Forrás: internet |
Most mégis egy kevésbé kutyás téma lát napvilágot, ámde mégis elég szorosan kapcsolódik Kedvenceinkhez. Már régóta, kb amióta Jamie megvan szerettem volna pipacsmezős és búzatáblás képeket, ez az alkalom most el is jött…. tegnap ugyanis két esős, borulás között rövid napsütéses időszakban elszöktünk Orsival és a három kutyával: Mazsola, Ingrid, Jamie a város zajától és elmentünk megkeresni a már korábban nézegetett helyeket. Kétféle képet szerettem volna mindenképp készíteni, egy pipacsmezőset és egy búzatáblásat, abból is az érett kalászút, azaz a sárgát. 🙂 Ezt már kb 3 éve tervezem, csak nézegettem a szebbnél szebb képeket, szebbnél szebb napszakokban…
Forrás: internet |
A kutyasuliba menet, mivel mostanában egyedül megyek, így állandóan a tájat figyelem, jóóóó azért az utat is, ne aggódjatok… 🙂 🙂 Orsival tavaly kudarcba fulladt a pipacsos fotózásunk, ezt idén nem szerettem volna elkövetni. Néztem és néztem a helyeket, ahol egy kis pipacstobzódás volt, már elgondolkodtatott. De egy hely, Szeged felé, Kömpöc után arra késztetett, hogy a voksomat erre a területre tegyem, mégpedig a pipacsok tűzpiros látványa!!! Kb olyan, mint a képen, gondolhatjátok, hogy nem szerettem volna más helyen megvalósítani az elképzeléseimet. Igen ám, de az elmúlt 1,5 hétben borús idő és eső váltogatta egymást, és a nap jó ha délben sütött…. :/ Igen, ha az időn múlt volna, akkor megint pipacs nélkül maradunk, de Mohamed elment a hegyhez, akarom mondani pipacshoz. Csakhogy szerdán nem az a látvány fogadott, mint szerettem volna, majdhogynem zölddé vált a pipacsmezőm, és nem azért mert elnyíltak volna a virágok, hanem, mert a zöld gazságok utat törtek maguknak. Eltakarták a szép pipacsokat… 🙁 Álnok gazak… grrr.
Igaz nagyobb fények nélkül készült, de a mosoly látszódik 🙂 |
A megfizethetetlen Mosoly, miközben én már fekszem a fűben… |
Hogy mégis szakmaiságot adjak a bejegyzésnek megosztanék Veletek pár általam kigondolt hasznos dolgot, mint kedvenc négylábúnk fotózása. 🙂Ahhoz, hogy kutyás képeket készítsünk én a következő felszerelést ajánlom:
- Kell egy kutya :P, ki gondolta volna?! 🙂
- Fényképezőgép, plusz felszerelések, mint állvány, napellenző az obira, stb…
- Kefe, fésű: Bármelyik hosszabb szőrű kutyával csodákat tesz, ha megfésüljük, rövid szőrű fajtákat érdemes szarvasbőrrel átsimogatni, hogy fényesebb legyen a szőre. De ezek nélkül is csodás képek készülhetnek. Valamint a fotózkodás után ajánlatos átkefélni ebzetünket kullancs megtapadás elkerülése végett.
- Kinézet: Ne csináljunk bohócot kutyánkból, legyenek természetesen szépek, ám előtte nem árt kicsipázni, fogakat megnézni nem ragadt-e bele valami, és vegyük ki kutyánk szájából a fűszálat, a kalászt és egyebet. Viccesek tudnak lenni utólag az ilyen, és ehhez hasonló Gazdi mulasztások. 🙂
- Figyelemfelkeltő eszköz: kaja, csipogó, labda, bármi, amire mondjuk a kutyád a legnagyobb melegben becsukja a száját és rákoncentrál. 🙂
- Víz: ha nagyobb távolságra mentek, vagy nagy a hőség, mindenképp vigyél vizet kutyádnak, magadnak.
- Kullancs elleni védelem: ha nem is viszed magaddal, mert ez inkább állandó kellék egy kutyánál, mindenképp készülj fel arra, hogy ilyen helyeken, magas gazban, fűben, mezőkön állandó lakók a kullancsok.
- Póráz: ha kutyánk mocorgós fajta, vagy olyan helyen fotózunk, ahol közelben autóút található, vagy bármi eshetőséget (felugró nyúl, más kutya közelsége) figyelembe véve érdemes elővigyázatosság kedvéért hosszabb pórázra tenni kutyánkat. Ki lehet azt retusálni, kicsit pepecselős, de már egy egyszerű picasa program is elég jó retusálási szerkesztőt ad kezünkbe.
Ha már figyeltetésről volt szó… 🙂 - Box, autó, mint tároló helység: Mindenképp árnyékba tegyük épp pihenő alatt, vagy
Mikor a csipogó a közelben van … 🙂 már fotózott, fotózás előtt álló kutyánkat. Ha autóval megyünk ki terepre, akkor ablakok lehúzva, remélem ezt nem kell ecsetelnem miért.
- Segítség: Legfőképpen izgőmozgó kutyáknál érdemes más segítségét kérni, hogy fogja meg a kutyát, míg mi fotózunk. Simán lehet úgy kattogtatni, hogy az illető ne legyen benne. Elgondolkodtató még a csipogtatás, azaz a figyeltetés érdekében más ember beiktatása. Vagy ha a kutya és a köztünk lévő távolság már akkora, hogy nem tudnánk hatni a “maradj” vezényszóval. A segítőket se legyetek restek lefotózni munka közben 😛 🙂 🙂
- Emelvény: Érdemes magunknál tartani valami színpadot a kutyánk számára, mert ha nagy a búza, vagy a mező virágáradata, akkor bármit csinálhatunk kutyánk nem éppen fog érvényesülni a kalászok között… 🙂 Ehhez mindenképpen előtte szoktassuk kutyánkat.
- Játszós ruha: Tudom, hogy kutyázni nem díszruhában szoktunk, de fotózáskor különösen fontos, hogy olyan ruhában menjünk, aminek nem árt a kosz, mint fű, sár, stb.
Segítség, avagy én 🙂 Nézzétek meg a bejegyzés végén mit hoztunk ki belőle 🙂 |
Ingidet is megörökítettem |
Az örökké boldog Mazsola 🙂 |
Ha már póráz retusálást is megemlítettem, itt van egy kép Mazsoláról Higgyétek el megéri a pórázt rajtuk hagyni… |
Igaz, hogy nem vagyok profi fotós, mégis megosztanám eddigi tapasztalataimat. Nem szentírás, én is tanulok még bőszen… 🙂
- Kutyát sosem fotózunk felülről, kivéve ha ez a célunk, de általában mindig az ő szintjéről érdemes fotózni. Igen, most kapjatok fejetekhez apró kutyával rendelkezők, Nektek előfordul, hogy keményen kell hasalnotok a fűben. 🙂
- Kistermetű kutyák esetében a magas fű olyan veszélyeket is rejt, hogy a fotómasinánk előszeretettel fogja előnybe részesíteni a fűszálakat ebzetünk helyett. Így vagy manuálban próbálkozzunk, vagy vágott talajmenti növényekkel tarkított területet válasszunk. De ez nem jelenti azt, hogy le kell mondani a szabadtéri, pusztás fotókról, nem erről van szó, csak esetükben jobban kell figyelni. Jamie is eltünedezik, a lassan fél méteres vadgyapottengerben, megnehezítve a fotózást.
- Fontos, hogy a kutya kényelmesen érezze magát, emiatt sem szeretem a felülről történő fotózásokat.
- Türelem és a sok kattintgatás a legjobb módja annak, hogy meglegyen a hőn áhított fotó. Gebasz akkor van, ha 60 jól sikerült fekvős képből kell választanod. 🙂 Persze egy kattanásból is lehet durva pillanat!! 🙂
- Szem a lélek tükre: Hacsak nem makrózzuk kutyánk minden testrészét, akkor meleg szívvel ajánlom, hogy egy portré esetében mindenképp a szemek legyenek hangsúlyosak. Elég nehézkes olyan fajták esetében, ahol nem hátrasimuló a szőr a pofin, azaz összevissza áll. Mazsola volt rá élő példa, na az ő szőrei külön életet élnek néha.
- Napszakok: ahogy minden napszak, úgy az időjárás is befolyásolja a képet, így egy kompozíció akár többször is lefotózható, mondjuk hajnalban, napfelkeltekor, mikor még nedves minden, és megcsillanhatnak a cseppek a leveleken, napsütéses délelőtt és délután, vigyázni kell, hova is állítjuk kutyánkat. Ha totál nappal szembe kérjük tőle, hogy figyeljen ránk, míg mi háttal állunk a napnak, akkor gyönyörű hunyorgó képek születhetnek. (tapasztalat :P) Lemenő napban is nagyon jó képeket lehet készíteni, az égbolt általában ezer színben játszik, mely megint más perspektívát ad a képnek. Ilyenkor érdemes több eget adni, hagyni a képen.
- Most akkor nappal szemben vagy napnak háttal?! A fentebb leírtak miatt nem igazán javaslom a “modell” szemszögéből a teljes nappal szembeni fotózást. Ha nappal szembe fotózol mindenképpen takarja valami a napot a képeden, pl a kutya, vagy egyéb tárgy, nővény. Ezzel is jó játszogatni!! 🙂
- Dicséret, ne maradjon el egy-egy etap után a jól megérdemelt dicséret. Adjuk csak oda a falatot, amiért egész idő alatt nyálát csorgatta, vagy a csipogót, amire minden idegszálával megfeszült.
- Mértékletesség: azaz, ne akarjunk egyhuzamban 15 percet fotózni kutyát, max ha épp alszik. Nem várhatjuk el tőle, hogy úgy pózoljon, figyeljen ennyi ideig, ahogyan mi azt szeretnénk. A legjobb, ha séták alkalmával fotózunk, így a kutya is örül, mert mocoroghat, és mi is, mert készülnek a szebbnél szebb képek… 🙂
- Más fotós: Nálam vannak Orsi fotói is, és eszméletlen mennyire mást látunk, pedig ugyanazt fotóztuk. Más objektívvel készítettük képeinket (odaadtam neki anyumék obiját), illetve ha én úgy gondoltam hogy 18-55-ös obimmal már nem tudok mit kihozni, akkor elvállaltam a figyeltetés szerepét, így születtek a képek. 🙂 Azon felül, hogy teljesen más a színvilág, két lépéssel arrébb, vagy távolabb már teljesen más képek születhetnek. Érdemes kipróbálni ezt is 🙂 🙂 Én nagyon élveztem…
Jaj, majdnem elfelejtettem talán a 3. legfontosabbat, a helyszín fontosságát. Mert hiába van nekünk szép kutyánk, fotómasinánk, kedvünk fotózni, ha nincs meg a megfelelő helyszín. Bevallom én autóból figyelem ezeket ki, de múltkor mikor Zsófit osztálykirándulására kísértem, olyan gyönyörű pusztákat láttam, hogy lélegzetem elállt. Nem hiába szerették költőink az Alföldön megírni mesterműveiket… Na, az már durva, hogy kb minden helyszínre beleraktam a Pöttyöst, hogy hmm itt hogy mutatna, hogy fotóznám, mikor fotóznám, stb… Hiába kreatívnak kell lenni, és nyitottnak a szépre, azaz a helyszínekre. (Elárulom a következő helyszín egy árvalányhajas tisztás lesz, enyhe kis dombocskákkal, de kinéztem már útmentén roskadozó elhagyatott tanyát is. ) 🙂 Akkor néhány jó tanács, arra vonatkozóan, hogyan is választok helyszíneket:
- Megközelítés: Nem elhanyagolható szempont, ha az általunk fotózni kívánt hely megközelíthető-e, nem 3 méter mély várárok szegélyezi, vagy krokodiloktól hemzsegő mocsár 🙂 De vicctől eltekintve, érdemes megnézni, hogy kocsival megközelíthető-e a sok cucc miatt.
- Parkolás: Bárhol is vagyunk, útszélen, beljebb homokút szélén, mindenképpen úgy álljunk meg, hogy ne akadályozzuk a járműveket a haladásban. Jaaa, és meg tudjunk fordulni!!! 🙂
- Magánterület??!!: Ez nagyon cuki kérdés, és a megválaszolás is egyszerű, az is magánterületnek számít sajnos, ami nincs szögesdróttal, vagy bárminemű kerítéssel bekerítve. Így annak maximális védelméről, érintettségéről kell gondoskodnunk. Pl itt volt a mi esetünk a búzával. A búzatábla egy tanya közvetlen közelében volt, de mi legtávolabb álltunk meg tőle. Betakarítani kívánt terményről van szó, így bármennyire is akartam más szemszögből képet készíteni, vagy a kutyámat még mélyebbre küldeni a búzatáblában, nem tettem. Tiszteletben kell tartani a tájat, területet, ahol fotózol!!!
- Zavaró tényező?!: Ha nem efféle természeti képről áhítozol, hanem mondjuk egy rövidre nyírt fűvel rendelkező park a kiszemelt helyszín, akkor számításba kell venned a járókelőket. Én azt vallom, hogy egy kutyás maximálisan pozitívan kell, hogy helytálljon más emberekkel való szitukban. Azaz, nálunk a kisvárosban igen is egy jó nagyot köszönök annak, aki pl megbámul, ha kutyával vagyok, nem zavarok, illetve megkérdem, hogy nem gond-e bizonyos helyeken a kutya. Voltam másmilyen is, higgyétek el nem kifizetődő…
- Háttér: A háttér nagyon sokban befolyásolja a képed hangulatát, hiába láttam pipacsmezőt közelebb, azt két oldalról is számomra nem kívánt dolgok szegélyezték, mint a műút, és egy ház. Igaz nagyon szép sárga volt, de nem kívántam egy porcikámmal sem a képemre. 🙂 De egy villanyoszlop és annak vezetéke is lehet zavaró tényező… Érdemes erre is figyelni 🙂
- Állatok: Azon kívül, hogy remek figyeltetési lehetőség, akár vadat, akár cicát, mint figyeltető tárgyat alkalmazni, NE tegyük! Vadak tekintetében különösen érvényes, ha szabadban akarunk fotózni, akkor körültekintően, fészek, odu, és vacoktól távol keressünk helyet. Máskülönben egy vaddisznós kalandot kívánok Mindenkinek!! 😛
- Virágok: Igaz, írtam már róla, meg úgy gondolom, hogy értelmes emberek lévén semmiképp nem károsítanánk meg hazánkat, földünket azzal, hogy bármilyen növényt elkaszálunk, kirángatunk, letépünk a képek kedvéért. Hacsaknem parasztok révén felismerjük a gazakat, illetve tisztában vagyunk azzal, hogy környékünkön melyek a védett növények. Bevallom még magamat sem tartom ekkora parasztnak, így nem tépkedek, rángatok fákat ki a földből… 🙂
Ami szerintem még fontos, hogy ne azt fotózzátok, amit látni akartok, hanem azt, amit láttok. Fő a természetesség mértékletességgel összekapcsolva. Remélem hasznos volt ez a kis összefoglaló. Ha módomban áll majd későbbiek folyamán kibővítgetem a tanultakkal… 🙂
Nem bírtam már várni Orsi fotóira, így nélkülük jelent meg a bejegyzés, de érdemes visszanézni később is, hátha akkor már a kibővült blogot olvashatjátok 🙂 :)Ti hogy vagytok vele, én már 2 napja tűkön ülök… 🙂 — Fotókkal kiegészítve: 2013.05.31. 🙂