Kutya a munkahelyen

Úgy gondolom szerencsés vagyok, igen, az… Szerencsés, mert behozhatom Jamie-t a munkahelyemre. Amikor Snoopynk átkelt a szivárványhídon, Édesapámmal (aki a főnököm is egyben) volt egy elbeszélgetésem. Elmondtam Neki, hogy csak akkor szeretnék kutyát, ha behozhatom magammal a munkahelyemre. Hosszas győzködés után beletörődött, hogy kislánya nem normális, most már csak azt mondom… SZERENCSÉS!! A mai napig valamilyen úton módon, kocsival, biciklivel, korival, sétálva, de együtt megyünk az irodába. 
Nem is tudom elmondani, hogy mennyi mindennel lettem, illetve lettünk gazdagabbak azzal, hogy Jamie, mint kutya velünk lehet. 
Ha kint van garantált mosolyt csal az arcodra, ahogy a játékkal a szájában röpül feléd, hogy azt dobd el neki minimum egyszer, míg eljutsz a termelői részlegbe, ahogy reggelente a volt macskás helynél megkérdezzük, hogy “Jamie hol a cica?” odaszalad a padlásajtóhoz, majd bedugja a fejét a  padlás feljáró nyílásába, a “Hány cica van bent?” kérdésre jön az egy, kettő, vagy három vakkantás válaszként. 🙂 Nap, mint nap látom ezeket a mosolyokat az ablakomból, jó érzés, hogy mások is ki tudnak lépni a mókuskerékből megpihenni az én Pöttyösöm által.
Ha bent van, akkor azon szoktunk mosolyogni, hogy milyen fekvési pózokat alkalmaz a falnál, miket álmodik, megy a nyüsz-nyüsz, majd a morgás 🙂 , amikor 15 perccel a a munkaidőm vége előtt, odateszi az asztalomra a fejét, hogy akkor menjünk már!! 🙂
Egy fekvési pozitúra alias Jamie
Szeretném, ha több munkahely engedné meg ezt az alkalmazottainak. Tipikus irodai munkák esetében remekül alkalmazható lenne egy-egy háziállat beengedése. Körbenéztem az interneten, hogy milyen hatással van ránk, emberekre kutyáink jelenléte a munkahelyen,  hol van már ennek nagyobb múltja. Abban biztos vagyok, hogy nem Magyarország az élenjáró munkahelyi kutyás lehetőségekben.
Amerikában már “Vidd be a kutyádat a munkahelyedre!” napot is szerveznek 1999 óta, a programban résztvevő munkahelyek megengedik az alkalmazottaiknak, hogy magukkal vigyék kedvenceiket. Mi a céljuk ezzel? Egyszerű: népszerűsítsék a minőségi kutyatartást, közvetve biztassák a menhelyi kutyák örökbefogadását. Voltak olyan vállalatok, akik felismerték, hogy a hosszú órákat dolgozni kényszerülő emberek nagyobb elánnal álltak neki a munkának, ha kedvenceik mellettük lehettek. Azaz nem azon idegeskedtek, hogy otthon mit csinálhat négylábújuk, illetve örültek neki, ha több órát kellett dolgozniuk, mert akkor bemehetett velük kedvencük. Jó kis elgondolás, nem igaz? 🙂
 
Gombszemek látványának hatása a melóhelyen:
Térjünk ki egy kicsit a hatásokra, amerikai vizsgálatok beszámolóit olvasgatva szuper dolgokat tudtam meg. A következő tanulmány szerzője Randolph Baker, aki a Virginiai Commonwealth Egyetem kutatóival egy amerikai cégnél végzett vizsgálata során kimutatta, hogy az állat jelenléte növeli az emberek munkahelyi elégedettségét. 75 embert figyeltek meg egy teljes hétig. 
Pózoljunk az irodában 1.
A vizsgálat ideje alatt minden egyes nap 20-30 embernek engedték meg, hogy kutyát vigyenek magukkal munkahelyükre. A kutatók nyálmintákat vettek a munkanap folyamán, ezzel mérték a stresszhormonok szintjét, 3 csoportot hoztak létre: a kutyás és nem kutyás dolgozók, valamint azon dolgozók, akiknek van kutyájuk, de nem vihették be. Ezeket az eredményeket összehasonlították és vonták le a következtetéseket: 
Reggel semmilyen különbség nem mutatkozott a három csoport között, ám a nap folyamán megmutatkoztak az eltérések. Csökkent a stresszszint azoknál a dolgozóknál, akik magukkal vitték a kutyájukat, míg a “nemkutyás” és a “kutyátotthonhagyós” dolgozók esetében ez növekedett.
Pózoljunk a kutyával az irodában 2.
A stresszhormonszintben is jelentős különbség volt azokon a napokon, amikor a kutyák jelen voltak, illetve amikor nem. Az alkalmazottak általában véve elégedettebbek voltak munkájukkal, mint az átlag. A szakértők emellett azt tapasztalták, hogy kutyák jelenlétében nőtt a munkavállalók csapatmunkában való együttműködésének a mértéke, könnyebben ment a kommunikáció.
Miért is fontos a stressz csökkentése? A munkahelyi hatékonyság csökkenésére számos magyarázat létezik, ezek közül a stressz az egyik legfontosabb olyan tényező – a táppénzen töltött idő és a kiégés mellett –, amely nagymértékben rontja a vállalat eredményességét. Sajnos a stressz nem marad következmények nélkül, tartós stressznek kitéve nem csak a szervezet adrenalinszintje állandósul magas értékeken, hanem hosszútávon nő a betegségek kialakulásának kockázata is. Az ilyen jellegű tartós terhelés következtében előbb vagy utóbb a test és a lélek különböző tüneteket produkál: magas vérnyomás alakulhat ki, szív- és gyomorproblémák bukkanhatnak fel, s emellett még számos egyéb tünet jelentkezhet.
 
Milyen elvárások vonatkoznak a gazdira, négylábúra?
Az egyik legfontosabb dolog, amit ha valaki munkahelyre viszi kutyáját, fel kell ismernie, hogy nem mindenki szereti a kutyákat. Van aki fél tőlük, van aki utálja őket. Ezt a kutyák különösen megérzik, főleg a félelmet. Tudom, mert Jamie is furcsán viselkedik a félős emberrel. Megugatja, olykor megmorogja (elmondások alapján) a reszkető embert. Ilyenkor gyors közbenjárás szükséges, kutyát gyorsan beengedni magam mellé, és beinvitálni az embert. El kell fogadni, hogy nem mindenki szereti a kutyák közelségét, és gyorsan fel is kell ezt ismerni, mert senki sem szeretne konfliktust kedvence miatt. 
A szeretjük, nem szeretjük a kutyát probléma mellett figyelembe és tudomásul kell venni, ha valaki allergiás kollégáink közül a kutyaszőrre. 
 
Őt így szeretik, szülinapi ajcsik a melóhelyen
Ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy nem minden kutya alkalmas munkahelyi ebzetnek. Gondolok itt az igen erőteljes területvédési ösztönnel rendelkező fajtákra, vagy a tipikusan egygazdás ebekre. De a megfelelő fajtán belül is akadhatnak nem megfelelő képviselők, mint a félős, szocializálatlan, agresszív jellemzőkkel bírók. Ez csak néhány gondolat persze számos jellembeli nehézség vethet gátat terveinknek.
A kifogástalan viselkedés, alapengedelmesség elengedhetetlen, de ugyanolyan fontosnak tartom az ápoltságot. Egy korábban khm… szarban hempergő kutyát én biza nem vinnék az irodába. Ahogy a vevőknek, partnereknek első benyomása a cégről az alkalmazottak alapján jön le, így fontos a kutya is, hiszen ő is meghatározója  ennek az első érzetnek. 

Fontos, hogy négylábúnk szobatiszta legyen, igaz a mi esetünkben ez úgy zajlott, hogy Jamie a kezdetektől velem volt, mikor megkapta az oltásait és bátran mehettünk vele ide-oda. Így a szobatisztaság fogalmát a munkahelyen is tanulgatta, itt is voltak pelusai, itt is voltak balesetek. De köztünk szólva elég gyorsan leküzdöttük ezt a problémát.Engem értek már hidegek és melegek, de főként meleg fogadtatásban részesítették Jamiet. A futárok kifejezetten imádják a Pöttyöst, a postás fél tőle, és az ablakon kopogtat be, hogy hozott valamit. 🙂 A vendégek, vevők közül számtalan olyan ember volt, aki jól megdögönyözte Jamiet és aztán jött be a mosdót keresve, hogy megmoshassa magát. (pedig ők általában öltönyös ficerákok 🙂 ) Beszélgetést könnyített meg, mert számos tárgyalást azzal kezdünk, hogy milyen kutya, miért van itt, és hogy milyen jól nevelt. Igen, simán kiválthatjuk a milyen idő van kint valamint a ól utaztál kérdéskört.
A kézben tarthatóság is nagyon fontos, illetve a szabályok ismerete. Nálunk küszöb szabály van érvényben a cégnél, ami annyit tesz, hogy az én irodám küszöbét nem lépheti át semmilyen körülmény között. Jöhet gügyögő kisgyerek, jöhetnek az alkalmazottak felvenni fizetésüket, vagy jöhet egy vendég, aki kis szeretné hívni. A szabály az, hogy odaáll a küszöbre és ott csóválhat veszettül. 🙂
Kedvenc helye 🙂
A helybenmaradás is egy olyan dolog, mely kihagyhatatlan. Volt már rá precedens, hogy hmmmm… kisebbségiek jöttek munkát keresni hozzánk, én nem tudom, hogy van ez, hogy minden kutyám utálta őket, de még Jamie is kifordult magából. Na ilyenkor jött, hogy behívtam a küszöbről, hátraparancsoltam az irodám legbelsőbb felébe és lefektettem. A nép 15 percig volt nálunk, addig a kutyám meg sem mukkant, és fel sem kelt onnan.
Van egy olyan szempont is, ami csak rajtunk múlik a neveltetés során, ez pedig a szocializáltság. Értem itt az emberhez és állatokhoz való szocializáltságot. Ne ugasson csak azért mert az ember kalapban van, ne ugasson, mert sántít, vagy csoszog. El sem tudnánk képzelni mi mindent gondolhatnak a kutyáink egy-egy ember viselkedésébe. Mit érezhetnek veszélyesnek, vagy csak furcsának. Érdemes erre rágyúrni, hogy később ne legyen ebből probléma. Sajnos Jamienél is jelen van ez, a mélyhangú, sapkás emberek valahogy nem szimpik neki.
Kukucs 🙂
Felugrálás nélkülözése jóformán beletartozik a kifogástalan viselkedésbe, de úgy gondolom, hogy említést érdemel, így külön is. Ez egy nagyon nehéz kérdés, feladat, mert ha kutyánk ránk már nem is ugrál fel, de egy idegen más testjelei kiválthatják ezt belőle. Jamie esetében pl a Nővérem, Zsanett, aki amúgy is lázba hozza a Pöttyöst. Ugrálva köszönti, de ez nem amolyan rádugrok és tiszta kosz leszel, hanem melletted ugrok, de lehet koszos leszel felugrálás. Persze, mert Tesóm nem igazán alkalmazza a nem veszlek figyelembe módit, hanem még beszélget is vele. Ugyanez a helyzet a gyerekeivel is, mellettük ugrik egyet, szőrnyű vagy Jamie. Jövő tervei közé tartozik, hogy mind a kétlábúakak- kis és nagy változatnak egyaránt- és a négylábúnak elmagyarázzam, hogy mi is a kívánatos viselkedés. 🙂
Lemozgatás: ahhoz hogy kutyánk kívánalmainknak megfelelően viselkedjen az irodában nekünk is latba kell vetni magunkat. Egy jó séta, labdázás, frizbi reggelente kiváló segítség abban, hogy a nyugtonmaradást előkészítsük. Úgyhogy hajrá Gazdik, mozgassuk azokat a kutyákat!! 🙂
Csendes pihenő is megilleti ebzeteinket, mivel ők jóval többet alszanak, azaz nagyobb az alvásigényük, mint nekünk. Így kényelmük érdekében szerezzünk be egy fekhelyet, vagy egy egyszerű plédet, törcsit, amire ráhemperedhetnek. Fontos, hogy nyugodt, csendes legyen ez a hely, mert ahogyan nekünk is, nekik is káros lehet a folyamatos éberség, kialvatlanság.
 
Milyen munkahelyre ajánlott?
Mindenképpen kis létszámú iroda, könyvtár, kisebb boltok, panziók jutnak eszembe egy kutyás munkahelyről, ahol az ügyfélkör, illetve a vendégek nem percenként jönnek, mennek. De láttam már kutyát állatorvosi rendelőben, ami számomra, mint beteg kutya tulajdonosa nagyon szimpatikusnak tűnt. Ellenben nem igazán tudnám elképzelni egy emberek számára fent tartott orvosi szobákban, rendelőkben a négylábúak jelenlétét. (Megjegyezném más a kórházakban, idősekotthonában fellelhető terápiás kutya jelenléte, mint amire én gondolok, ezeket még támogatom is!!)
Hú, már elég rég, de az animal planeten néztem a 101 nagykutya ismeretterjesztő sorozatot, ahol épp a pulit mutatták be, mint fajtát. Tudni kell, hogy azon kívül, hogy részletesen megismertetik az embert a fajtával, mutatnak egy-két érdekességet is. Itt épp egy hölgy fonálboltjába engedtek betekintést, amikor is az egyik “gombolyag” megmozdult. Igen ő egy puli volt. 🙂 Vannak helyek, ahova kifejezetten érdekesnek és lehetségesnek tartom az állatok, legfőképpen most a kutyára kihegyezve, munkába vitelét.
 
 
Gazdi, menjünk már!!
Hol találhatók ilyen munkahelyek?
Az az igazság, hogy Magyarországon nem találtam különösebb elérhetőséget, illetve a kutyabarát helyeken 4 (!!!!) helyet tüntettek fel, ebből egyik egy könyvtár, a másik 3 valamilyen munkahely, ahol szívesen látják pajtásainkat. El kell még telnie kis időnek, hogy a munkaadók rájöjjenek, kinek mit jelent a házikedvenc, mennyivel más a környezet, ha velünk lehetnek, és milyen előnyökkel járhat ez mind egyéni, mind csapat teljesítményben. 
Tőlünk nyugatabbra azért már cikkeznek a jótékony hatásokról, illetve több helyen engedélyezik a négylábúak dolgos hétköznapjait. Anglia az egyik élenjáró, de Ausztria, Németország is felzárkózni látszik. Ha egy kicsit nagyon messzebbre tekintünk az abszolút élenjáró ország maga az USA. Mára már a Google és az Amazon.com is felismerte, hogy haladni kell a korral. Kedves Magyarország rajtad a sor!!!!!!!
Mi, a munka hősei!! 🙂
Ami miatt én imádom munkahelyre elvinni Jamiet, mert tudom, hogy aznap valamilyen formában mozgást biztosítunk egymásnak. Foglalkozni is kell vele a nap folyamán, ez általában abban nyilvánul meg, hogy óránként egyszer tuti felkelek (amúgy lehet nem tenném) és akkor vagy kimegyünk vizsgára, vagy csak úgy gyakorolni, vagy a csipogóját (ami már nem csipog) dugom el valahova az irodarészembe, ami kemény szaglász tudományt igényel, hogy megtalálja, ami az agyát fárasztja le. Ez motivál engem is arra, hogy a sok ülőmunka mellett megmozduljak. Látod, Kicsi Kutyám, ebben is Te segítesz nekem!! 🙂
 

Ki viheti tappancsos barátját dolgozóba, és milyen jellegű munkahelyről van szó?

 

 

Itt találjátok a linkeket, amiket felhasználtam az írásomhoz:
  1. http://edition.cnn.com/2012/07/23/business/office-dogs-stress/index.html
  2. http://szobacirkalo.blog.hu/2010/06/21/kutyak_a_munkahelyen
  3. http://rhea.jobpilot.hu/palyacsucs/index.php/hirek/hirek/39-hirek/4649-kutya-a-munkahelyen-csoekkenti-a-stresszt.html
  4. http://ebgondolat.postr.hu/vigyunk-kutyat-a-munkahelyre
  5. http://humanpolitika.hu/index.php/hr-hirek/munkahely/8269-stresszkezeles-kutyat-minden-munkahelyre
  6. http://www.zsiraf.hu/site2012/cikk/Kutyat_a_munkahelyre
  7. http://www.piacesprofit.hu/kkv_cegblog/kutya_az_irodaban_a_boldog_munkahely_titka/
  8. http://vakkanto.blog.hu/2010/09/22/munkahelyi_kutyak
  9. http://today.msnbc.msn.com/id/47785870/ns/today-today_pets_and_animals/t/good-dog-good-job-more-dogs-sit-stay-work/#.UKyoDuSZSlU

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!