Tenyészszemle (?!)

A kép illusztráció, csak egy lényeges pont a fogazat vizsgálatot hivatott bemutatni
https://tanmarksdiamonds.cafeblog.hu/files/2013/05/0.jpg

A szombati tenyészszemle érdekes alakulása arra késztetett, hogy utána járjak, hogyan is néz ki, hogyan is kellene kinéznie egy tenyészszemlének. Először is a mindenkori leghivatalosabb forrást kerestem meg, egyenesen a MEOE (Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete) oldaláról másoltam be, természetesen nem az egész szabályzatot másolom be, csak az ide vonatkozó részeket:

A MEOE Általános Tenyészszemle Szabályzata
1.§.
(1) A tenyészszemle célja az ebek tenyészengedélyének kiadása, a tenyésztésre nem kívánatos egyedek kiszűrése.
(2) Tenyészszemlére csak FCI által elismert származási lappal rendelkező ebek vezethetők fel.
2.§.
(1) Tenyészszemlét a MEOE szervezeti egységei és szerződött partnerei az Országos Elnökség előzetes hozzájárulásával rendezhetnek.
3.§.
(1) Tenyészszemlén a bíró az lehet, aki az adott fajtára FCI által elismert küllembíró.
Munkavizsgára kötelezett fajták esetén munkabíró közreműködése kötelező.
(2) A küllembírót a MEOE Küllembírói Testülete delegálja. A munkabírót minden esetben a MEOE specifikus munkabíró testületeitől kell delegáltatni.
4.§.
(1) A tenyészszemlén az alábbi minősítések adhatók:
„Tenyésztésre javasolt” (csak azokban a fajtákban, ahol a fajtagazda szervezet, illetve fajta tanács működik és ezek e minősítés kritériumait meghatározták)
„Tenyészthető”
„Tenyésztésre nem engedélyezett”
5.§.
(1) A „Tenyésztésre javasolt” minősítés részletes követelményeit a fajta tanácsok, ennek hiányában a fajtagazda, vagy a fajtaklub dolgozzák ki. Ezt az Országos Elnökség jóváhagyásával lehet alkalmazni (pl. főtenyészszemle).
(2) „Tenyészthető” az az egyed, amely az FCI által az adott fajtára meghatározott standard előírásainak megfelel, kiegyensúlyozott idegrendszeréről bizonyságot tesz. Munkavizsgára kötelezett fajták esetében az adott fajtára előírt munkakövetelmény teljesítése is kötelező.
(3) „Tenyésztésre nem engedélyezett” az az egyed, amely az FCI által az adott fajtára meghatározott standard előírásainak nem felel meg, illetve olyan egészségügyi és idegrendszeri tüneteket mutat, ami egy egészséges tenyészegyednél nem engedhető meg.
(4) Tenyésztésre nem engedélyezett minősítés esetén a tenyészszemle egy éven belül nem ismételhető meg, de egy év után is maximum egy alkalommal.
Amennyiben a minősítés ismét tenyésztésre nem engedélyezett, a kutya véglegesen kizárta magát a tenyésztésből.
(5) A bírónak minden egyes kutya minősítését a bírálati lapon leíró bírálatban írásban indokolnia kell.
6.§.
(1) Tenyészszemlén 12 hónapos kort betöltött ebek vezethetők fel. Ettől való eltérést csak a fajtagazda szervezet foganatosíthat.
7.§.
(1) A tenyészszemlére az ebet csak az eredeti származási lappal együtt lehet bemutatni.
A tenyészszemlén csak tetovált (azonosítható) egyedek bírálhatók el. Az azonosításhoz a tulajdonos (megbízott) a származási lapot köteles leadni, melybe a bíró szabad betekintést nyerhet.
Amennyiben a kutya csak chip-pel van ellátva, mint egyedi azonosító, a tulajdonos köteles a leolvasóról gondoskodni.
(2) Tenyészszemlén egyedi azonosíthatóság nélkül kutya nem bírálható el. Amennyiben a benevezett kutya nem azonosítható, annak okát az illetékes MEOE szervezet köteles kivizsgálni.
8.§.
A rendező a helyszínen köteles a származási igazolásra a tenyészszemle minden eredményét felvezetni, illetve pecsétjével ellátni azt, a bíróval aláíratni.

Ha ezen a kis szösszeneten túljutottunk, akkor most az én szavaimmal élve kifejteném, hogy mit gondolok erről, aztán majd jön az a bizonyos eset. A tenyészszemle az én olvasatomban egy hivatalos küllembírálat egy nemzetközileg maghatározott és elfogadott fajta standard alapján. A bírálója mindenképpen FCI által elismert küllembíró kell, hogy legyen. Vannak olyan fajták, melyek esetében a küllemi bírálaton kívül szükség van a fajtára jellemző és meghatározott alapképességek, ösztönök vizsgálatára, munkavizsgára, melyre egy külön munkavizsga bírót delegálnak. 
A bírálat lényege, hogy azok az egyedek kerülhessenek tenyésztésbe, amik megfelelnek a hivatalos standardjuknak. Emiatt sokkal alaposabb bírálatra van szükség, mint egy kutya kiállítás alatt, a küllemen kívül szükséges pl a temperamentum vizsgálata, mint a félelem, agresszivitás felmérése. Kizárásra kellene, hogy kerüljenek küllemileg szuper egyedek rossz idegrendszerrel. Lehet ez túl utópisztikusnak hangzik, de valahogy így képzelem, képzelném el ezt az egészet 🙂

És akkor lássuk mi, miatt döntöttem a bejegyzés írásába… Szombat, népesnek nem mondható tömeg a pécsi meghirdetett tenyészszemle területén. A kutya, nevezzük nevén Perros Canarios Oros Diera, azaz Taura, akit felvezettem az alábbi képen találjátok. (Képek forrása Perros Canarios Oros kennel facebook oldala)

Taura szépséges buksija 🙂
Egyik kedvenc képem, azok az izmok!!
Cora, Taura anyja, és Taura (aki épp ugrik)
Ezt a drágát kellett “kézben” tartanom 🙂
Csak mert <3

Miután kigyönyörködtük magunkat jöhet a “feketeleves”, lepapíroztunk mindent, odaadtunk mindent, bemutattuk a MEOE tagság befizetését igazoló csekket, aztán vártunk a behívásra. Illetve nem vártunk, mert azonnal behívtak minket. Én vezettem fel Taurát, mert velem jobban mutatta magát, illetve Barna, a gazdája vállalta a figyeltetését. 
Kezdődött azzal az esettel, hogy a chipleolvasást végző ember simán ráhajolt a kutyára, majd miután Taura hátralépett egyet, akkor emelkedett fel, és kérdezte meg, hogy “harap?”. Ember!!!! Ezt általában akkor kérdezzük meg, mikor közelítünk a kutyához, amúgy a kutya nem harap(ott)… Kicsit többet vártam egy olyan embertől, aki ismeri a kutyákat, foglalkozik velük. Félretartottam a fejét, bejelzett a chipleolvasó. és már mehettünk is be a ringbe.
A bíró üdvözölt, én hasonlóképpen, majd kért egy kört…. SÉTÁLVA!!! Látott már valaki sétálni ringben kutyát bírálat közben???!!! Sokat gondolkodtam, hogy ez miért is kellett és miért nem találkoztam ezzel még egy kiállítás során sem. Újabb megfejtendő kérdés 🙂 
(A kérdésre pár órával később kaptam választ: “Egy hozzáértő nagyon sok hibát ki tud szűrni amúgy, látja a hátát, lábak állását”. Köszönöm!)
Majd kért egy újabb kört futva, azzal a szép futásával, amit Taurával gyakoroltunk az elmúlt pár napban. Most nem ment olyan jól, tűzött a nap, még a virsli sem volt olyan csábító. 2 kör után a bíró bekiabálja, hogy “Köszönöm, végeztünk” , megállok, veszem elő a virslit, hogy beállíthassam a kutyát, erre, “köszönöm, végeztünk”! :O Nézek ki Csövire, azaz Barnára, hogy akkor most mi van, ő is kitárja a karját, és ennyi. Hát akkor ennyi volt. Köszönjük Bíró Úr! Gyors elolvastuk a kötelezően leírt bírálatot, majd odajön hozzánk egy kedves ember, maga a chipleolvasó, és közli, hogy “Felhívnám a gazda figyelmét arra, hogy a kutya (már nem tudom pontosan, hogy is mondta, de tán) alultáplált, ráférne pár kiló.” Na erre mindketten visszafordultunk, hogy köszönjük a megjegyzést, de a kutya köszöni jól van… Tény, hogy nem volt a wow kondijában, de nem nevezhető alultápláltnak… egy kisebb vitába keveredtünk, de az i-re a pontot az tette fel, mikor a beszólogató ember kivette az autójából a szó szerint dagi staffját… Komolyan, a kutyára rossz volt ránézni, olyan szinten döcögött… 🙁 No, mindegy.

Véleményem szerint a tenyészszemle különösen egy olyan kutya esetén, mely abszolút saját tenyésztés eredménye, mint Taura, még fontosabb, mint más esetben. Hisz képet kapsz arról, hogy mit alkottál, mit hoztak létre azon kutyáid, akiket érdemesnek tartottál arra, hogy alkothassanak. Hármótok gyümölcsét kellene minősíteni, viszont ezt úgy, ahogy elvárható lenne. Elemezve a mozgást, testfelépítést, izomzatot. Beállítva az arányokat, a fejet, és még sorolhatnám. Megvizsgálva bírálni a fogazatot… Ennek jó része kimaradt a mi esetünkben, hisz beállítás nem történt meg, fogazat vizsgálata nem történt meg… De a bíró így is “helyes” képet tudott festeni. Nem volt különösebb gond a bírálattal, inkább a hogyannal….

Bátran írom le ezeket a sorokat, mert szerintem az ember leírhatja a véleményét, és remélem, hogy nem a kimagasló minőségű és ösztönű kutyák fogják megsínyleni ezt. Tudom, hogy egy olyan kutya,  mint Taura is (aki, ha jól tudom még életében nem látott csibészkart, és nem vett részt hergelésben, semmi ilyesmiben) ösztönből tudná, hogy mit kellene tennie. Viszont amúgy barátságos, melyet jól mutat, hogy még a ráhajoló chipnézegető idegent is elviselte, és az Úrnak nem hiányzik fél arca, ami azért nagyon is közel volt a kutyáéhoz… :/ 
A bíró nevét nem közlöm, aki leleményes megtudhatja, nem célom személyének lejáratása csupán egy számomra érdekes témával kezdtem foglalkozni, és kibontottam a szálakat, hogy megértsem mi folyik itt…
Végkifejlet: Taura megkapta a “tenyészthető” címet!!

Remélem, hogy még sok kutyát vezethetek fel tenyészszemlén és ettől korrektebb vizsgálatot, bírálást kapunk, hogy méltán legyek büszke a kutyámra, vagy arra a kutyára, akit felvezetek.

Címkék:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Szia! Dogo Canario, azaz Kanári-szigeteki kutya.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!