutyás dolgozók, valamint azon dolgozók, akiknek van kutyájuk, de nem vihették be. Ezeket az eredményeket összehasonlították és vonták le a következtetéseket: 
Reggel semmilyen különbség nem mutatkozott a három csoport között, ám a nap folyamán megmutatkoztak az eltérések. Csökkent a stresszszint azoknál a dolgozóknál, akik magukkal vitték a kutyájukat, míg a “nemkutyás” és a “kutyátotthonhagyós” dolgozók esetében ez növekedett.
Pózoljunk a kutyával az irodában 2.
A stresszhormonszintben is jelentős különbség volt azokon a napokon, amikor a kutyák jelen voltak, illetve amikor nem. Az alkalmazottak általában véve elégedettebbek voltak munkájukkal, mint az átlag. A szakértők emellett azt tapasztalták, hogy kutyák jelenlétében nőtt a munkavállalók csapatmunkában való együttműködésének a mértéke, könnyebben ment a kommunikáció.
Miért is fontos a stressz csökkentése? A munkahelyi hatékonyság csökkenésére számos magyarázat létezik, ezek közül a stressz az egyik legfontosabb olyan tényező – a táppénzen töltött idő és a kiégés mellett –, amely nagymértékben rontja a vállalat eredményességét. Sajnos a stressz nem marad következmények nélkül, tartós stressznek kitéve nem csak a szervezet adrenalinszintje állandósul magas értékeken, hanem hosszútávon nő a betegségek kialakulásának kockázata is. Az ilyen jellegű tartós terhelés következtében előbb vagy utóbb a test és a lélek különböző tüneteket produkál: magas vérnyomás alakulhat ki, szív- és gyomorproblémák bukkanhatnak fel, s emellett még számos egyéb tünet jelentkezhet.
 
Milyen elvárások vonatkoznak a gazdira, négylábúra?
Az egyik legfontosabb dolog, amit ha valaki munkahelyre viszi kutyáját, fel kell ismernie, hogy nem mindenki szereti a kutyákat. Van aki fél tőlük, van aki utálja őket. Ezt a kutyák különösen megérzik, főleg a félelmet. Tudom, mert Jamie is furcsán viselkedik a félős emberrel. Megugatja, olykor megmorogja (elmondások alapján) a reszkető embert. Ilyenkor gyors közbenjárás szükséges, kutyát gyorsan beengedni magam mellé, és beinvitálni az embert. El kell fogadni, hogy nem mindenki szereti a kutyák közelségét, és gyorsan fel is kell ezt ismerni, mert senki sem szeretne konfliktust kedvence miatt. 
A szeretjük, nem szeretjük a kutyát probléma mellett figyelembe és tudomásul kell venni, ha valaki allergiás kollégáink közül a kutyaszőrre. 
 
Őt így szeretik, szülinapi ajcsik a melóhelyen
Ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy nem minden kutya alkalmas munkahelyi ebzetnek. Gondolok itt az igen erőteljes területvédési ösztönnel rendelkező fajtákra, vagy a tipikusan egygazdás ebekre. De a megfelelő fajtán belül is akadhatnak nem megfelelő képviselők, mint a félős, szocializálatlan, agresszív jellemzőkkel bírók. Ez csak néhány gondolat persze számos jellembeli nehézség vethet gátat terveinknek.
A kifogástalan viselkedés, alapengedelmesség elengedhetetlen, de ugyanolyan fontosnak tartom az ápoltságot. Egy korábban khm… szarban hempergő kutyát én biza nem vinnék az irodába. Ahogy a vevőknek, partnereknek első benyomása a cégről az alkalmazottak alapján jön le, így fontos a kutya is, hiszen ő is meghatározója  ennek az első érzetnek. 

Fontos, hogy négylábúnk szobatiszta legyen, igaz a mi esetünkben ez úgy zajlott, hogy Jamie a kezdetektől velem volt, mikor megkapta az oltásait és bátran mehettünk vele ide-oda. Így a szobatisztaság fogalmát a munkahelyen is tanulgatta, itt is voltak pelusai, itt is voltak balesetek. De köztünk szólva elég gyorsan leküzdöttük ezt a problémát.Engem értek már hidegek és melegek, de főként meleg fogadtatásban részesítették Jamiet. A futárok kifejezetten imádják a Pöttyöst, a postás fél tőle, és az ablakon kopogtat be, hogy hozott valamit. 🙂 A vendégek, vevők közül számtalan olyan ember volt, aki jól megdögönyözte Jamiet és aztán jött be a mosdót keresve, hogy megmoshassa magát. (pedig ők általában öltönyös ficerákok 🙂 ) Beszélgetést könnyített meg, mert számos tárgyalást azzal kezdünk, hogy milyen kutya, miért van itt, és hogy milyen jól nevelt. Igen, simán kiválthatjuk a milyen idő van kint valamint a ól utaztál kérdéskört.
A kézben tarthatóság is nagyon fontos, illetve a szabályok ismerete. Nálunk küszöb szabály van érvényben a cégnél, ami annyit tesz, hogy az én irodám küszöbét nem lépheti át semmilyen körülmény között. Jöhet gügyögő kisgyerek, jöhetnek az alkalmazottak felvenni fizetésüket, vagy jöhet egy vendég, aki kis szeretné hívni. A szabály az, hogy odaáll a küszöbre és ott csóválhat veszettül. 🙂
Kedvenc helye 🙂
A helybenmaradás is egy olyan dolog, mely kihagyhatatlan. Volt már rá precedens, hogy hmmmm… kisebbségiek jöttek munkát keresni hozzánk, én nem tudom, hogy van ez, hogy minden kutyám utálta őket, de még Jamie is kifordult magából. Na ilyenkor jött, hogy behívtam a küszöbről, hátraparancsoltam az irodám legbelsőbb felébe és lefektettem. A nép 15 percig volt nálunk, addig a kutyám meg sem mukkant, és fel sem kelt onnan.
Van egy olyan szempont is, ami csak rajtunk múlik a neveltetés során, ez pedig a szocializáltság. Értem itt az emberhez és állatokhoz való szocializáltságot. Ne ugasson csak azért mert az ember kalapban van, ne ugasson, mert sántít, vagy csoszog. El sem tudnánk képzelni mi mindent gondolhatnak a kutyáink egy-egy ember viselkedésébe. Mit érezhetnek veszélyesnek, vagy csak furcsának. Érdemes erre rágyúrni, hogy később ne legyen ebből probléma. Sajnos Jamienél is jelen van ez, a mélyhangú, sapkás emberek valahogy nem szimpik neki.
Kukucs 🙂
Felugrálás nélkülözése jóformán beletartozik a kifogástalan viselkedésbe, de úgy gondolom, hogy említést érdemel, így külön is. Ez egy nagyon nehéz kérdés, feladat, mert ha kutyánk ránk már nem is ugrál fel, de egy idegen más testjelei kiválthatják ezt belőle. Jamie esetében pl a Nővérem, Zsanett, aki amúgy is lázba hozza a Pöttyöst. Ugrálva köszönti, de ez nem amolyan rádugrok és tiszta kosz leszel, hanem melletted ugrok, de lehet koszos leszel felugrálás. Persze, mert Tesóm nem igazán alkalmazza a nem veszlek figyelembe módit, hanem még beszélget is vele. Ugyanez a helyzet a gyerekeivel is, mellettük ugrik egyet, szőrnyű vagy Jamie. Jövő tervei közé tartozik, hogy mind a kétlábúakak- kis és nagy változatnak egyaránt- és a négylábúnak elmagyarázzam, hogy mi is a kívánatos viselkedés. 🙂
Lemozgatás: ahhoz hogy kutyánk kívánalmainknak megfelelően viselkedjen az irodában nekünk is latba kell vetni magunkat. Egy jó séta, labdázás, frizbi reggelente kiváló segítség abban, hogy a nyugtonmaradást előkészítsük. Úgyhogy hajrá Gazdik, mozgassuk azokat a kutyákat!! 🙂
Csendes pihenő is megilleti ebzeteinket, mivel ők jóval többet alszanak, azaz nagyobb az alvásigényük, mint nekünk. Így kényelmük érdekében szerezzünk be egy fekhelyet, vagy egy egyszerű plédet, törcsit, amire ráhemperedhetnek. Fontos, hogy nyugodt, csendes legyen ez a hely, mert ahogyan nekünk is, nekik is káros lehet a folyamatos éberség, kialvatlanság.
 
Milyen munkahelyre ajánlott?
Mindenképpen kis létszámú iroda, könyvtár, kisebb boltok, panziók jutnak eszembe egy kutyás munkahelyről, ahol az ügyfélkör, illetve a vendégek nem percenként jönnek, mennek. De láttam már kutyát állatorvosi rendelőben, ami számomra, mint beteg kutya tulajdonosa nagyon szimpatikusnak tűnt. Ellenben nem igazán tudnám elképzelni egy emberek számára fent tartott orvosi szobákban, rendelőkben a négylábúak jelenlétét. (Megjegyezném más a kórházakban, idősekotthonában fellelhető terápiás kutya jelenléte, mint amire én gondolok, ezeket még támogatom is!!)
Hú, már elég rég, de az animal planeten néztem a 101 nagykutya ismeretterjesztő sorozatot, ahol épp a pulit mutatták be, mint fajtát. Tudni kell, hogy azon kívül, hogy részletesen megismertetik az embert a fajtával, mutatnak egy-két érdekességet is. Itt épp egy hölgy fonálboltjába engedtek betekintést, amikor is az egyik “gombolyag” megmozdult. Igen ő egy puli volt. 🙂 Vannak helyek, ahova kifejezetten érdekesnek és lehetségesnek tartom az állatok, legfőképpen most a kutyára kihegyezve, munkába vitelét.
 
 
Gazdi, menjünk már!!
Hol találhatók ilyen munkahelyek?
Az az igazság, hogy Magyarországon nem találtam különösebb elérhetőséget, illetve a kutyabarát helyeken 4 (!!!!) helyet tüntettek fel, ebből egyik egy könyvtár, a másik 3 valamilyen munkahely, ahol szívesen látják pajtásainkat. El kell még telnie kis időnek, hogy a munkaadók rájöjjenek, kinek mit jelent a házikedvenc, mennyivel más a környezet, ha velünk lehetnek, és milyen előnyökkel járhat ez mind egyéni, mind csapat teljesítményben. 
Tőlünk nyugatabbra azért már cikkeznek a jótékony hatásokról, illetve több helyen engedélyezik a négylábúak dolgos hétköznapjait. Anglia az egyik élenjáró, de Ausztria, Németország is felzárkózni látszik. Ha egy kicsit nagyon messzebbre tekintünk az abszolút élenjáró ország maga az USA. Mára már a Google és az Amazon.com is felismerte, hogy haladni kell a korral. Kedves Magyarország rajtad a sor!!!!!!!
Mi, a munka hősei!! 🙂
Ami miatt én imádom munkahelyre elvinni Jamiet, mert tudom, hogy aznap valamilyen formában mozgást biztosítunk egymásnak. Foglalkozni is kell vele a nap folyamán, ez általában abban nyilvánul meg, hogy óránként egyszer tuti felkelek (amúgy lehet nem tenném) és akkor vagy kimegyünk vizsgára, vagy csak úgy gyakorolni, vagy a csipogóját (ami már nem csipog) dugom el valahova az irodarészembe, ami kemény szaglász tudományt igényel, hogy megtalálja, ami az agyát fárasztja le. Ez motivál engem is arra, hogy a sok ülőmunka mellett megmozduljak. Látod, Kicsi Kutyám, ebben is Te segítesz nekem!! 🙂
 

Ki viheti tappancsos barátját dolgozóba, és milyen jellegű munkahelyről van szó?

 

 

Itt találjátok a linkeket, amiket felhasználtam az írásomhoz:
  1. http://edition.cnn.com/2012/07/23/business/office-dogs-stress/index.html
  2. http://szobacirkalo.blog.hu/2010/06/21/kutyak_a_munkahelyen
  3. http://rhea.jobpilot.hu/palyacsucs/index.php/hirek/hirek/39-hirek/4649-kutya-a-munkahelyen-csoekkenti-a-stresszt.html
  4. http://ebgondolat.postr.hu/vigyunk-kutyat-a-munkahelyre
  5. http://humanpolitika.hu/index.php/hr-hirek/munkahely/8269-stresszkezeles-kutyat-minden-munkahelyre
  6. http://www.zsiraf.hu/site2012/cikk/Kutyat_a_munkahelyre
  7. http://www.piacesprofit.hu/kkv_cegblog/kutya_az_irodaban_a_boldog_munkahely_titka/
  8. http://vakkanto.blog.hu/2010/09/22/munkahelyi_kutyak
  9. http://today.msnbc.msn.com/id/47785870/ns/today-today_pets_and_animals/t/good-dog-good-job-more-dogs-sit-stay-work/#.UKyoDuSZSlU

Milyen is egy kutyás, avagy kutyás igazságok

Ez a bejegyzés ennek a képnek a hatására vetődött fel bennem. Hogy milyen igaz ez a kép el sem tudom mondani, illetve le sem tudom írni. Egyszerűen úgy jó, ahogy van. Remélem senkinek nem okoz gondot a felhők lefordítása. Ha mégis akkor itt van magyarul is:

  • A facebook oldalunk tele van kutyás képekkel, de magunkról, családunkról, párunkról alig lelhető fel kép.
  • Nézd meg facebook ismerőseidet hány van a kutyázás, kutyás ismeretség miatt és hány csak úgy emberi szimpátiából? 🙂
  • Mire jó a fényképező gép, mint kutyánkat fényképezgetni
  • Mindenre többesszámot használunk: fájt a lábunk, szart ettünk, kaptunk szurit az állatorvosnál…
  • Mi másról szeretünk beszélni, mint a kutyánkról – jaj, de igaaz!!!! Az a durva, mikor már mások is ezzel jönnek oda hozzám, mármint témát illetően, még olyanok is, akik nem kutyáznak. 🙂
  • Ha kutyás rendezvényre, egy nagy túrára, vagy esetleg kiállításra megyünk, a kutyánknak mindent viszünk, magunknak éppen csak a kaját és az innivalót hagyjuk otthon
  • Azt vesszük észre, hogy egy monológot dumálunk a kutyához, pedig elvileg nem is érti…
  • Amikor meg voltam szorulva, fizetésem megkapásakor elmentem kaját, spot-ont venni kutyámnak és csak másodsorban foglalkoztam magam ellátásával, tehát első a kutya
  • Ha lehetőséged van rá, akkor bármi baja van a kutyádnak konzultálsz az állatorvossal, vagy meg is látogatod, de Te mikor voltál utoljára nyűgjeiddel orvosnál? 🙂

Állatorvos, egy nagyon jó barát!!! 🙂

  • Akkor is kutyád napi szükségleteinek kielégítésével foglalkozol, amikor durván beteg vagy, legyen az egy csont odaadása, hadd rágódjon, amíg Te épp a kínok kínját éled át
  • Benti kutyák esetében, akik nem mehetnek fel kanapéra, ágyra; tuti, hogy ha hotelbe mész valamikor felugrasztod magad mellé, hogy átéld Te is, milyen kutyával fetrengeni az ágyban
  • Amikor szőrnyű időjárás tombol, akkor is állhatatos vagy és sétáltok a kihalt utcákon
  • Szigorítanád az állatkínzással kapcsolatos törvényeket

Szigorítás és segítség

  • Utálod a telet olyan szempontból, hogy későn kel fel a nap és korán sötétedik; utálod a nyarat olyan szempontból, hogy 30 fokban nem lehettek kint a szabadban.
  • Mindennek utánaolvasol, ami egy kicsit is kutyás
  • Örülsz, ha végre a sok idióta focis hír között egy kutyás sportot, eredményt megemlítenek a hírekben
  • Egyiket már tuti megcsináltad: segítettél utcán kóborló kutyán, adakoztál állatmentéssel kapcsolatos szervezetnek, gazdát kerestél elhagyott kutyának
Egyik kedvenc gyerekkori
filmem
  • Lassie, Benji, Beethoven, Egyik kopó, másik eb, Kutyám, Jerry Lee, Úton hazafelé,  Kutyahideg, A vadon mélyén – ezek a filmek mondanak valamit? 🙂 
  • 101 kiskutya és a Susy és Tekergő című meséket párszor megnézted
  • Ha lehetőséged van rá a távolságokat is legyűröd, hogy kutyásokkal legyél
  • Kutyád miatt nem gondolkozol annyit, hogy megéri-e az utazás, de ha saját magad miatt kellene megtenned ugyanazt a távot már sokkal jobban átrágnád magad rajta.
  • Barátunk a lapos talpú cipő, csizma, stb…
  • Együtt mentek be a fresibe, hogy lásd melyik játéknak örül a kutyád leginkább
  • Lelkiismeret-furdalásod van, ha nem tudtál eleget foglalkozni kutyáddal
  • Kutyád kedvéért még a futáson és a biciklin is elgondolkozol 
  • Kertes házra vágysz, mert az jobb a kutyának, de akkor is szeretnéd, hogy a kutyád minél közelebb legyen hozzád, azaz benti kutya marad kijárással
  • Kutyaszőrös ruhádon már meg sem lepődsz; sőt elmosolyodsz, amikor a nem egy háztartásban élőkön, akik nem találkoztak mostanában a kutyáddal, meglátod saját négylábúd szőrét.
  • Barátunk a szőreltávolító roló!
  • Meg sem lepődsz azon, hogy a szekrényből elővett, kabát, táska némi jutalomfalatot, kakiszacsit, vagy bármilyen kutyás dolgot rejt.
  • (Újra) Gyereknek érzed magad, mikor kutyázok
  • Kutyád születésnapját mindig megünnepled, legyen az egy torta, egy aznap készült fénykép. 

Jamie 2. születésnapja képekben

  • Milyen blogot írok?! Kutyásat!!! 🙂
  • Nem érdekel, hogy tudom magamról alkalmatlan vagyok bármiféle szereplésre lámpalázam miatt, ebzetem miatt sutbadobom ezt és versenyzek, vizsgázok, előadást tartok.
  • Hiába van már kutyádnak 2 szett nyakörv, póráz kombója, Te azért megnézed a lehetőségeket kiegészítők vásárlása érdekében, mikor vettél magadnak egy új ruhát, ami nem csak a szükségessége miatt kellett, hanem mert megtetszett és kész??? 🙂
  • Így utólag még: hamarabb jut eszembe egy gazda kutyájának a neve, mint a gazdi neve, így lett anno Kira gazdi, akit ma már tudom, hogy Vikinek hívnak, Aminah gazdi, aki Zsuzsi 🙂 de a kezdetek kezdetén ez így volt 🙂
  • Ha valakinek mesélek, akkor is hamarabb említem a kutya nevét, mint a gazdiét, feltételezve, hogy más is ugyanígy gondolkodik mint én 🙂




Ti mivel tudnátok még ezt a felsorolást kiegészíteni? Esetleg érdekesebb történet, jöhet itt is és a facebookon is! 🙂
És íme, itt vannak azok, amikkel Ti egészítettétek ki:

  • Saját szükségleteinket sutba dobva (majd bepisilek, csak jussak el a wc-ig), de akkor is kutyázok, akkor is ellátom a négylábú pajtásomat
  • Manapság a köszönés luxus, és majdhogynem a kisebb városok kiváltsága, még a NagyFaluban, alias Budapesten sem várok el semmit, de a kutyások igenis köszönnek egymásnak még ott is
  • Még egy köszönéses sztori, ez érvényes kutyásra, de nem kutyásra is, hogy ha látnak, akkor többesszámban köszönnek nekem/nekünk.
  • Becenevek, vajon hány becenevet alkottunk kutyánknak? 
  • Dokinál hányan mondjátok az ebzetnek, hogy nem fog fájni? 🙂
  • Ha nem vagytok együtt akkor hányszor gondoltok rá mit csinálhat, mi baj érheti… (húú ez már nagyon kezd amolyan gyerek sztoris lenni) 🙂
  • Hogy álltok a túrákkal, inkább szerveztek a kutya kedvéért a zöldbe kirándulásokat, mint a betondzsungelbe? Én tuti!!
  • “Gyerek”-nek már minimum egyszer szólítottad
  • A kutya CSALÁDTAG, bárki bármit is mond, mi ezt így gondoljuk
  • Autó téma, autót már csak úgy veszel, hogy elférnek-e benne boxok, kutyák
  • Étterem, pékség, más helyek, mennyivel jobb egy olyan helyre betérni, ahol szívesen látják kedvencedet is.
  • Amikor a Család hamarabb szól a kedvencedhez, hamarabb kínálják őket bármivel, na ez is tipikus kutyás dolog. 🙂

Babézia, az a fránya babézia

Ha lesben áll egy cápa…
Amikor a kiállítás előtt, november 1-jén, csütörtökön Jamie babéziás lett, akkor fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy kicsit összeszedem az infókat, mit is tudok erről a fránya betegségről, kicsit érintve, hogy mi okozza, mik a tünetek, mi az ellenszer, létezik-e megoldás ennek elkerülésére. Most ezen infómennyiség elszenvedői lesztek Ti is, ha olvassátok ezt a bejegyzésem. 🙂 
Ahogy egyre inkább beleástam magam az internet nyújtotta adatmennyiségbe, úgy többet  és többet akartam tudni róluk, ezekről a gusztustalan élőlényekről. Nagyon hasznos oldalakat találtam, ezeket forrásként a bejegyzésem alján megtalálhatjátok. 
Most jelezném, hogy amit lentebb találtok ezeken az oldalakon is elolvashatjátok, nem az én szellemi termékem, ámbár nem kívántam macskakörmözni, ha épp szó szerint vettem át valamit. 

Kikről is van szó, ha a babéziát emlegetjük, naná, hogy a kullancsokról.
Kullancsról általában
Áldozatra várva…
A kullancsok pókszabású, egységestestű, ízeltlábú, vérszívó élősködők. Tévhit a médiában vagy gyakran az orvosi köznyelvben is kialakult nézet, miszerint a kullancsok rovarok, hiszen a rovarokkal legfeljebb távoli rokonságban állnak. Valójában a kullancsok a legnagyobb méretű atkák, amelyeknek 702!!!! faját jegyezték fel világszerte, ezek közül Magyarországon kb. 20 kullancsfaj előfordulása ismert. Az egyik leggyakoribb fajtája a Ixodes ricinus, avagy a közönséges kullancs. Másik gyakori és bajt okozó kullancs, a Dermacentor reticulatus. 
Két fajtájuk van és ez határozza meg a támadási irányukat. Az egyik a “látó kullancs”, mely a gyepi növénytársulásokat lakja és a fűszálak árnyékos fonákján megkapaszkodva, lesből várja áldozatát, akire alulról kapaszkodik fel.  A „vak” kullancsok a lomboserdők lakói. Tájékozódásuk fő szerve az elülső lábaikon lévő Haller-szerv, mely egy biológiai-kémiai-fizikai „radarként” üzemel és képes felderíteni – bemérni a kullancsok számára a susnyásban bóklászó potenciális áldozatot. Maximum 1,5 m-re másznak fel a cserjék, vagy a facsemeték leveleinek árnyékot adó fonákjára és áldozatukra fentről vetik rá magukat.
Szinte felfal a szemével…
A dombvidékeken és a magasabb hegyek napsütötte déli oldalain (1500 m magasságig), valamint az északi oldalain (1300 m magasságig) élnek kullancsok. A fenyvesekben és a magasabban lévő területeken a gyér aljnövényzet, a táplálékot biztosító állatok kis létszáma, valamint a szélsőséges klíma gátat vet a kullancsok feljebbhatolásának. A téli hideg és a nyári tűző nap rejtőzésre készteti a kullancsokat. Ennek dacára jelentős számban bárhol, bármelyik évszakban találkozhatunk kullancsokkal, mert sokuk dacol a földrajzi és meteorológiai viszonyokkal. Reggel és délután aktívak, mivel a direkt napfényt gyűlölik (lucifug állatok), a tűző napsugarak kiszárítanák, megölnék őket. Áldozataikon a napfénytől rejtett, izzadt-párás testrészeket keresik fel rögzülés és vérszívás céljából.
Mi legyeeeeen???
Kicsit bővebben az Ixodes ricinus fajról
Egyik cápa: Ixodes ricinus
Előfordulása: Ennek a fajnak a nedves környezet a legmegfelelőbb. Emiatt a nedvességet jól megtartó, vastag avarral vagy aljnövényzettel rendelkező lombhullató erdőkben, cserjésekben, lápréteken találkozhatunk vele, de előfordul füves területeken, legelőkön, sőt városi parkokban is (!!!!!). A megfelelő páratartalom mellett a fejlődési alakjainak szükséges gerinces állatok jelenléte határozza meg szaporodásukat.
Mit terjeszt?: Aktív terjesztője a Lyme-kórt okozó Borrelia burgdorferi sensu lato baktériumoknak és a kullancsencephalitis vírusnak. Emellett jelentős szerepe van az Anaplasma phagocytophilum, a macskakarmolási betegséget okozó Bartonella henselae, egyes Rickettsia-fajok, a Babesia EU1Babesia divergens és a Babesia microti terjesztésében is.

Bővebben a Dermacentor reticulatus fajról:
Másik cápa: Dermacentor reticulatus
Előfordulása: A páradús, folyó menti zöldövezeteket kedveli. Viszonylag nagyméretű, pajzsán szabad szemmel is látható fekete-fehér mintázatot mutató faj. Európa-szerte és hazánkban is elterjedt, gyakori kullancs. A majdnem fél cm-es adultok (hím, nőstény) gyakran szívnak vért kutyán, rókán, közepes méretű emlősökön, de megtalálhatók lovon, szarvasmarhán és juhon is. Emberen is előfordul. 
Mit terjeszt?: Európa-szerte és hazánkban is terjeszti a Babesia canis canis-t, amely a kutyák súlyos betegségét, a babesiosist okozhatja. 

Elterjedés
Ahogy azt korábban is írtam a világon majdnem mindenhol élnek ezek a kis drágaságok. Magyarországon is elterjedt állatkának számít. A Kullacsszövetség térképe alapján meghatározhatók a legveszélyesebb területek. A térképet böngészve láthatjuk, hogy pl Soltvadkerten nem jelzik a kullancsot. Ez nem azt jelenti hogy itt nincs. A térkép a magas rizikójú területeket mutatja.
Sajnos ma már nem csak erdőkön, mezőkön okozhatnak számunkra galibát e tüneményes jószágok, ma már kertekben, városi parkokban, azaz BÁRHOL megtalálhatók. A lárva állapot után szükségük van egy gazdatestre, ami lehet kisebb rágcsálók, vagy madarak. Őket nem lehet korlátozni, így miután kis pókszerű lények megszívták magukat bárhol lepottyanhatnak. Na ilyenkor kívánnék nekik gerincet, csontokat… hogy ne éljék túl a zuhanást… 
Kullancsszövetség Kullancstérképe
http://www.kullancsinfo.hu/terkep.html
A kullancs csípésének módja
Miután megtudtuk, hogy bárhol találkozhatunk Magyarországon a kullanccsal, és még saját kertünkben sem vagyunk biztonságban, elmélkedjünk egy kicsit arról, hogy mit is akar tőlük a kullancs, gazdatestektől. 
A csípés helyének kiválasztási kritériuma, hogy bőrfelülethez közeli, felszín alatt futó ér, és direkt napfénynek nem kitett bőrfelület legyen. A kullancsok szájszerve, a szipóka (haustellum), tökélyre fejlesztett vérszívó alkalmatosság. A kullancs alkalmas terület kiválasztásakor szétnyitja tapogatóit (palpusait) és érzéstelenítő-hámoldó nyálat köp a bőrfelszínre, s az oldott szövetnedvet felszippantja. Ezután a felső állkapcsai (chelicerái) egymás felé fordulnak, és ellentétesen, de párhuzamosan mozgó fűrészlapokhoz hasonlóan “felvágják” a bőrt, majd horgaikat kifordítva lehorgonyoznak a bőrseb falába. Ezt követően a kullancs betolja és betámasztja a bőrsebbe az alsó állkapcsát (hypostomáját). A behatoláskor apró üreg keletkezik a szipóka körül. Ezt a szövethiányt a bőrben egy harmadik féle nyálmirigy szilárd kötőanyaggal (cementtel vagy kollagennel) kitölti, így valósággal megköti és légmentesen zárja a szájszervet a “kullancs nyaka” és a bőrseb fala között. (Prof. Dr. Arndt Liebisch és Dr. Göldi A. Emil szerint).

Kullancs szájszerve
A csípés első pillanatától kezdve a kullancs különleges technikával szűri meg a vért. Megtartja a vér alakos elemeit, és a csaknem fehérjementes plazmát visszanyomja a gazda hajszálereibe. Az eltelt idővel arányosan nő a fertőzés kockázata. Ezért törekedni kell a kullancsok minél rövidebb időn belüli eltávolítására. 

Eltávolításuk
Ha a kutyában kullancsot találunk, lehető legrövidebb időn belül ajánlott eltávolítani. Erre a – sajnos igen elterjedt – “népi” módszerek (a kullancs bekenése olajjal, zsírral, krémekkel, stb.) nem megfelelőek, a rovar légzőnyílásának eltömésével csak azt érjük el, hogy a fulladozó kullancs fertőző anyagait még hatékonyabban bejuttatja az állatba. 
Kullancs kanál
Eltávolításakor óvatosan kell eljárni, mert ilyenkor megfertőzhet. A kullancs „nyakában”, gyöngyfűzérszerűen húzódnak párhuzamosan, két sorban a kóranyaggal teli nyálmirigyek. Ez a magyarázata annak, hogy nem szabad olyan eltávolító eszközt használni, ami éppen ezt a testtájékát ragadja meg, hiszen a nyálmirigyek megszorítása (megnyomása) miatt következhet be a fertőződés.  Így a kullancs hosszabb ideig tartó gyötrésével csak megnöveljük a mikrobákkal történő fertőződés esélyét – nemcsak a kutyáét, hanem a kiszedő személyét is! 

Kullancs csipesz
Az egyik legkíméletesebb módszer a speciális kullancs-csipesz, valamint az egyszer használatos, ún. kullancskanál, ezek állatpatikákban vagy gyógyszertárakban beszerezhetők. Ha a kullancs kiszedése során beszakadt a feje nem kell megijedni, ez közel sem okoz akkora problémát: a szervezet kisebb gyulladásos reakció kíséretében kilöki a bent maradt testrészt. A kullancs kiszedését követően mindenképpen indokolt kedvencünket fokozott figyelemmel kísérni, akár állatorvosnak megmutatni.
Pár hasznos tanács a kivételhez:
  1. A kullancsot a kutya bőréhez legközelebbi ponton fogjuk meg. FONTOS, hogy ne nagyon nyomjuk meg a testét, mert azzal nagyobb az esély, hogy kutyánk vérébe jut a fertőzés.
  2. Ha gyengéden megfogtuk a kullancsot, akkor egy határozott mozdulattal egyenesen húzzuk k a kutyából. Ne rángassuk vagy forgassuk!
  3. A kullancsot semmisítsük meg, égessük el! A csípés helyét fertőtlenítsük le.

A kullancsok szerepe a fertőző betegségek terjesztésében
A vadállatokból szívott vérrel veszik magukba a kórokozókat (vírusokat, rickettsiákat,  baktériumokat, egy- vagy többsejtű parazitákat) és „oltják” tovább a csípett áldozatukba. Az ember és a háziállat megfertőzése azon múlik, hogy az adott földrajzi régióban az erdei állatok körében milyen kullancs terjesztette betegség honos, mert annak kórokozóját adják tovább.

Kullancs fejlődési szakaszai

Ez a leggyakoribb, de más fertőzési technikákkal is rendelkezik:

• A kullancs székletében is vannak kórokozók. A széklet beszáradása után az felporzik, s így a közelben lévő ember vagy háziállat belégzés útján légúti fertőzést szenved. A bőrsebbe került széklet is fertőz.
• Az elhalt kullancs testében élve maradnak a mikroorganizmusok, és a tetem porladása után is megvan a belégzéses fertőződés lehetősége.
• A kullancs terjesztette kórokozókkal fertőzött erdei állatok testváladékaikkal szennyezik a növényzetet és a természetes vizeket, ahol közvetett úton mi is és kedvenceink is fertőződhetünk. 
Betegség: Babézia
A betegségeken belül én a babéziával foglalkoznék behatóbban, így íme. kullancs által terjesztett egysejtű parazita által okozott kórkép fertőző vérfestékvizelés néven is leírásra került. A babesiosis kórokozói egysejtű, vérben élősködő paraziták, melyek a vörösvértesteket teszik tönkre. Világszerte számos állatfajt károsítanak, más babesia okoz betegséget a szarvasmarhákban, mint a lovakban, és ismét egy ezektől eltérő babesia faj betegíti meg a kutyákat. A macskákra veszélyt jelentő Babesia cati vagy a Babesia felis Indiában és Afrikában ismeretes, hazai előfordulását még nem igazolták. A babesiák embert is képesek megbetegíteni, a kórokozót ember esetében is a fertőzött kullancs közvetíti. Az emberi babesiosis ritkán megállapított betegség. 
Nagyszámú babesia kutya vörösvértestekben, megfestett vérkenetben

A babesiák a fertőzött kullancsból kerülnek vérszívás útján az áldozatba. A kórokozót hordozó szukából a vemhesség alatt a fejlődő kölykökbe is átjuthatnak az élősködők, így a kölykök már fertőzötten születhetnek. A vértranszfúzió során történő fertőződés elméleti lehetősége fennáll. Hazánkban az egyik leggyakoribb kullancsfaj, a Dermacentor reticulatus a kórokozó fő terjesztője, az utóbbi években viszont már az Ixodes ricinus kullancsfajból is kimutatták. 

Folyamat: A kullancsok a vérszívás kezdetekor nem azonnal juttatják be az áldozat szervezetébe a kórokozókat. A babesiák az éhes kullancsban ugyanis olyan szerkezeti formában találhatók, ami nem alkalmas az emlősállatok megfertőzésére. A vérszívás megindulása egyfajta jeladás, melynek hatására szerkezeti átalakulás indul be az egysejtű élősködőknél. Mintegy 48 órával a vérszívás megkezdése után a kullancsban már tolonganak a fertőzésre kész, átalakult babesiák. 
Dermacentor reticulatus feji vége 
A babesiák átvitelének esélye a vérszívás kezdetétől számított 24 órán belül minimális, 24-48 óráig kicsi, 48-72 óra között nagy, 72 óra elteltével pedig szinte teljesen bizonyos. A széteső vörösvértestekből a „festékanyag” (hemoglobin) kikerülve elveszti hasznos funkcióit. A hemoglobin fő funkciója a vörösvértesten belül az oxigénszállítás, így ennek a megfogyatkozása a szervezet általános elgyengüléséhez és halálához vezet. A festékanyagot a vesén keresztül próbálja a szervezet nagy részben eltávolítani. A gondja a vesének ezzel sajnos az, hogy a hemoglobin mérete túl nagy a vese csatornácskáinak átmérőjéhez képest, így sok molekula sajnos fennakad a vesében, és annak elhalását okozza. 
Kedves kullancs emberben

Heveny babesiosis tünetei:  Kezdetben bágyadtság, étvágytalanság, láz (ez utóbbi gyakori, de nem feltétlenül megjelenő tünet), vérfogyottság. Ezt követően vérfestékvizelés (A vérfesték kávébarna színezetet ad a vizeletnek, ez nem összetévesztendő az egyéb betegségek esetén fellépő vérvizeléssel, amelynek során a vér alakos elemei, pl. a teljes vörösvértestek is megjelennek a vizeletben.), sárgaság, és a veseelégtelenségre jellemző tünetek (bűzös lehelet, hányás, stb), az elhullás néhány napon belül bekövetkezhet. A tünetek viszont esetenként hiányozhatnak is, ezért javasolt már a kezdeti tünetekkor állatorvosi kivizsgálást kérni. Az orvosi vizsgálat során nagyrészt lázat, lépmegnagyobbodást és sárga nyálkahártyákat találunk (sajnos néha ezek a tünetek is hiányozhatnak). 

Vérfogyottság 

Előfordulnak idült esetei is a babesiosisnak, amelyek tünetei a kullancscsípés után hónapokkal jelentkeznek. Idült esetben az étvágytalanság, váltakozó testhőmérséklet és lesoványodás hetekig- hónapokig fennállhat, a vérfogyottság, sárgaság és a veseelégtelenség tünetei kevésbé jellegzetesen vagy alig észlelhetőek. Nagyon fontos az időben történő kivizsgálás, mert a vesének van egy olyan nagyszerű tulajdonsága, hogy amíg az állományának 66%-a nem veszti el a működőképességét, addig ellátja a funkcióját. És ebben rejlik sajnos a dolog hátulütője is: amíg nincs funkcióvesztés, addig nincs szemmel látható tünet sem, pedig az állat vesebeteg. A tünetek megjelenésekor, viszont már a jelentős vesekárosodás miatt, csak tüneti, illetve életminőséget javító kezeléseket tudunk igénybe venni, ami igen nehéz és költséges feladat a leggondoskodóbb Gazdi számára is. Ezzel együtt is az állat élethossza igen nagymértékben lerövidül

Hemolitikus anémia: A betegségnek van egy másik, szerencsére ritkábban jelentkező, ámde szintén életveszélyes szövődménye. Ez abban az esetben alakul ki, ha a szervezet a betegség hatására úgymond’ áthangolódik, és a saját vörösvértestjeit kezdi támadni és elpusztítani. Ekkor beszélünk autoimmun hemolitikus anémiáról. Ennek a kezelése hosszadalmas és igen költséges, és sok esetben nem jár sikerrel. 

A kullancs által terjesztett betegségek gyógyítása

Vérfestékvizelés

A kullancs által terjesztett betegségek közül a Lyme-kór ellen létezik megelőző védőoltás, melyet a kezdeti, két, 4-6 hetes különbséggel történő alapimmunizálást követően évente kell állatorvosunkkal beadatni. 
A Babesia ellen védőoltás létezik Magyarországon, a Novibac Piro, melyet kérheted állítorvosodnál. A mikrobát elpusztító injekciós készítmény (Imisol) 1 hónapos megelőzésre is alkalmas, ám a gyakori, injekciós beadással járó fájdalom, és az esetleges helyi és általános reakciók miatt a gyógyszer ilyen célra történő alkalmazását nem ajánljuk. A kullancs és az általa terjesztett betegségek elkerülésére legjobb, ha magával a kullanccsal történő fertőződést előzzük meg.

Hogyan előzd meg a babéziát?

Spot-on

A betegség megelőzésének lényege, hogy a kullancsok ne juttathassák a kórokozókat a kutya szervezetébe, ennek megfelelően a vérszívókat a babesiák átvitele előtt el kell pusztítani. A kullancsokat elpusztító készítmény kiválasztása során javasolt a konzultáció az állatorvossal. Választhatunk nyakra cseppenthető (ún. spot-on) készítmények, nyakörvek, spray-k közül. A fellelhető készítményeknél mindig győződjünk meg róla, hogy kullancs ellen is hatékony, és az állat korának, testméretének megfelelő. Kérjünk tanácsot állatorvosunktól, hogy mit tart a legmegfelelőbbnek, mivel ez környezetenként, és akár egyedenként is változhat. 

Kullancs elleni sray

Sokan gondolják, hogy a kullancs elleni szerek valamiféle “védőburkot” képeznek az állat körül, és a kullancsok ezek védelmében a közelébe sem jutnak, ám a készítmények nem így működnek. Egyrészt léteznek ún. kontakt-mérgek, melyekhez az kell, hogy a kullancs közvetlenül érintkezzen a hatóanyaggal, amely megfelelő mennyiségben rákenődve elpusztítja. 

Ehhez tehát a kullancsnak egy ideig az állaton kell tartózkodnia. A hatóanyagok másik csoportja esetében a kullancs vérszívása során veszi fel a szervezetben jelenlevő, számára végzetes szert. 
Kullancs elleni nyakörv

Ha bolha-kullancs-nyakörv mellett döntünk, a nyak körméretének megfelelő nagyságút válasszunk, viszonylag szorosan helyezzük fel, és hatásideje alatt folyamatosan legyen az állat nyakán, hatását csak így fejti ki folyamatosan. A spray-vel a szem és a fül kivételével az állat egész testét be kell permetezni. Inkább fiatal korban, kis testméretnél ajánlott, nagyobb testű állatokon használata bonyolult és gazdaságtalan. A spot-on készítményeket a szőr közé, a bőrre kell juttatni, innen felszívódik, és használati utasításon szereplő ideig biztosít hatékony védelmet. Végezetül, nagyon fontos tudni, hogy 100%-os készítmény nem létezik, még a leggondosabb védelem, a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordulhat fertőződés.

Ultrahangos kullancsriasztó

A megvásárolni kívánt készítmény csomagolásán szerepelnie kell, hogy rendelkezik a magyarországi forgalmazáshoz szükséges engedéllyel (gyógyszerek esetében törzskönyvi szám), ellenőrizzük továbbá, hogy a mellékelt magyar nyelvű használati utasításban szerepel-e a kullancsellenes hatás. A kullancsok ellen alkalmazható hatóanyagok közül a permetrin és az amitráz macskákon mérgező, az ezt tartalmazó készítmények használata kerülendő olyan kutyák esetében is, amelyek macskákkal szoros kontaktusban (egymás kölcsönös nyalogatása) élnek.

Amit még én használok, az a Neostomosan. Erről az oldalakon nem olvastam, így én kiemelem, mint még kullancs elleni készítményt. A szer a kutyák kullancs-bolhafertőzésének, rühösségének és szőrtetvességének megszüntetésére és megelőzésére alkalmas. Lemosással, fürdetéssel vagy permetezéssel történő kezeléshez a koncentrátumot 1:200 arányban kell hígítani (5ml készítmény/1l víz). Alkalmazható az állat környezetének (fekvőhely, házikó) mentesítésére is. Minden jónak van hátulütője, ne csodálkozzunk azon, hogy a neostomosannak is van:

  • A terméket kisgyermekektől tartsuk távol!
  • Ne alkalmazzuk beteg vagy lábadozó állaton vagy nagy felületű bőrsérülés esetén!
  • Halakra és méhekre mérgező!
  • Minden esetben olvassa el a termék használata előtt a dobozban található használati utasítást/tájékoztatót!
Pár szó essék a Novibac Piro védőoltásról is, 6 hónapos vagy idősebb kutyák  B. canis,  a vörösvérsejtekben élő, kullancsokkal átvitt protozoon (egysejtű organizmus) elleni védőoltásra használják. A vakcina csökkentheti az akut (rövid ideig tartó) babesiosis (egy  B. canis fertőzés által okozott  gyengeséggel, lázzal és sárgasággal járó betegség) és az anaemia (alacsony vörösvérsejt szám) tüneteinek súlyosságát.  

Bevezető vakcinálásként két 1 ml-es Nobivac Piro injekciót adnak a bőr alá 3-6 hetes időkülönbséggel. Az újraoltást hathavonta egyszeri injekciókkal végzik. A védettség az oltási  sorozat beadása után 3 héttel alakul ki és legalább hat hónapig tart.  
Csak egészséges kutyák olthatók. Azokat a kutyákat, akik  B. canis-szal fertőzöttek, de  tünetmentesek, az oltás előtt megfelelő kezelésben kell részesíteni. Ajánlott az oltást a 
kullancs szezon kezdete előtt legalább egy hónappal végezni és az oltási időszakban a kullancs 
expozíciót csökkenteni. 
Csak összegezve, a védőoltás nem nyújt teljes körű védelmet, konkrétan csökkenti a tünetek súlyosságát. Nem is értem hogy nevezhetik ezt védőoltásnak, inkább fájdalomcsökkentő, ami sajnos azzal jár, hogy a betegséget kutyánk ugyanúgy elkaphatja, csak nehezebb észrevenni a tüneteket, azaz nehezebb a betegséget felismerni. Itt a link, amin keresztül eléritek a jelentést erről a vakcináról. (Tessék Ctrl+C-ni)
http://www.ema.europa.eu/docs/hu_HU/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/veterinary/000084/WC500067485.pdf

Amit én is kiemelnék, hogy a szer mérgező, tehát a természetes vizeket kerüljük el, illetve kis gyerkőc esetében sem alkalmaznám, mert oké, hogy a szert távol tartjuk tőle, de a lefújt kutyánkat még agyonra fogdoshatja, rosszabb esetben nyálazhatja… Hosszú távú állandó alkalmazását sem javasolnám a fent említett ok miatt, hogy mérgező… Én speciel a körbefújást szoktam alkalmazni, azaz van egy spriccelős tartályom, amivel pl nagy séta előtt körbefújom a kutyát, ha a kutya nem ázik el, vagy pocsolyázza össze magát, akkor a készítmény 2-3 napig hat. 

Kedves Gazdik, ennyit tudtam összeszedni állandó figyelő tekintetekről, a kullancsokról. Fontos az állandó és többszörös védelem, és a gyakori átvizsgálás. Remélem egy ideig nem találkozok Jamie bőrében kis szörnyetegekkel… (kop-kop-kop). Ha valami kimaradt volna, vagy érdekes esetetek volt, vagy tuti tippetek a védekezésben, ne tartsátok magatokban. Talán ebből a blogból is tanulhat az ember.

Belgrád CACIB 2012

Azt sem tudom honnan kezdjem, majd egy hónapja megkérdeztem a netboardon Tomahowk Tibort, hogy Szerbiában meddig vannak kiállítások, és hogy mikor és hol lesznek. Nem sok lehetőség állt előttünk, a kutyát jónak találtam, olyannyira, hogy meg szerettem volna mutatni több helyen. Ám, de a kiállítások végéhez értünk ebben az évben, így maradt egy kiállítás mellett a voksom, Belgrád CACIB. Nem egy “snassz” CAC kiállítás, azt gondoltam, hogy lesznek bőven kutyák. Sajnos statisztika nem állt rendelkezésemre, így egészen a kiállításig nem tudtam, hogy hány aussie van nevezve. De ne rohanjunk ennyire előre…

Csütörtök, a bonyodalmak kezdete: Csütörtökön kezdődött a mizériánk, igen, halottak napján… Jamie olyan tompának tűnt, kivittem sétálni, de olyan unott volt, ami elég hihetetlen egy olyan kutya esetében, mint a pörgő Jamie. Aztán amikor hazajöttünk az ebédről, akkor egyértelművé vált, valami baja van… Állatorvos felhív, sms, hogy az ünnepek ellenére mikor jönne el… hőmérséklet mérése, 40,5 °C, komolyan ezt el sem hiszem…igen voltak benne kullancsok (úgy gondoltam ezek mind épp hogy csak belementek, mert vért még nem szívtak), ami azért csodálatos és elképesztő, mert NEM voltam pusztában, csak a városban sétáltunk… :O :O igen, lehet elképedni, szeretett Soltvadkertem kullancsok szeretett helyévé is vált… :/
Eljött a 19:00 óra, megjöttek Annáék, állatorvosunk és párja, Gábor, épp tartottak haza, így be tudtak ugrani hozzánk. Megerősítette feltételezésemet, miszerint babesia, ismét ez a fránya babesia a hibás mindenért. Kapott lázcsillapítót, majd az imizolt. Meg sem nyikkant, Anna jól eltalálta a koktélt!! 🙂 Egyetlen negatívum, hogy nagyon nyáladzott a szertől. De ahogy Anna mondta, hogy 23:00 körül a kutyám jobban lesz, így is lett. Jamie folyamatosan nyerte vissza jókedvét, önmagát. 

Péntek, a Micimackós fejütögetős gondolkodás napja: Péntek délutánig agyaltunk azon, hogy mi legyen a hétvégénkkel. Igaz, hogy lebeszéltünk már mindent, Garda Katát megkértük, hogy fújja fel Jamiet, Adán a szállást, baráti vacsorát… ez mind agyalgatás alá került, folyamatosan néztük a Pöttyöst, hogyan változik a kedve, délutánra teljesen olyan volt, mint korábban, élénk, érdeklődő, állandóan játszani akaró aussie. 

Döntés! Megyünk Szerbiába, akkor már csak az időpontokat kellett lefikszálni…visszafelé haladtunk, azaz, 14:00 körülre kellett Adára érnünk, megnézni a távolságot Ásotthalom és Ada között, 1,5 óra, oké, akkor Katát felhívni, hogy mennyi idő a felfújás, belőni a panziójához való érkezést, így 10:00-kor kellett indulnunk. 🙂 
Azt azért hozzá kell tennem, hogy Szerbia térképünk nem volt, egyedül a régi telóm IGO-jában bízhattunk (elég rosszul tettük), semmi értelmes kiállítási címet nem találtam, illetve amit találtam, arról nem tudtam, hogy az-e, és nem a szerb egyesülte címe… Most szőke lennék?? Később kiderült, hogy nem csak nekem okozott fejtörést a cím keresése 😛 

Szombat, utazásunk napja: Reggel szokásos 7:00-es kelésünk után egy kis sétára vittem Jamiet, reggelit vettünk. Dáviddal feltöltöttük magunkat energiával (étel formájában) aztán irány neki a fürdetésnek, azt speciel egyedül műveltem a fürdőszobában, de a szárítást már ketten végeztük… szegény Jamie két oldalról kapta az ívet, azaz a szárítást. 🙂 Viszonylag gyorsan végeztünk vele, kaptunk egy pöttyös szőrgombócot valamint egy extraszőrös fürdőszobát, inkább ez volt időigényesebb kisuvickolni, szőrmentesíteni. 

Pakolászás…jött az én idegrohamom és Dávid röhögő rohamja… 🙂 Hol van a kocsim zöldkártyája, ami ugye külföldön kell, hol a kutyám útlevele…ááááá, végül minden meg lett, 10:00-kor elhagytuk rezidenciánkat és elindultunk kalandos utunk felé. Katánál, Ásotthalmon megálltunk, hogy egy kicsit felfújja Jamie szőrét, nagyon szép lett. Nem tudom mit gondolhatott, mert ha eddig Katához jöttünk, akkor mindig itt hagytuk pár napra, na ez most nem következett be. Kocsiba szállás, majd irány Mórahalom, itt megebédeltünk, Jamie türelmesen várt a kocsiban. Átültem a volánhoz, mert nem tudtuk mennyire kukacoskodóak a szerb rendőrök, ha esetleg megállítanak bennünket, papírjaink rendben voltak, de mivel nem az én tulajdonomban van az autó, lehet csúnyán néztek volna Dávidra, hogy akkor mit is keresünk ezzel az autóval náluk. Így vezettem én, Dávidom a navigátor helyén gondolkodott a megfelelő útválasztásról. Az IGO-ban, illetve korábbi telefonomban nem bízhattunk, mert a drágaság nem találta a GPS jelet, bármit csinálhattunk vele, egyszerűen balfék volt. Így volt egy elektronikus térképünk, fergetegesen indult minden, igaz? 🙂 A röszkei határnál mentünk át, na akkor megfogadtuk, hogy vissza tutira nem itt megyünk, akkora sor állt…pff… Nem volt semmi a határnál, a kutyára, aki hátul csücsült mindvégig, rá sem néztek.  Könnyedén átsurrantunk, és repesztettünk 120 km-es sebességgel az autópályán, ahol Dávidnak kellett volna navigálnia, kerültünk is egy jót, de így volt a tuti, mert láthattuk Szerbia szépségét, és a megbeszélt időre voltunk Adán. Gyors helyfoglalás, aztán egy rövid séta után mentünk a megbeszélt találkánkra. Nagyon jót beszélgettünk Lacival és Zsanival, akiknek a lakodalmában volt szerencsénk részt venni tavaly. Megkértem Lacit, hogy ő csak jobban tud szerbül, nézze már meg nekem, hogy hol is lesz a kiállítás. Elmondom, hogy kb 10 percébe telt, mert neki sem volt egyértelmű, Ivett ideiglenes szőkesége visszavonva… 🙂 6-an voltunk összesen, mennyei steak és saláták, krumpli volt a menü, aaaaa… Isteni volt. A panna cotta is Zsani!! 🙂 csak kicsit eldumáltuk az időt 🙂 Persze Jamie is velünk volt, bemutattunk pár trükköt, na akkor jött a baj, mert mindenki aussie-t akart 🙂 nem győztem lebeszélni őket a fajtáról, illetve inkább máshogy mondom, elmondani, milyen is egy aussie-val együtt élni. 00:30-kor kerültünk ágyba, aminek Jamie örült a legjobban, mert végre ő is az ágyban lehetett velünk. Köszi Dávid!! 🙂 :* Ő könnyen volt, mert ahogy párnát ért a feje, már aludt is, de én nem voltam hozzászokva, hogy egy szőrös pamacs foglalja el az én helyemet. Mert persze, hol rendezkedett be? Naná, hogy nálam… Ivett összehúzóckodik, és próbál elaludni, de basszus több szuszogást hallottam, éreztem az ágyban, mint kellene?! :O Ti mit csinálnátok? Nem, nem rúgtam le az ágyról, és nem is szóltam neki, hogy menjen le, RÁJÖTT magától is, hogy jobb neki lent!! 🙂 


Vasárnap, Belgrád CACIB napja: Kemény 3-4 órás alvás után ébresztőt fújtam, gondolhatjátok milyen fitt voltam… 🙁 Gyors ébresztő fürdő, jajj de jól esett a meleg víz, mert arról nem meséltem, hogy a szobában nem volt az a hejjdehujj meleg, alváshoz remek volt, szó sincs róla. Pont akkor indultunk, amikor szerettünk volna, szállás kifizetve, aztán irány a sötét hajnal. Már ismertük az utat!!! 🙂 az autópályához, minden simán ment, nagyon jó navigátornak bizonyultam, mert sehol sem tévedtünk el, meg talán az is megkönnyítette a dolgunkat, hogy Belgrád mindenhol ki van írva 🙂 A gyomrunk akkor szorult össze, amikor beértünk Belgrádba, basszus hova kell mennünk, a térkép szerint simán előre, de amikor egy rakat út kapcsolódott össze, akkor elbizonytalanodtunk. Mint Dorothy az Ózban, követtük a kikövezett utat, és ott is voltunk. Megváltottuk jegyünket a parkolóba, már csak a csarnokot kellett megtalálni. Azt a káoszt, ami ott volt…nem ám sorrendben jöttek a számok, ill a csarnokok…nem… 1 után 7 jött, nagy nehezen azért megtaláltuk a 4-es csarnokot. Megbeszéltük, hogy először a kutyával megyünk be, körbenézünk mi merre van, és utána Dávid bepakol, nem volt olyan sok cuccunk…

Belgrád CACIB Katalógus 

Első megmosolyogtató dolog volt a kiállításon, hogy elkérték az útlevelet, chipet néztek… ezen azért mosolyogtunk, mert amikor indultunk otthonról és nem találtuk az útlevelet, már ott tartottunk, hogy elkérünk Katától egyet, a nagyközönség a határon úgy sem tudja mi az az aussie, ill collie (kivételek persze akadhatnak). Viszont a kamu útlevél nyilván megbukott volna ezen az ellenőrzésen. 🙂 
Miután bent voltunk a fedett csarnokban, odamentünk a regisztrációs pulthoz, ahol kértem a bírálati lapot. A csajszi, aki tudott angolul, magyarázta nekem, hogy a 30 EUR-n felül, amit kifizettem köteles vagyok még 12,5 EUR-t kifizetni, mivel a bank levonta ezt az összeget, na akkor kitört belőlem, hogy ne nevettessenek már ki, hogy a 30 EUR-t még megtetézem 12,5 EUR-val???? Sikeres volt a meggyőzőkém, mert elengedtek minket a bírálati lappal a kezemben. 🙂
Megkerestük a ringünket, aztán Dávid elment a cuccokért, mi meg vártunk. Amikor megérkeztünk a parkolóba, akkor láttam egy autót egy blue merle aussie fejjel. Kiderült, hogy csak egy ellenfelünk van, ő Silver Dream Aussie’s Pacific Blue, Rei. Ő champion osztályban indult míg mi openben. Megnéztem magamnak a kant, hát igen szőrét megirigyeltem, és nem volt kicsi!!!! (Nem úgy, mint Komáromban, ahol majdhogynem szuka méretű kan állt velünk a ringben…) 
A ringben található tábla szerint az aussie-k lesznek az elsők, juppi, megbeszéltük kiállítás előtt, bármi lesz az eredmény akkor is a bírálatunk után összecsomagolunk és irány haza… Mi már ott voltunk 8-kor, szóval a 10-kor kezdődő bírálatokig igencsak volt elég időnk… Kajoltunk, kávéztunk, kutyáztunk. Eljött a bírálatok kezdete, igen csak nem a mi ringünknél, mindenhol ott volt a bíró, a ringtitkár, és a segítők, de nálunk semmi… Aztán úgy negyedórás késéssel mi is kezdtünk volna, ha a bíró vagy a fordító csaj, vagy nem tudom ki úgy nem dönt, hogy nem a tábla szerint haladunk, hanem a startszámok szerint… én 84 voltam… :/ Csak egy kis szituleírás, ez szokott a könyvekben a legunalmasabb lenni, így megpróbálom izgalmassá tenni. Amikor megláttuk a bírót, mint valami amazon, aki legnagyobb kincsét viszi magával (ő volt Jamie), igyekszik átverekedni a szűk ámde annál inkább veszélyesebb átjárón, ami telis-tele volt őrjöngő malinois és német juhász kutyákkal. Magamat sem sorolom a kiállítások területén magabiztosan mozgó embernek, no de itt ami volt… Tipikusan kisgazdik voltak, akik mivel itt volt közelben kiállítás eljöttek. Szóval amazon vagyok, és épp átverekszem magunkat a harapó vadállatokon, majd odaérve még egy kis beszélgetés Vessivel, itt ismertük meg egymást, jót beszélgettünk, amíg a drága fordító kisasszony meg nem jelent és behívta a mögénk sorolt fajtát, mi csak néztünk, aztán felocsúdva az értetlenségből megkérdeztük, hogy akkor most mi van. Kiderült, hogy startszámok szerint hívnak be minket…
Fenomenális élmény volt végignézni a borzalmasabbnál borzalmasabb felvezetéseket, a bírót nem tisztelő ruházatot, amiben a felvezetők, gazdik voltak. A fejetlenséget, hogy akkor most körbe kell futni, vagy oda-vissza, de az oda-visszát miért a bíró előtt kell futni? :O , startszám szerint álljanak be a gazdik a ringben, illetve rendeződjenek vissza, úgy fussanak,  hogy ne egyék meg egymást a kutyák. Többek között láthattuk, hallhattuk azt is, hogyan próbálják túlordítani egymást a figyeltetők, hogy a kutyák rájuk figyeljenek, tartsd meg a pórázt kedves felvezető, mert a kutya könnyen kiszabadul, erre is volt példa. Annak, ki a széksoron ült, élvezhetetlen volt a kiállítás, a fejem majd szét ment, a figyeltetéses ordibálástól. Az, hogy mit kolbászoltak a már lebírált emberek a ringben, szerintem senki sem tudta… Már javában ment a másik osztály bírálata és frankón ott keringtek az emberek kutyáikkal, zavarva bírót, felvezetőt, kutyát. Megesett, hogy mérges gazda visszament a már kitöltött bírálati lappal, és kérdőre vonta a bírót, hogy ez meg ez, hogy lehet. Hogy lehet, hogy az ő kutyája nem nyerte meg az osztályt, blablabla… AtyaÉg, hányszor mehettem volna oda a bíróhoz reklamálni, hogy nem értek vele egyet???? (Nem olyan sokszor, mert ez volt a 6. kiállításunk 🙂 ) De ez van, Voldemort is ki akarta trancsírozni Harryt, de a végén úgyis Harry győz.. 😛 Jöttek a biztonsági őrök is, hogy védelem alatt álljon a kedves bíróbá. 
Éssss, jöttünk volna mi, de nem jöttünk… 🙂 Odaálltunk Vessivel a ringhez, puccparádéban a kutyáinkkal, erre a bíró elmegy mellettünk, meg a fordító csaj mosolyogva… :O MIVAAAN???? Odarohantam a ringasztalnál ücsörgő kislányokhoz, hogy akkor most magyarázzák már el nekem, hogy mi a helyzet? Szerencsére volt egy lány, aki tudott angolul, így elmagyarázta, hogy a bíró hívott bennünket a bírálatok kezdetekor (emlékezzünk csak vissza, még el sem kezdődött semmi, mi már ott álltunk, és az utánunk lévő fajtát hívták be, majd szóltak, hogy sorrendben megyünk be). Na azt, amit ott mondtam a csajszinak, nem szeretném szóról szóra leírni, de finoman, olyan Ivettesen kértem, hogy AZONNAL hívják vissza a bírót, a fordító csajt, és hogy ez az ő hibájuk, ha nem leszünk lebírálva kifizettetem velük az összes költségemet! A bírót nem tudják visszahívni, mert nincs elérhetősége, és már elment, addig addig khm… cseszegettem őket, míg az a megoldás született, hogy egy másik bíró lebírál bennünket, aki a többi FCI I. osztályt bírálta, ahham akkor épp whippeteket nézegetett???!!! 🙂 Átálltunk, rengeteget kellett várnunk, Jamie végigállta a várakozást, nem is engedtem leülni. Mi már csak mosolyogtunk az egészen Vessivel. 

Várakozás a bírálatra csapó 3. 🙂
Köszönet a képért: Vessi Ilieva

Mikor vége lett a whippet bírálatnak, mi léptünk be a ringbe Jamie-vel, jaj, annyira szépen mozgott, olyan szépen jött mellettem, csak a bádogfedőktől ijedt meg egy kicsit. 2 kört kellett futnunk, majd megállított bennünket, szokásos vizsgálat, fogak, test, herék… aztán kért tőlünk egy oda-visszát srégen a ringben. Nagyon szép mozgását hozta Jamie, nagyon büszke voltam rá. Aztán megállítás, itt az volt a vicces, hogy a bírónk a ring közepére állt be, így ehhez képest állítottam be a kutyát, azaz a bal oldalát láthatta. Ahham, csak ő átjött a ringasztalhoz, és így nekem oldalt kellett cserélnem, mint valami junior handler 🙂 ááá vicces volt, de Jamie csak állt, és állt, mint a cövek. 

Kevésbé jó kép, de a lényeg látszik
Szállunk Mindketten


Megkaptuk a kitűnőt, aztán Vessiék bírálata jött, majd az összevetés. 2 kört futottunk együtt, aztán megállítás. Én úgy láttam, hogy minden rendben van, erre odajön a bíró és mond valamit, kérem ismételje meg, mert nem hallottam. Erre mondja, hogy a kutya elejét igazítsam meg… basztikuli… gyors igazítás, aztán 2-3 kört futottunk, és a legszebb pillanat, amikor a bíró kezét nyújtva megállít minket!!!! 🙂 🙂 🙂 Igen, a kutyám, Tanmark’s Double Diamond CAC, CACIB, BOB lett!!! Nem érdekel, hogy csak ketten voltunk, de a sok viszontagság, bonyodalom után én voltam a legboldogabb, hogy a nemrég még babéziás kutyám MEGCSINÁLTAAA!!! Ő a legeslegszuperebb kutya!! 

Természetesen Vessiék gratuláltak nekünk, örültünk annak, hogy mégis lebíráltak Bennünket! 🙂 Kaptam Tőlük pár képet, amit ezúton is köszönök Vessi Ilieva!! 🙂

Jamie a jutalomcsontjával itthon


Továbbá köszönet: Eszter Rozsos – Jamie tenyésztője; Németh Balázs – grooming, nyírás; Garda Kata – aki önzetlenül segített felfújni Jamie-t szombaton; Dulai Dávid – aki végigcsinálta fejvakargatva az egészet :*; Miklós László, Miklós Benák Zsanett – legszuperebb házigazdák; Hort Klibenstein – bíró. 🙂


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!