Terelés ránk eső része :)

Felcsigáztalak Benneteket? Bevallom igyekeztem, igaz magamnak állítottam csapdát azzal, hogy mindenről szép képet festettem aztán most jön a valóság. Azaz a mi remek terelési stílusunk 🙂 Hogy hol is voltunk, hol is szeretnék új életet kezdeni, avagy új mederbe terelni terelgetős vágyaimat és miképpen valósult ez meg, no erről fogtok rövidke beszámolót kapni.

Tudjátok mi a durva, hogy miután megírtam és közzétettem a tegnapi bejegyzést, már nagyjából készen volt ez, azaz a második rész. Na, miről álmodtam?! Igen, a terelésről!! Újból kint voltam a Szarvas tanyán, egy lehiggadt Jamievel, és én mindent úgy csináltam, ahogy Petra mondta. Utópisztikus elképzelés, haha, de remélem egyszer itt tartunk majd!

Felejthetetlen élmény volt számomra, hogy végre ott lássam a kutyám, ahova való, bégető jószágok társaságába, hogy ő legyen a vezér, persze az én irányításom alatt. Sokszor akarom látni azt a csodát, amit a szelekció eredményeként Amerikában nagyra becsült pajtásaink összehoztak. Magát az ausztrál juhászkutyát dolgozni. 🙂

Egyik legjobban sikerült terelésünk pillanata
Rákóczifalva – Romhányi Ranch 2012

Szarvas Petra segítségemre volt mindenben, elhessegetett mindennemű kétséget, ami még az útra kelésem előtt gyötört. Megbeszéltünk egy időpontot, megnéztem guglin, merre is menjek hozzájuk. Ó, mondom jó lesz ez, hasonló időt fogok futni, mintha Lacihoz mennék. Eljött a péntek délután, aztán útnak indultam, nézem a telefonomon található Navigon alkalmazást, naná hogy teljesen más útvonalat hozott össze nekem. Kis kerülőbe telt, de sikeresen odaértem Petráék farmjára, tanyájára, az álom élethelyszínemre. 

Google térkép – útvonaltervező

Frankó táblázás mutatta az utat a kerekerdő (Egy óriási off: pfff helyesíráskezelő nem ismeri a “kerekerdő” fogalmát, még jó, hogy a meseírók nem számítógépen automatikus helyesírás ellenőrző segítségével írták mindazt a sok mesét, amiben mindig van egy kerekerdő. Hisz kerekerdő, mint fogalom létezik, milyen gáz már a “kerek erdő” így külön, na mindegy – off vége) közepén található mézeskalács és boszorkánymentes, egyszerűen csak gyönyörű tanyát. 

Imádtam mindet, és simán odataláltam, ami rám nem jellemző
Forrás

Ami először megérintett az a közvetlenség volt, ez mind Petrára, mind Édesanyjára, Juditra jellemző. Nem tudom, de valahogy Petra érezte, hogy tetszik ez a világ nekem, bemutatott szorgosan mindent. Megismerkedhettem emberrel, állattal, házzal, pajtával, illattal. Komolyan, egy olyan világ mutatkozott be nekem, amire mindig is vágytam, amit egyszer szeretnék magaménak tudni. Már csak a hőn áhított lovaim hiányoztak, no de akkor már túl tökéletes lenne itt az élet. Az tuti, hogy magasra tették a lécet, láttam, hogy hogyan is kellene kinéznie álmaim tanyájának. Fel kell kötnünk Dávid a gatyaszárat, felvenni a kesztyűt és álmodva építkezni majd egyszer, ha idejutunk. 🙂
A fő és melléképületek mellett kap helyet az állatok számára kialakított udvar, egy olyan pajtával, mint az amerikai filmekben. Így egy kicsit valahogy belecsöppentem Óz meséjébe, azért nem kell aggódni, hisz a piros cipellőmet otthon felejtettem aznap 🙂 
Megtörve a gondolatmenetet belinkeltem pár képet, amit a Szarvas tanya facebook oldaláról csentem el, hogy a Ti szemetek is körbejárhasson.

Forrás

Gyönyörűen megmunkált fakerítés, dicsérem a mesterember keze munkáját. Nem mellesleg az emberben átkattan egy kapcsoló, amikor meglátja ezt. Tudja valami tuti helyre érkezett, ahol nincs szükség a mindennapok őrleményére, nyugodtan hátrahagyhatja azt.
Mikor leállítottam a motort, és kicsit kifújtam magam a kocsimban nyugtázva azt, hogy sikeresen, időben megérkeztem, a többieknek is hírt szerettem volna adni magamról. Ekkor láttam, hogy alig van térerő, első gondolatom a következő volt: megtaláltam a legideálisabb helyet, hogy az ember elbújhasson a mindennapoktól. Dávidomnak is remek kikapcsolódást fog nyújtani, nekünk – Jamm-nak és nekem – meg az aktív pihenést. Mindenki jól jár, mindenki elégedett lehet, és remélem lesz is. Majd beszámolok róla 🙂

Forrás

Ha ezt meglátod az autódból kiszállva, tudhatod, hogy jó helyre érkeztél!! 🙂

Forrás

Amennyiben az autódat hátrahagyod és közelebb jössz, hasznos épületek hada hívogat, hogy lepakolj, beszélgess egy kicsit, mielőtt belefeledkezel munkába a bégető gyapjasokkal. Szembe egy konyha is helyet kapott, bal oldalt lakrész, jobb oldalt alig láthatóan a vizesblokkok, külön női, férfi wc, tusoló, stb.

Forrás

A vizesblokkok szemből, és a tetőtéri szobák ablakai hívogatják a több napra maradni vágyókat. Egyszer mi is igénybe vesszük!!!!!

Forrás

A vizesblokk után található a fenti szobákhoz a feljáró és egy igen szép és fedett terasz, mely remek kilátás biztosít a nagy karámra, ahol dolgoznak a kutyák és gazdák Petra felügyelete alatt. Szedett-vedettnek tűnik a bútorzat? Nekem pont ez adja meg a hangulatát, nem mellesleg itt nem sok tabu létezik a vendégeskedő kutyáknak sem, ha jól értettem versenyzés van néha a szabad helyekért a kanapékon kutya és ember között. 🙂 

Forrás

Következzék a pajta, az, ami amerikai filmek hangulatát idézi nekem, csak ne jöjjön az a fránya tornádó. Megannyi farmos filmben láttam már, de még sosem láttam ilyet élőben. Meglepően sok állat fér be az elrendezésnek köszönhetően. Az a fa illat, keveredve az állatok szagával, imádooom!!!! Nem hiába, Édesanyám mindig kiakadt, mikor a lovaglócsizmámat a szobámban tároltam, mert imádtam a lovak illatát rajta. Furcsa vagyok, tudom… ez amolyan gyerekkorban jött furcsaság! Bárcsak a távoli jövőben egy halvány tanya lehetőségét látnám… bárcsak…
Jamie is lassan felfedezte a felfedezni valót, szagok, illatok, állatok, friss víz. Maga a paradicsom bontakozott ki előttem, békében élő állatok, ismét az amerikai mesevilágot láttam, Babe meséjéből, ahol mindenki egy hatalmas placcon élte életét, nem mint nálunk általában, hogy minden állat a maga külön óljában elszállásolva tengeti napjait. Nézzük, kik is lakják a remek pajtát:

Legjobb kép, amit valaha láttam!!! 
A- alom csibéi 🙂
Indiai futókacsák

Akik nem a pajtában élnek, bár a cicákat illetően nem vagyok biztos 🙂
Meggy, Milly, Beta
Balu 🙂
Cicarománc 🙂

Miután megismertétek a tanyát, illetve azt hiszitek, hogy ismeritek 🙂 Csapjunk a lovak, akarom mondani a birkák közé. Ezt tettük mi is, miután Petra kiválasztotta a néhány gyapjast, akik el kellett, hogy viseljék a ténykedéseinket. 🙂

Ők voltak azok 🙂
Picit közelebbről
Amikor mozgolódás van, akkor menni kell

Mi voltunk az elsők, akik a nagy karámba beléptünk. Jamie már messziről kiszúrta a birkákat, és meg merem kockáztatni, hogy a Pöttyedék azt is tudta, hogy terelni is fog. 🙂 Amikor lekerült a póráz, azt láttam, amit anno Lacival látni akartunk. ÖNBIZALMAT!! Mérhetetlen tettre vágyással csapódott be Jamie a birkák közé, lehet ők ezt annyira nem értékelték. 🙂 

öööö… tényleg menni akart…

Azért igyekeztünk Petrával letörögetni a vadhajtásokat, amik önbizalmi palántáján növögetni kezdtek. No igen, ősszel annyira nem fájt a birakoknak, ha kicsit elhullajtottak a gyapjújukból. Laci még engedte is ezeket, de most, hogy a bégetők elég kopaszak, már más a helyzet. Első alkalommal igen kemény és hangos (auccs…) volt az én drága kiskutyám, én meg, mint aki életében nem jártam volna a karámban, mindig ezt érzem. Mit kell csinálnom, merre kell mennem, most követnem kell téged? És hasonló kérdések. 

csak mondja és mondja, és mondja….

Ez az alkalom főként arról szólt, hogy megismerjük egymást, megismerje egymást, Jamie és Petra. Ide-oda kergetőztünk, legalábbis én úgy éreztem, aztán a végére kialakult egy 4-es összhang: Jamm, Petra, én, és a birkák. 

Igen, néha el kellett neki magyarázni, hogy értelmesen is lehet viselkedni 🙂

A második terelési lehetőségre várva megismerkedtem Petra Édesanyjával. Gyorsan munkába is fogott, vizet vittünk az állatoknak. Képzeljétek Jamm nem kergette sem a csirkéket, sem az indiai futókacsákat 🙂 Ez azért büszkülésre adott okot 😛 Azért célirányosan abba az ólba furakodott, ahol még pórázon a cicát látta. Most is őt kereste (póráz nélkül), egy fehér cicmókot, aki egy hordó tetejéről fújtatva fogadta a fekete kíváncsiskodó orrot, és a hozzá tartozó többi fejszerkezetet. Nagyon jót beszélgettünk míg a közeli csatornában megfürdettük nálunk lévő kutyákat. Jamie nagyon jól kijött velük, Juditnak is bemutatta a “nyafogó, nyüszögő vakard meg a fenekem és felugrok puszit adva” táncát, élvezte a pacsát, aztán a panírozódást a füves, homokos partszakaszba.

Az utánunk következő mudik is lassan végeztek, majd adtunk Petrának egy kis szusszanásnyi időt. “Gyertek!” hallottuk Petrától és integetett nekünk. Naná készségesen álltunk rendelkezésére. 🙂 Jamm kevesebb hévvel, ugatással vetette bele magát a munkába. Persze még így is nagyon meghajtotta őket. 

Kevesebb hév, nagyobb ív (én meg nem tudom mit is kellene csinálnom)

Próbáltuk összerakni, hogyan is kellene kinéznie egy jó balanszolásnak. Ez annyit tesz, hogy a kutya leköveti a gazda mozgását, és ő ellentétes irányban lépdel, ami egyensúlyban tartja a mérleget, aminek közepén a birkák foglalnak helyet. 
Megpróbáltuk elmagyarázni Jamienek, hogy mit jelent távolságot tartani a birkáktól, hogy még akkor is ugyanolyan hatásosan tereli a birkákat. Mondom megpróbáltuk…ez még nincs teljesen letisztázva 😛

Számomra a legszebb pillanat az volt, hogy eljutottunk A-ból B pontba a birkákkal és a mögöttük sétálgató Jamievel. Mindezt a jó (jól van néha akadozó) balanszolás eredményeképp. A fektetés is sikeres volt a birkák jelenlétében, azért nem ment könnyen, keményen dolgozott a gyapjasok kontra Ivett mérleg. Talán mivel tudta Pöttyös, hogy úgy is velem kell hazajönnie, és jó lenne életét nyugalomban eltölteni, így leereszkedett. Feküdve hallgatta végig a terelés záró dialógusunkat Petrával. 🙂 Megkaptuk, hogy nem vagyunk lehetetlen helyzetben 🙂 Én sem az ügyetlenségemmel, és Jamm sem, mivel jól mutatta, hogy minden ösztöne megvan ahhoz, hogy gyapjasokat tereljen.

Nem látszik jó, de ott van, mi távol és ő terel 🙂 <3

Megvártuk, hogy mindenki végezzen, kicsit beszélgettünk még Petrával és Judittal, Édesanyjával. Közben néztük kutyáink kommunikációját, cukik voltak.
Érdekes észrevételekkel ültem be az autóba, nem sok border collie-val találkoztam, aki megfelelt volna nekem. Vagy idegrendszeri rendellenességeket találtam bennük, vagy nem border testalkatot. Most azokról a kutyákról beszélek, akikkel többet töltöttem el, mint 5 perc. Ne tessék felháborodni Kedves Borderesek!! 🙂 :* Petráék kutyái tetszettek, nagyon jól elvoltak még a kanjuk is Jamievel, amellett, hogy az egyik mudi hölgy betüzelt. Azt azért tudjátok, hogy ilyenkor a kanok tudnak érdekes dolgokat művelni. No mindegy… Jól éreztem magam. 🙂 🙂 🙂 Amit nem győzök elégszer megköszönni Házigazdáimnak! 

Pakai Judit 🙂 (Forrás)
Szarvas Petra (Forrás)


Még egyszer KÖSZÖNÖM Nektek!!!

Nagyon szeretnék menni a nyár folyamán táborba, ahol kicsit több időnk lehetne megismerkedni a tereléssel, de már Dávidnak is pedzegettem ezt a kikapcsolódós hétvégét. 🙂  Nem mellesleg, ahogy írtam az elején szeretném összehozni egy sikeres terelő munkavizsgát. A cél megvan, most már csak akarni kell, tenni érte… én tenni fogok 🙂 🙂 🙂

Szarvas Tanya elérhetősége:
Facebook elérhetőség
E-mail: tanya.szarvas@gmail.com
Telefon: 00 36 30 915 5291

Terelgetés

Ahogy van terelés oldalunk itt a blogon, úgy gondolhatjátok fontos számomra ez a sport, ez az életforma… Sajnos a sors úgy hozta, hogy nem tudtam a terveim egy részét megvalósítani, amit 2013-ra írtam. Ez leginkább Romhányi Laci heti rendszerességű látogatásának meghiúsulására értem. Sajnos Laci az év elején facebook oldalán bejelentette, hogy a Családját helyezi most előtérbe, így lemondja az összes terelési programját, azaz nem vállal órákat. Nagyon rosszul esett, hisz egy héttel előtte beszéltük meg, hogy mehetek Hozzá, persze ez egy hirtelen kinyilatkoztatás lehetett részéről, amin gondolom már régóta gondolkodhatott. Nem haragszom rá emiatt, fontos a Család, és tudni kell megtalálni az egyensúlyt. Remélem a közeljövőben találkozni fogunk még… 🙂
Más oktató után kellett néznem, nem volt egyszerű, mert a “közelünkben” csak a Romhányi ranch található, azaz 110 km-es távolságon belül. Azért szíven üt még mindig, amikor ezeket a számokat leírom…240 km… pár perces ösztönlevezetésért… uhhh. Laci is ajánlott pár embert, de ők nem vállaltak minket. Aztán jött a fordulat, és megerősítés abban, hogy én mégis teljes szívből szeretném ezt. Felkerestem Szarvas Petrát, aki a Szarvas Tanyájukon terelést oktat, hogy sajnos nem tudok elmenni az akkor még június 1-re meghirdetett (most már június 15.) ösztönpróbára. Először csak arról leveleztünk, hogy mikor és hol lesz legközelebb hasonló rendezvény, aztán szóba jött a munkavizsga kérdésköre, Petra már foglalkozott aussie-val, járnak is hozzájuk. Mondtam neki, hogy szeretnék nekiveselkedni egy terelő munkavizsgának, hisz nem lenne rossz Magyarország ELSŐ Munkavizsgával rendelkező aussie-jának és gazdijának lenni. Meglátjuk mit hoz a jövő…
Mindenesetre a kezdő lépéseket megtettük.

Keresgéltem emlékeimben vajon honnan és mikor is jött az a késztetés, hogy megnézzem kutyám milyen terelő ösztönökkel rendelkezik. Nem máshonnan, mint még lexikális tudásom bővítésekor, mikor még nem is volt nálam a Pöttyös, szóval épp Sztojka Dórával készült interjú kapcsán jött az ihlet. Remek képet festett a fajtáról, arról, hogy milyen az aussie terelési stílusa, mekkora örömüket lelik mind a kutyák, mind ők, gazdák ebben a sportban. 

Megtudhattam, hogy az aussie-kat három csoportba oszthatjuk felhasználásuk tekintetében, a következőkben Dorus szavaival élve nézzük meg a különbségeket:

  1. A marházó típusú aussie-k erőteljes felépítésű, sűrűbb testalkatú kutyák. Általában keményebb, rámenősebb karakterűek. Nincs nagy kifutásuk (a jószág ívben történő megkerülése), és nem hajtómunkát végeznek, hiszen arra ott vannak a lovas cowboyok. Feladatuk a marhák karámba terelésénél való segédkezés, miközben időnként meg-megcsípik a rakoncátlankodó szarvasmarhát. Ha ezek a kutyák juhok közelébe kerülnek, gyakran használják a testüket, hogy jobb belátásra bírják a jószágot.
  2. A birkázó aussie-k könnyebb felépítésűek, küllemre és jellemre leginkább a border collie-hoz hasonlítanak. Fülük általában magasabban tűzött, ami szerintem azzal függ össze, hogy munka közben füttyjelekkel irányítják őket. Jellemzően hatalmas kifutással kerülik a nyájat, hogy minél kevésbé zavarják meg a juhokat. Terelés közben némák, akárcsak a borderek. 
  3. A show aussie-k leginkább a marházó típushoz állnak közel, de annál erőteljesebbek és robosztusabbak. 
Jól körülhatárolt a három fajta, nem gondolnék többet írni erről, jöjjenek inkább a tények, azaz pár kép a bevállalós aussie stílusról…
Forrás
Forrás
Forrás
Forrás
Forrás

Csodálom ezeket a kutyákat, rengeteg videót megnéztem már, mind marhák, mind birkák terelésével kapcsolatban. Egyszerűen csodálatos, amit művelnek, amit megtesznek feladatként Gazdájuk kérésére. Persze vannak, akikkel kizárólag birkákat terelnek, ezek kevésbé durva módon fejtik ki akaratukat a marháknál jóval kisebb birkákra.

Forrás

Forrás

Forrás
Jaj, annyi képet rakhatnék még fel, szebbnél szebb munkák megörökítve képekben. De nem teszem, hisz nem csak erről szól a bejegyzés, muhaha 🙂 Mielőbb a saját munkánkról írnék Nektek, engedjétek meg, hogy kicsit a terelésről, mint sportról írjak, azaz azon belül is leginkább a munkavizsga részével. Ehhez a MEOE Terelőkutyás Sportbizottság szabályzata nyújt információt, a következő sorokat innen idézem.

A “hagyományos” munkavizsga célja:
A vizsgát azért végzik, hogy értékeljék a kutyák következő képességeit: terelési hajlam, engedelmesség, kezdeményezőképesség és kíméletesség. A vizsgának a terelőkutyák tenyésztésére való kiválasztást kell elősegítenie. Segít annak megértésében is, hogy hogyan eddzük a kutyákat. 
Általános információk:
1. Kutyát érintő: 
  • A vizsgán legalább egy éves juhászkutyák (birka és marha) (border colliek és kelpiek kivételével) vehetnek részt. 
  • Egyheréjű vagy rejtett heréjű és beteg kutyák nem versenyezhetnek. 
  • A tüzelő szukákat távol kell tartani, ők utolsónak versenyeznek.

2. Birkákat érintő:

  • A nyáj minimum 10 juhból áll melyeket minden vizsga után le kell váltani. 
  • Olyan módon kell őket kiválasztani, hogy minden versenyző ugyanolyan minőségű birkákkal dolgozhasson. Lehetőleg a vizsgáknál használt juhok ugyanabból a nyájból származzanak, és ugyanolyan fajtájúak legyenek. 
  • A birkáknak egészségesnek és kutyához szokottnak kell lenniük. 
  • A bárányokat el kell választani. 
  • A rendező bizottságnak biztosítania kell, hogy megfelelő számú juh álljon rendelkezésre, hogy ne legyenek stresszesek az egyes birkacsoportok, és ne használják őket a kelleténél többet.

Vizsgáról és a Bírókról:

A vizsgát a nemzeti kutyás szervezet fennhatósága alatt lehet rendezni a nemzeti juhászkutya munkacsoporttal. A vizsgán csak minősített bírók bírálhatnak, akiket el kell, hogy ismerjen az országuk nemzeti kutyás egyesülete. 
A bírónak ellenőriznie kell a kutya viselkedését. 
Ezt az “FCI Terelő Munkavizsgát” el kell ismernie az összes FCI tagnak és szerződéses partnernek. 
Ez az “FCI Terelő Munkavizsga Bizonyítvány” a kutyát kvalifikálja a Nemzetközi Szépség Champion címre. 
A kutyák, melyek teljesítették a HWT-t versenyezhetnek a “munkaosztályban” az FCI nemzetközi kiállításokon. 

Forrás: Terelő munkavizsga
Viselkedésteszt 
  • A bíró dönt a vizsgálat módjáról. A kutya természetes viselkedését kell vizsgálni. Nem szabad kutyát támadni vagy stresszelni. Akkor lehet végezni, amikor a felvezető vezeti a kutyáját (pórázon) egy kis embercsoporton keresztül, miközben a bíró beszél vele. A teszt része a tetoválási szám vagy a mikrochip vizsgálata. 
  • A kutyának természetesnek és élénknek kell lennie. A félénk és agresszív kutyák nem indulhatnak. Ha a kutya kissé fél az idegenektől, az elfogadható. 

Feladatok részletesen a kívánt módon: 
1. Karám vagy akol 
Kihajtás: A bíró utasítására a felvezető kinyitja a karám ajtaját a kutyának, hogy menjen be (ha akarja, elkísérheti a kutyát), hogy végrehajtsa a nyáj kihajtását. A kihajtást a kutyának aktív munkával kell végeznie a felvezető utasításai szerint. Nyugodtan kell végrehajtania a feladatot  és a nyáj irányítását azonnal át kell vennie. 
A bíró a kutya viselkedését, a nyájjal való kapcsolatát, a nyugodtságát és a határozottságát értékeli. 
Behajtás: A kutyának aktív munkával kell végeznie a felvezető utasításai szerint: Nyugodtan, tolakodás nélkül kell végeznie. Az akol közelében a nyájat a kutyának meg kell állítania, és egy helyben kell tartania, miközben a juhász kinyitja a kaput. 

2. Irányítás és manőverezés 
a) A karámból való kihajtás után a legelőterület felé kell irányítani a nyájat. A karámtól való távolság legalább 75 m miközben a felvezető szimulált utat vagy ösvényt használ. A bíró a nyáj mozgását értékeli a vizsga minden szakaszában. A kutya nyájvezetési képességét figyeli meg. 

b) Legeltetés: A munka tartalmazza a legeltetést egy négyzet alakú területen vagy egy természetes területen vagy időszakos területen, melynek határait négy karó jelzi a sarkokon vagy az elején egy engedélyezett tér van (15 x 15 m). A bíró a juhász vezetését, a kutya nyájhoz 
viszonyított pozícióját értékeli. A kutyának azt a képességét is értékelik, hogy hogyan viszi el a nyájat legelni, és hogy egy helyben tudja-e tartani nyugodtan, hatékonyan és kezdeményezően a nyájat. 

c) Megállás (megállítás): a kutyának meg kell tudnia állítania a nyájat. Ezt akkor teheti, ha a felvezető visszajön a legelésből és a karám felé tart a behajtáshoz. A bíró jelzi a megállás helyét. 

A kivitelezés intelligenciája 
a) Utasítások: lehet hanggal, gesztusokkal vagy füttyel utasításokat adni melynek nagy hatása van a kutya viselkedésére és a válaszának minőségére. 

b) Engedelmesség: legyen azonnali, teljes és határozott: A nyál jó kontrollálását eredményezi. 

c) Aktivitás-kezdeményezés-kíméletesség (viselkedés a birkákkal szemben): a bíró a kutya vezetőképességét értékeli, azt, hogy hogyan állítja meg vagy indítja el a nyájat a felvezető utasításai szerint ill. a kutya azon képességét, hogy hogyan avatkozik be magától és közvetlen utasításra, hogyan állítja meg és tartja helyben a nyájat, és hogyan tereli vissza az elkóborolt juhokat. 

A különleges eseteket kivéve a kutya nem haraphatja meg a birkákat, a brutalitást komolyan büntetik. Egy rövid odakapás elfogadható, de csak akkor, ha szükséges azért, hogy a nyáj ellenőrzés alatt maradjon. A nyilvánvaló és rossz időben történő harapások azonnali kizárást vonnak maguk után és a kutya nem félemlítheti meg a birkákat. 


Miután kicsit áttekintettük miről is szól valójában egy vizsga, persze nem tagadom, elsősorban magamnak gyűjtöttem ezeket, hisz jó szolgálatot fog ez tenni, ha nem kell összevissza keresgetnem információk után. Most megfőzlek Benneteket a kíváncsiság levében, mert egyenlőre nem árulom el, hogyan is sikerült nekünk az első porteleki terelésünk. Ne legyetek rám mérgesek, nagyon hosszú lett volna ez a bejegyzés, ha mindent egyben írok le nektek. 🙂 Folytatása következik….

Akik bírták a gyűrődést 🙂


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!