Babézia, az a fránya babézia

Ha lesben áll egy cápa…
Amikor a kiállítás előtt, november 1-jén, csütörtökön Jamie babéziás lett, akkor fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy kicsit összeszedem az infókat, mit is tudok erről a fránya betegségről, kicsit érintve, hogy mi okozza, mik a tünetek, mi az ellenszer, létezik-e megoldás ennek elkerülésére. Most ezen infómennyiség elszenvedői lesztek Ti is, ha olvassátok ezt a bejegyzésem. 🙂 
Ahogy egyre inkább beleástam magam az internet nyújtotta adatmennyiségbe, úgy többet  és többet akartam tudni róluk, ezekről a gusztustalan élőlényekről. Nagyon hasznos oldalakat találtam, ezeket forrásként a bejegyzésem alján megtalálhatjátok. 
Most jelezném, hogy amit lentebb találtok ezeken az oldalakon is elolvashatjátok, nem az én szellemi termékem, ámbár nem kívántam macskakörmözni, ha épp szó szerint vettem át valamit. 

Kikről is van szó, ha a babéziát emlegetjük, naná, hogy a kullancsokról.
Kullancsról általában
Áldozatra várva…
A kullancsok pókszabású, egységestestű, ízeltlábú, vérszívó élősködők. Tévhit a médiában vagy gyakran az orvosi köznyelvben is kialakult nézet, miszerint a kullancsok rovarok, hiszen a rovarokkal legfeljebb távoli rokonságban állnak. Valójában a kullancsok a legnagyobb méretű atkák, amelyeknek 702!!!! faját jegyezték fel világszerte, ezek közül Magyarországon kb. 20 kullancsfaj előfordulása ismert. Az egyik leggyakoribb fajtája a Ixodes ricinus, avagy a közönséges kullancs. Másik gyakori és bajt okozó kullancs, a Dermacentor reticulatus. 
Két fajtájuk van és ez határozza meg a támadási irányukat. Az egyik a “látó kullancs”, mely a gyepi növénytársulásokat lakja és a fűszálak árnyékos fonákján megkapaszkodva, lesből várja áldozatát, akire alulról kapaszkodik fel.  A „vak” kullancsok a lomboserdők lakói. Tájékozódásuk fő szerve az elülső lábaikon lévő Haller-szerv, mely egy biológiai-kémiai-fizikai „radarként” üzemel és képes felderíteni – bemérni a kullancsok számára a susnyásban bóklászó potenciális áldozatot. Maximum 1,5 m-re másznak fel a cserjék, vagy a facsemeték leveleinek árnyékot adó fonákjára és áldozatukra fentről vetik rá magukat.
Szinte felfal a szemével…
A dombvidékeken és a magasabb hegyek napsütötte déli oldalain (1500 m magasságig), valamint az északi oldalain (1300 m magasságig) élnek kullancsok. A fenyvesekben és a magasabban lévő területeken a gyér aljnövényzet, a táplálékot biztosító állatok kis létszáma, valamint a szélsőséges klíma gátat vet a kullancsok feljebbhatolásának. A téli hideg és a nyári tűző nap rejtőzésre készteti a kullancsokat. Ennek dacára jelentős számban bárhol, bármelyik évszakban találkozhatunk kullancsokkal, mert sokuk dacol a földrajzi és meteorológiai viszonyokkal. Reggel és délután aktívak, mivel a direkt napfényt gyűlölik (lucifug állatok), a tűző napsugarak kiszárítanák, megölnék őket. Áldozataikon a napfénytől rejtett, izzadt-párás testrészeket keresik fel rögzülés és vérszívás céljából.
Mi legyeeeeen???
Kicsit bővebben az Ixodes ricinus fajról
Egyik cápa: Ixodes ricinus
Előfordulása: Ennek a fajnak a nedves környezet a legmegfelelőbb. Emiatt a nedvességet jól megtartó, vastag avarral vagy aljnövényzettel rendelkező lombhullató erdőkben, cserjésekben, lápréteken találkozhatunk vele, de előfordul füves területeken, legelőkön, sőt városi parkokban is (!!!!!). A megfelelő páratartalom mellett a fejlődési alakjainak szükséges gerinces állatok jelenléte határozza meg szaporodásukat.
Mit terjeszt?: Aktív terjesztője a Lyme-kórt okozó Borrelia burgdorferi sensu lato baktériumoknak és a kullancsencephalitis vírusnak. Emellett jelentős szerepe van az Anaplasma phagocytophilum, a macskakarmolási betegséget okozó Bartonella henselae, egyes Rickettsia-fajok, a Babesia EU1Babesia divergens és a Babesia microti terjesztésében is.

Bővebben a Dermacentor reticulatus fajról:
Másik cápa: Dermacentor reticulatus
Előfordulása: A páradús, folyó menti zöldövezeteket kedveli. Viszonylag nagyméretű, pajzsán szabad szemmel is látható fekete-fehér mintázatot mutató faj. Európa-szerte és hazánkban is elterjedt, gyakori kullancs. A majdnem fél cm-es adultok (hím, nőstény) gyakran szívnak vért kutyán, rókán, közepes méretű emlősökön, de megtalálhatók lovon, szarvasmarhán és juhon is. Emberen is előfordul. 
Mit terjeszt?: Európa-szerte és hazánkban is terjeszti a Babesia canis canis-t, amely a kutyák súlyos betegségét, a babesiosist okozhatja. 

Elterjedés
Ahogy azt korábban is írtam a világon majdnem mindenhol élnek ezek a kis drágaságok. Magyarországon is elterjedt állatkának számít. A Kullacsszövetség térképe alapján meghatározhatók a legveszélyesebb területek. A térképet böngészve láthatjuk, hogy pl Soltvadkerten nem jelzik a kullancsot. Ez nem azt jelenti hogy itt nincs. A térkép a magas rizikójú területeket mutatja.
Sajnos ma már nem csak erdőkön, mezőkön okozhatnak számunkra galibát e tüneményes jószágok, ma már kertekben, városi parkokban, azaz BÁRHOL megtalálhatók. A lárva állapot után szükségük van egy gazdatestre, ami lehet kisebb rágcsálók, vagy madarak. Őket nem lehet korlátozni, így miután kis pókszerű lények megszívták magukat bárhol lepottyanhatnak. Na ilyenkor kívánnék nekik gerincet, csontokat… hogy ne éljék túl a zuhanást… 
Kullancsszövetség Kullancstérképe
http://www.kullancsinfo.hu/terkep.html
A kullancs csípésének módja
Miután megtudtuk, hogy bárhol találkozhatunk Magyarországon a kullanccsal, és még saját kertünkben sem vagyunk biztonságban, elmélkedjünk egy kicsit arról, hogy mit is akar tőlük a kullancs, gazdatestektől. 
A csípés helyének kiválasztási kritériuma, hogy bőrfelülethez közeli, felszín alatt futó ér, és direkt napfénynek nem kitett bőrfelület legyen. A kullancsok szájszerve, a szipóka (haustellum), tökélyre fejlesztett vérszívó alkalmatosság. A kullancs alkalmas terület kiválasztásakor szétnyitja tapogatóit (palpusait) és érzéstelenítő-hámoldó nyálat köp a bőrfelszínre, s az oldott szövetnedvet felszippantja. Ezután a felső állkapcsai (chelicerái) egymás felé fordulnak, és ellentétesen, de párhuzamosan mozgó fűrészlapokhoz hasonlóan “felvágják” a bőrt, majd horgaikat kifordítva lehorgonyoznak a bőrseb falába. Ezt követően a kullancs betolja és betámasztja a bőrsebbe az alsó állkapcsát (hypostomáját). A behatoláskor apró üreg keletkezik a szipóka körül. Ezt a szövethiányt a bőrben egy harmadik féle nyálmirigy szilárd kötőanyaggal (cementtel vagy kollagennel) kitölti, így valósággal megköti és légmentesen zárja a szájszervet a “kullancs nyaka” és a bőrseb fala között. (Prof. Dr. Arndt Liebisch és Dr. Göldi A. Emil szerint).

Kullancs szájszerve
A csípés első pillanatától kezdve a kullancs különleges technikával szűri meg a vért. Megtartja a vér alakos elemeit, és a csaknem fehérjementes plazmát visszanyomja a gazda hajszálereibe. Az eltelt idővel arányosan nő a fertőzés kockázata. Ezért törekedni kell a kullancsok minél rövidebb időn belüli eltávolítására. 

Eltávolításuk
Ha a kutyában kullancsot találunk, lehető legrövidebb időn belül ajánlott eltávolítani. Erre a – sajnos igen elterjedt – “népi” módszerek (a kullancs bekenése olajjal, zsírral, krémekkel, stb.) nem megfelelőek, a rovar légzőnyílásának eltömésével csak azt érjük el, hogy a fulladozó kullancs fertőző anyagait még hatékonyabban bejuttatja az állatba. 
Kullancs kanál
Eltávolításakor óvatosan kell eljárni, mert ilyenkor megfertőzhet. A kullancs „nyakában”, gyöngyfűzérszerűen húzódnak párhuzamosan, két sorban a kóranyaggal teli nyálmirigyek. Ez a magyarázata annak, hogy nem szabad olyan eltávolító eszközt használni, ami éppen ezt a testtájékát ragadja meg, hiszen a nyálmirigyek megszorítása (megnyomása) miatt következhet be a fertőződés.  Így a kullancs hosszabb ideig tartó gyötrésével csak megnöveljük a mikrobákkal történő fertőződés esélyét – nemcsak a kutyáét, hanem a kiszedő személyét is! 

Kullancs csipesz
Az egyik legkíméletesebb módszer a speciális kullancs-csipesz, valamint az egyszer használatos, ún. kullancskanál, ezek állatpatikákban vagy gyógyszertárakban beszerezhetők. Ha a kullancs kiszedése során beszakadt a feje nem kell megijedni, ez közel sem okoz akkora problémát: a szervezet kisebb gyulladásos reakció kíséretében kilöki a bent maradt testrészt. A kullancs kiszedését követően mindenképpen indokolt kedvencünket fokozott figyelemmel kísérni, akár állatorvosnak megmutatni.
Pár hasznos tanács a kivételhez:
  1. A kullancsot a kutya bőréhez legközelebbi ponton fogjuk meg. FONTOS, hogy ne nagyon nyomjuk meg a testét, mert azzal nagyobb az esély, hogy kutyánk vérébe jut a fertőzés.
  2. Ha gyengéden megfogtuk a kullancsot, akkor egy határozott mozdulattal egyenesen húzzuk k a kutyából. Ne rángassuk vagy forgassuk!
  3. A kullancsot semmisítsük meg, égessük el! A csípés helyét fertőtlenítsük le.

A kullancsok szerepe a fertőző betegségek terjesztésében
A vadállatokból szívott vérrel veszik magukba a kórokozókat (vírusokat, rickettsiákat,  baktériumokat, egy- vagy többsejtű parazitákat) és „oltják” tovább a csípett áldozatukba. Az ember és a háziállat megfertőzése azon múlik, hogy az adott földrajzi régióban az erdei állatok körében milyen kullancs terjesztette betegség honos, mert annak kórokozóját adják tovább.

Kullancs fejlődési szakaszai

Ez a leggyakoribb, de más fertőzési technikákkal is rendelkezik:

• A kullancs székletében is vannak kórokozók. A széklet beszáradása után az felporzik, s így a közelben lévő ember vagy háziállat belégzés útján légúti fertőzést szenved. A bőrsebbe került széklet is fertőz.
• Az elhalt kullancs testében élve maradnak a mikroorganizmusok, és a tetem porladása után is megvan a belégzéses fertőződés lehetősége.
• A kullancs terjesztette kórokozókkal fertőzött erdei állatok testváladékaikkal szennyezik a növényzetet és a természetes vizeket, ahol közvetett úton mi is és kedvenceink is fertőződhetünk. 
Betegség: Babézia
A betegségeken belül én a babéziával foglalkoznék behatóbban, így íme. kullancs által terjesztett egysejtű parazita által okozott kórkép fertőző vérfestékvizelés néven is leírásra került. A babesiosis kórokozói egysejtű, vérben élősködő paraziták, melyek a vörösvértesteket teszik tönkre. Világszerte számos állatfajt károsítanak, más babesia okoz betegséget a szarvasmarhákban, mint a lovakban, és ismét egy ezektől eltérő babesia faj betegíti meg a kutyákat. A macskákra veszélyt jelentő Babesia cati vagy a Babesia felis Indiában és Afrikában ismeretes, hazai előfordulását még nem igazolták. A babesiák embert is képesek megbetegíteni, a kórokozót ember esetében is a fertőzött kullancs közvetíti. Az emberi babesiosis ritkán megállapított betegség. 
Nagyszámú babesia kutya vörösvértestekben, megfestett vérkenetben

A babesiák a fertőzött kullancsból kerülnek vérszívás útján az áldozatba. A kórokozót hordozó szukából a vemhesség alatt a fejlődő kölykökbe is átjuthatnak az élősködők, így a kölykök már fertőzötten születhetnek. A vértranszfúzió során történő fertőződés elméleti lehetősége fennáll. Hazánkban az egyik leggyakoribb kullancsfaj, a Dermacentor reticulatus a kórokozó fő terjesztője, az utóbbi években viszont már az Ixodes ricinus kullancsfajból is kimutatták. 

Folyamat: A kullancsok a vérszívás kezdetekor nem azonnal juttatják be az áldozat szervezetébe a kórokozókat. A babesiák az éhes kullancsban ugyanis olyan szerkezeti formában találhatók, ami nem alkalmas az emlősállatok megfertőzésére. A vérszívás megindulása egyfajta jeladás, melynek hatására szerkezeti átalakulás indul be az egysejtű élősködőknél. Mintegy 48 órával a vérszívás megkezdése után a kullancsban már tolonganak a fertőzésre kész, átalakult babesiák. 
Dermacentor reticulatus feji vége 
A babesiák átvitelének esélye a vérszívás kezdetétől számított 24 órán belül minimális, 24-48 óráig kicsi, 48-72 óra között nagy, 72 óra elteltével pedig szinte teljesen bizonyos. A széteső vörösvértestekből a „festékanyag” (hemoglobin) kikerülve elveszti hasznos funkcióit. A hemoglobin fő funkciója a vörösvértesten belül az oxigénszállítás, így ennek a megfogyatkozása a szervezet általános elgyengüléséhez és halálához vezet. A festékanyagot a vesén keresztül próbálja a szervezet nagy részben eltávolítani. A gondja a vesének ezzel sajnos az, hogy a hemoglobin mérete túl nagy a vese csatornácskáinak átmérőjéhez képest, így sok molekula sajnos fennakad a vesében, és annak elhalását okozza. 
Kedves kullancs emberben

Heveny babesiosis tünetei:  Kezdetben bágyadtság, étvágytalanság, láz (ez utóbbi gyakori, de nem feltétlenül megjelenő tünet), vérfogyottság. Ezt követően vérfestékvizelés (A vérfesték kávébarna színezetet ad a vizeletnek, ez nem összetévesztendő az egyéb betegségek esetén fellépő vérvizeléssel, amelynek során a vér alakos elemei, pl. a teljes vörösvértestek is megjelennek a vizeletben.), sárgaság, és a veseelégtelenségre jellemző tünetek (bűzös lehelet, hányás, stb), az elhullás néhány napon belül bekövetkezhet. A tünetek viszont esetenként hiányozhatnak is, ezért javasolt már a kezdeti tünetekkor állatorvosi kivizsgálást kérni. Az orvosi vizsgálat során nagyrészt lázat, lépmegnagyobbodást és sárga nyálkahártyákat találunk (sajnos néha ezek a tünetek is hiányozhatnak). 

Vérfogyottság 

Előfordulnak idült esetei is a babesiosisnak, amelyek tünetei a kullancscsípés után hónapokkal jelentkeznek. Idült esetben az étvágytalanság, váltakozó testhőmérséklet és lesoványodás hetekig- hónapokig fennállhat, a vérfogyottság, sárgaság és a veseelégtelenség tünetei kevésbé jellegzetesen vagy alig észlelhetőek. Nagyon fontos az időben történő kivizsgálás, mert a vesének van egy olyan nagyszerű tulajdonsága, hogy amíg az állományának 66%-a nem veszti el a működőképességét, addig ellátja a funkcióját. És ebben rejlik sajnos a dolog hátulütője is: amíg nincs funkcióvesztés, addig nincs szemmel látható tünet sem, pedig az állat vesebeteg. A tünetek megjelenésekor, viszont már a jelentős vesekárosodás miatt, csak tüneti, illetve életminőséget javító kezeléseket tudunk igénybe venni, ami igen nehéz és költséges feladat a leggondoskodóbb Gazdi számára is. Ezzel együtt is az állat élethossza igen nagymértékben lerövidül

Hemolitikus anémia: A betegségnek van egy másik, szerencsére ritkábban jelentkező, ámde szintén életveszélyes szövődménye. Ez abban az esetben alakul ki, ha a szervezet a betegség hatására úgymond’ áthangolódik, és a saját vörösvértestjeit kezdi támadni és elpusztítani. Ekkor beszélünk autoimmun hemolitikus anémiáról. Ennek a kezelése hosszadalmas és igen költséges, és sok esetben nem jár sikerrel. 

A kullancs által terjesztett betegségek gyógyítása

Vérfestékvizelés

A kullancs által terjesztett betegségek közül a Lyme-kór ellen létezik megelőző védőoltás, melyet a kezdeti, két, 4-6 hetes különbséggel történő alapimmunizálást követően évente kell állatorvosunkkal beadatni. 
A Babesia ellen védőoltás létezik Magyarországon, a Novibac Piro, melyet kérheted állítorvosodnál. A mikrobát elpusztító injekciós készítmény (Imisol) 1 hónapos megelőzésre is alkalmas, ám a gyakori, injekciós beadással járó fájdalom, és az esetleges helyi és általános reakciók miatt a gyógyszer ilyen célra történő alkalmazását nem ajánljuk. A kullancs és az általa terjesztett betegségek elkerülésére legjobb, ha magával a kullanccsal történő fertőződést előzzük meg.

Hogyan előzd meg a babéziát?

Spot-on

A betegség megelőzésének lényege, hogy a kullancsok ne juttathassák a kórokozókat a kutya szervezetébe, ennek megfelelően a vérszívókat a babesiák átvitele előtt el kell pusztítani. A kullancsokat elpusztító készítmény kiválasztása során javasolt a konzultáció az állatorvossal. Választhatunk nyakra cseppenthető (ún. spot-on) készítmények, nyakörvek, spray-k közül. A fellelhető készítményeknél mindig győződjünk meg róla, hogy kullancs ellen is hatékony, és az állat korának, testméretének megfelelő. Kérjünk tanácsot állatorvosunktól, hogy mit tart a legmegfelelőbbnek, mivel ez környezetenként, és akár egyedenként is változhat. 

Kullancs elleni sray

Sokan gondolják, hogy a kullancs elleni szerek valamiféle “védőburkot” képeznek az állat körül, és a kullancsok ezek védelmében a közelébe sem jutnak, ám a készítmények nem így működnek. Egyrészt léteznek ún. kontakt-mérgek, melyekhez az kell, hogy a kullancs közvetlenül érintkezzen a hatóanyaggal, amely megfelelő mennyiségben rákenődve elpusztítja. 

Ehhez tehát a kullancsnak egy ideig az állaton kell tartózkodnia. A hatóanyagok másik csoportja esetében a kullancs vérszívása során veszi fel a szervezetben jelenlevő, számára végzetes szert. 
Kullancs elleni nyakörv

Ha bolha-kullancs-nyakörv mellett döntünk, a nyak körméretének megfelelő nagyságút válasszunk, viszonylag szorosan helyezzük fel, és hatásideje alatt folyamatosan legyen az állat nyakán, hatását csak így fejti ki folyamatosan. A spray-vel a szem és a fül kivételével az állat egész testét be kell permetezni. Inkább fiatal korban, kis testméretnél ajánlott, nagyobb testű állatokon használata bonyolult és gazdaságtalan. A spot-on készítményeket a szőr közé, a bőrre kell juttatni, innen felszívódik, és használati utasításon szereplő ideig biztosít hatékony védelmet. Végezetül, nagyon fontos tudni, hogy 100%-os készítmény nem létezik, még a leggondosabb védelem, a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordulhat fertőződés.

Ultrahangos kullancsriasztó

A megvásárolni kívánt készítmény csomagolásán szerepelnie kell, hogy rendelkezik a magyarországi forgalmazáshoz szükséges engedéllyel (gyógyszerek esetében törzskönyvi szám), ellenőrizzük továbbá, hogy a mellékelt magyar nyelvű használati utasításban szerepel-e a kullancsellenes hatás. A kullancsok ellen alkalmazható hatóanyagok közül a permetrin és az amitráz macskákon mérgező, az ezt tartalmazó készítmények használata kerülendő olyan kutyák esetében is, amelyek macskákkal szoros kontaktusban (egymás kölcsönös nyalogatása) élnek.

Amit még én használok, az a Neostomosan. Erről az oldalakon nem olvastam, így én kiemelem, mint még kullancs elleni készítményt. A szer a kutyák kullancs-bolhafertőzésének, rühösségének és szőrtetvességének megszüntetésére és megelőzésére alkalmas. Lemosással, fürdetéssel vagy permetezéssel történő kezeléshez a koncentrátumot 1:200 arányban kell hígítani (5ml készítmény/1l víz). Alkalmazható az állat környezetének (fekvőhely, házikó) mentesítésére is. Minden jónak van hátulütője, ne csodálkozzunk azon, hogy a neostomosannak is van:

  • A terméket kisgyermekektől tartsuk távol!
  • Ne alkalmazzuk beteg vagy lábadozó állaton vagy nagy felületű bőrsérülés esetén!
  • Halakra és méhekre mérgező!
  • Minden esetben olvassa el a termék használata előtt a dobozban található használati utasítást/tájékoztatót!
Pár szó essék a Novibac Piro védőoltásról is, 6 hónapos vagy idősebb kutyák  B. canis,  a vörösvérsejtekben élő, kullancsokkal átvitt protozoon (egysejtű organizmus) elleni védőoltásra használják. A vakcina csökkentheti az akut (rövid ideig tartó) babesiosis (egy  B. canis fertőzés által okozott  gyengeséggel, lázzal és sárgasággal járó betegség) és az anaemia (alacsony vörösvérsejt szám) tüneteinek súlyosságát.  

Bevezető vakcinálásként két 1 ml-es Nobivac Piro injekciót adnak a bőr alá 3-6 hetes időkülönbséggel. Az újraoltást hathavonta egyszeri injekciókkal végzik. A védettség az oltási  sorozat beadása után 3 héttel alakul ki és legalább hat hónapig tart.  
Csak egészséges kutyák olthatók. Azokat a kutyákat, akik  B. canis-szal fertőzöttek, de  tünetmentesek, az oltás előtt megfelelő kezelésben kell részesíteni. Ajánlott az oltást a 
kullancs szezon kezdete előtt legalább egy hónappal végezni és az oltási időszakban a kullancs 
expozíciót csökkenteni. 
Csak összegezve, a védőoltás nem nyújt teljes körű védelmet, konkrétan csökkenti a tünetek súlyosságát. Nem is értem hogy nevezhetik ezt védőoltásnak, inkább fájdalomcsökkentő, ami sajnos azzal jár, hogy a betegséget kutyánk ugyanúgy elkaphatja, csak nehezebb észrevenni a tüneteket, azaz nehezebb a betegséget felismerni. Itt a link, amin keresztül eléritek a jelentést erről a vakcináról. (Tessék Ctrl+C-ni)
http://www.ema.europa.eu/docs/hu_HU/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/veterinary/000084/WC500067485.pdf

Amit én is kiemelnék, hogy a szer mérgező, tehát a természetes vizeket kerüljük el, illetve kis gyerkőc esetében sem alkalmaznám, mert oké, hogy a szert távol tartjuk tőle, de a lefújt kutyánkat még agyonra fogdoshatja, rosszabb esetben nyálazhatja… Hosszú távú állandó alkalmazását sem javasolnám a fent említett ok miatt, hogy mérgező… Én speciel a körbefújást szoktam alkalmazni, azaz van egy spriccelős tartályom, amivel pl nagy séta előtt körbefújom a kutyát, ha a kutya nem ázik el, vagy pocsolyázza össze magát, akkor a készítmény 2-3 napig hat. 

Kedves Gazdik, ennyit tudtam összeszedni állandó figyelő tekintetekről, a kullancsokról. Fontos az állandó és többszörös védelem, és a gyakori átvizsgálás. Remélem egy ideig nem találkozok Jamie bőrében kis szörnyetegekkel… (kop-kop-kop). Ha valami kimaradt volna, vagy érdekes esetetek volt, vagy tuti tippetek a védekezésben, ne tartsátok magatokban. Talán ebből a blogból is tanulhat az ember.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!