N.N. avagy Újra együtt csoportunk 3.

Balról felül: Dante, Bogyó
Balról lent: Balambér, Mex, Ingrid

Megtartottuk a januári foglalkozásunkat 13-án, vasárnap. A létszám hagyott némi kívánnivalót, sajnos sokan lebetegedtek, így csak 5 Gazdi-kutya páros állta a sarat a pályán. Orsiék velem jöttek reggel, így kint voltak egész nap, rajtuk kívül Anita és Mex, Gábor és Balambér, Attila és Bogyó, Dávid és Dante jöttek el. Férfiuralom volt gazdailag 🙂 na ilyen se sokszor fordul elő… 

Anita és Mex

Engedelmessel kezdtük az órát, szakértői csoportokban, Gabi és az én irányításommal néztünk rá az engedelmes vizsga pórázos és póráz nélküli elemeire. Fordulások, irányváltások, ütemváltások, kutyától való eltávolodás ültetésben, fektetésben, helyes magunkhoz rendelés. Az én két párost kaptam, Gáborékat és Orsiékat. Mindkettőjük munkája után megbeszéltük, hogy ki mit és hol hibázott, mely elemek voltak nagyon szépek, mikor sikerült a kutya figyelmét magukon tartani. Azt kell hogy mondjam az én párosaimnál nem volt gond a szemkontakttal, kutyák szépen követték gazdáikat, eltávolodásokkal sem volt gond különösképp. Akkor most jöjjenek a hibák: fordulásoknál volt, hogy le-lemaradoztak a blökik, lassú lépésnél Ingrid pl néha leül, egy dolog mindkettőjük munkájában ugyanúgy megvolt: nem biztos behívás, hátralépnek egy-egy lépést a gazdik. A szakértői csoportoknak az a lényege, hogy megfigyeljük a párosokat és a munkájukat értékeljük. Az a legoptimálisabb, ha nem az oktatók elemeznek, a Gazdik látják és el is mondják véleményüket, esetleg segítenek annak megoldásában. Volt, hogy rávezetés kellett, pl mit láttál a lassú lépésnél, fordulásnál…? Összegészében sikerült összegyűjtenünk mindent. 

Orsi és Ingrid

Jöhetett az elengedés, kutyák játszhattak, futkározhattak ismét, míg mi együtt már nagyobb létszámban megbeszéltük a két csoport eredményeit. Kiderült, hogy a hiányos gyakorlásokat csak a kutyák jó emlékezője mentette meg. Igen, Gazdik, Ti ismertétek be, hogy nem volt annyi időtök a feladatok ismétlésére, tanulására, amennyi épp szükséges lett volna. Nem csak az engedelmes munkát kellett volna gyakorolni, hanem a formálás is porondon volt.

Attila és Bogyó

Következő feladatként a hosszú helyben maradásra néztünk rá. Belevittünk egy kis rafináltságot, megpróbáltuk Gabival megzavarni a kutyák munkáját. Kerülgettük a Gazdákat, a helyben maradó kutyákat, dobálgattunk követ a kezünkben, és ejtettünk le falatot a földre. A kutyák rendre helyben maradtak. Balambér esetében igyekeztem lassú mozdulatokat tenni, de fekve kibírta még a fejem fölé emelt kezemet is. Büszke voltam Gáborra és kutyájára. 🙂 Orsi és Ingrid, akikkel még tréningeztünk, sajnos még mindig küszködik a hosszú helyben maradással. Visszatanácsoltuk Gabival az alapokhoz, valahol még mindig nem oké Ingridnek a “marad” vezényszó jelentése. Kidolgoztunk egy tervet, mert munkájuk eredményessége megváltozik a kutyaiskolán, így eljönnek velem többször is vasárnaponként, és gyakorolgatnak a suli területén. Itt is fel kell építeniük a feladatot, mert benne van a párosban, és a két szép kék szememmel magam is láttam, hogy meg tudják csinálni!! A többiek remek munkát végeztek a nehezített körülmények között is. 🙂

Dávid és Dante

A “Nem” tiltószó, avagy letiltás volt a következő témánk. Az alapokat már megkapták a Gazdik alapfok során, amikor bent voltunk a városban és a “csigaméreggel” átitatott vislis, szalámis íncsiklandó falatkákat kellett meghagyni a mérgező társaságnak, azaz nekünk. Ezzel a gyakorlattal sok felevéstől menthetjük meg magunkat, és kutyánkat. Ha jó a letiltás, ha a kutya érti a szót, és tudja a mögöttes tartalmát, akkor nem lesz gond.

Térjünk egy kicsit ki, mit is takar ez a bűvös tiltószó

  • Sokféle tiltószó létezik: nem, fúj, hagyd, elég. Rajtunk áll melyiket választjuk.
  • Hogy használjam?: Határozottan, szigorúan, de ne idegesen mondjuk ki, fontos tudni, hogy ordibálással nem érünk el semmit. Ne ismételgessük, azzal érvényét veszti. 
  • Kondicionálás, ahogy a klikkerhez a pozitív dolgot, pl jutalomfalatot, úgy ehhez a szóhoz negatív tartalmat kell társítani.
  • A kutyától is függ, hogy mi ez a negatív tartalom: lehet egy zaj -kaviccsal megtöltött palack megrázása, földhöz vágása, eldobása a kutya irányába (nem a kutyát dobjuk meg vele)-, kutya elzavarása, vagy orron koppintása…
  • Tiltószó jelentése kutya számára: “Hagyd abba, amit csinálsz!”
  • Dicséret: Ha a kutya abbahagyja a minket zavaró cselekvést, viselkedést, akkor minden esetben meg kell dicsérni!!!
  • Gyakorlás: Ajánlatos olyan helyzeteket kreálni, amikben tudjuk kutyánk hibázni fog, így mi elég felkészültek lehetünk a tiltószó használatára.
Tréningezés, nem volt ez nálunk sem másképp, nem kellett hozzá más, mint egy labda, egy bepörgött kutya, egy határozott gazda és két tanácsokat osztogató oktató 🙂 A feladat során 3 lehetőség közül választottuk a kért cselekvést. Ezek voltak: az eldobott labdára egyből mehetett a kutya, az eldobott labdára csak akkor mehetett a kutya, mikor az megállt, illetve a labdáért induló kutyát menet közben kellett letiltani. Remélem mindenki el tudja képzelni maga elé a szituációkat. Azt hiszem első olvasásra is ki lehet találni melyik jelenti a legnagyobb kihívást, és ez a valóságban az N.N. csapatánál sem volt másképp. Labdára meginduló kutyát huh elég nehéz letiltani. Gondolhatjátok, hogy én is kipróbáltam, és megerősítem korábbi választást saját tapasztalatommal is. Létezik körülöttem egy láthatatlan kör, melyen belül szuperül működik a letiltás ebben az esetben is, de a körön kívül már megosztó volt az eredmény. 🙂 Fejleszteni kell ezt még nálunk is… Gabi megmutatta, hogy kajára, hogyan lehet ugyanezt megcsinálni. Válogathattak a Gazdák a lehetőségek közül, hogy mit visznek magukkal útravalóként.

Mex, azt azt azt!!! 🙂
Anita és Mex 

Az engedelmes munkákat megtörtük egy már az alapfokon lejátszott ebathlonos játék továbbfejlesztett verziójával, a transzporterrel. Adott két pálcákkal körülhatárolt négyzet, egymástól 4-5 lépésre. Egyikben a játékok, a másik pedig üresen áll, várva a játékokra. Cél, hogy minél több játékot juttassunk egyik négyzetből a másikba, de csak mindig azt szabad átjuttatni, amit a kutya utolsóként megfog, amihez utolsóként hozzáér. A buktatója, hogy ha a bepakolós négyzetben ér hozzá az adott tárgyhoz, akkor vissza kell tenni és oda a pont… Nagyon ügyesek voltak a Gazdik és jó hasznukra lett a tiltószó átbeszélése, mert sokan épp annak segítségével érték el, hogy kutyájuk ne akarja mindenáron továbbra is magával hurcolni a már átpakolt tárgyat.

Orsiék transzporterelnek 🙂

Természetesen a formálás sem maradhatott ki az óra anyagából, sajnos idő szűkében nem tudtunk annál többet mondani, mutatni, ami a kért feladat. Azaz érjük el a fent említett klikkeres tanítás módszerével, hogy kutyánk fekve helyet foglaljon a leterített törölközőn. Lehetett látni, hogy akik már formáltak, illetve akiknek kutyái már ráéreztek e típus ízére, rögtön tudták, hogy ha valami lekerül a földre, azzal csinálni kell valamit. Így Dante, Ingrid még az engedelmes munka ellenére is be tudott kapcsolni a formálásra, és megtették kezdeti lépéseket a lefekvéshez. Mex esetében is jelentős változást lehetett látni, igaz Anita még mindig picit el van keseredve, de abszolút lehetett látni a változást Mex hozzáállásában. Kevesebb időt töltött Anita fixírozásával, inkább tekingetett jobbra-balra, amire eddig is kapta a megerősítéseket. Hajrá Mex, és kitartást Anita, meglesz az!!! 🙂

A játék öröme
Attila és Bogyó
Hasonló mozdulat két és négylábon!! 🙂
Dávid és Dante

Ennyi minden fért bele a legutóbbi óránk idejébe, remélem a tervezett pótlóóra Mindenkinek megfelel, akik nem tudtak betegség és egyéb okok miatt eljutni hozzánk. Már csak egy foglalkozás van hátra, aztán a február végi vizsga, egyre közelebb tartunk és egyre kíváncsibb vagyok hogyan szerepelünk a vizsgán. Következő alkalom február 10. 🙂   

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!