Tamy az életünkben # 2



Ma is fontos napra ébredtünk, legalábbis Tamy szerint, hisz úgy ébresztett engem, mint akinek legszebb pillanatai következnek. Mikor észrevette, hogy megmoccanok odajött hozzám, dugdosta a kezem alá a fejét, közben előadta a nem is veszed észre, de már fent is vagyok félig melletted az ágyban táncát, persze a mellső lábak nem kerültek fel, hisz azt nem szabad… (mást se, de ezt valahogy nagyon nem akarja felfogni). Volt nyöszörgés, fencsirázás, olyannyira hogy ismét elcsúszott 🙂 Most is becsöppent pár pisi, örömként, de valahogy nem érdekel még mindig, megyek feltörlöm és kész.
“Szokásosan” vad nélküli helyre mentünk, tegnap óta van rajta a kiltix nyakörv, még nem igazán hatásos, szóval ha lehet, akkor nem kísértem az ördögöt, sem a kullancsokat.
Egész délelőttöt kint töltötték az udvaron, ahol ment a labdázás, simizés, vagy csak kint voltam velük. Ma is szóvá tette, hogy kint hagytam, bizonyítékként ott van a tappancslenyomata a fehér ajtón, bocsi főnök! 🙂

Délben ismét hazamentünk ebédelni, de most kivételesen autóval, mert nem volt időm sétálni velük. Találkozott Testvérem 3 gyerekével, hát a fogadtatás nem volt épp jó. Mármint Tamy részéről, persze a gyerekeket is alig lehetett leállítani, hogy ne rohamozzák, egyszerre csak egy simogassa. Tamy egyértelműen rosszul érezte magát, félt. Nagy ívben elkerülte őket, és jött hozzám segítségért. Ez azért nagyon tetszett 🙂 Persze minden gyerek végül meg tudta simogatni, de egyáltalán nem élvezte a Kisasszony a helyzetet. Folyamatos ingerhez szoktatást kell bevezetni. Ahogy tegnap is írtam, nem szereti, ha ráhajolnak, vagy épp olyan mozdulatot tesznek felé, ami nagy testfelületet jelent vele szemben. Majd elviszem a városba jobbra balra és az útmutatómnak megfelelően kérem majd meg a segítőkész embereket, hogy segítsenek ebben a “terápiában”.
A délután nagyobbik részét bent töltötték az irodában, naná, hogy az asztalom környékén. Sőt Tamy elfoglalta Jamie helyét, így Jamm nagyon örült, amikor egy kis lasztival kicsalogattam a leányzót, hogy ő bemehessen a törzshelyére. 🙂 Nagyon jól érzi magát, megismerte a fénymásolót, nem fél a tárgyaktól, amik a kezemben vannak. Ez már kedden is feltűnt, székeket pakolásztam, és mintha természetesen közlekednék minden nélkül, úgy jött utánam, és fordult meg előttem. Ma a papírokkal a kezemben búboltam meg, meg sem hatotta. Sőt a légycsapóval is játszadoztam vele, a legnagyobb természetességgel vette a lapot.
Délután elmentünk a tóra, gondoltam megnézem milyen a viszonya a vízhez, azt láttam, hogy a pancsolóban elvan, de azért ez mégis csak nagyobb és mélyebb. 🙂 Orsi és Ian gyakoroltak, mi meg játszottunk, mind a vízben, mind a szárazföldön. 
Rókafejű Tamy 🙂

Ne kérdezzétek mit keresett mellette 🙂
Wow, ez a kép nagyon tetszik róla 
Gyönyörű testecske is dukál az okos fejhez
Amely igen vidám tud lenni 🙂
Képeslapkép 🙂
Épp ledörgölődött Tamy 🙂
Azt kell mondjam, hogy Tamy addig érzi jól magát a vízben, míg a hasa nem lesz vizes. Valahogy úgy, mint mi emberek. 🙂 Dobáltam neki labdát, egyéb műanyag játékot, de igazán egyik sem kötötte le. Inkább úgy mozgott nekem, mint egy sztár a kiállítási ringben, én, mint fotós, meg alig hittem el. Ahogy kattintgattam, mindegyik szép mozgású Tamyt adott ki. :O 🙂 

Nem a legjobb minőség, de látszik a lényeg, ajjjj gyönyörű mozgás!!!
Tamy épp szárnyal…
Imádom!!!
Szárítás gyanánt az utcákat róttuk, és hasonlóan Jamiehez, aki pár utca elteltével már majdhogynem száraz bundával rendelkezik, Tamy is megszáradt a kocsihoz érve. Most már tudja, hogy mi a feladat, hopp be a csomagtartóba, ahol nagyon szépen utazik. Fekszik és üldögél, nem méltatlankodik kapargászás képében, ha épp áll az autó és én még nem nyitom az ajtót. Szeret rögtön kiugrani, emiatt nagyon kell figyelni nyitáskor, bár én csak ultrabiztonságos esetben nyitok csomagtartót, pont kiugrási veszélyek miatt.
Most pihi van, én meg irigykedem. Még nem volt(ak) itthonhagyva egyedül, de azt ahogy a vacsorámat is elkészítettem, láttam, hogy a pultra felér. 🙂 Szóval mindent el kell pakolni, ha elmegyek itthonról. Drukkoljatok, hogy mindent rendben találjak. 🙂 Holnap jövök… 🙂
Amikor elgondolkodik… 🙂

Tamy, azaz Tanmark’s Glitter N Gold

Tamy 3 hónaposan

Ne, aggódjatok Jamie nem esett át holmi átkeresztelődésen, és más sem. Azért adtam bejegyzésemnek ezt a címet, mert egy kis hölgy lakik nálunk mindaddig, míg meg nem találja Gazdáját. Igen, ismét az ideiglenesezés pályájára léptem. Csak most nem az utcáról szedtem fel a tüneményt, hanem a tenyésztő udvarából. 

Csak egy rövid történetben ismertetném Tamy eddigi életét: 2012.10.16-án látta meg a napvilágot, nem más az apukája, mint Jamie tesója, Sony. Sajnos ő már nincs közöttünk, emiatt is fontos számomra Tamy sorsának alakulása. Egy osztrák tenyésztő nézte ki magának, nem csoda egyik legígéretesebb kölyök volt az alomban. Aztán ahogy fejlődött, kiderült, hogy foghiánnyal küzd. Sajnos az osztrák család nem tudta megtartani, és az ottani szigorú tenyésztési szabályoknak köszönhetően tenyésztésbe ezen hiba miatt már nem vonható. Nem adta vissza a kölyköt könnyen, hisz még orvossal is megnézette, hátha csak nem bukkantak elő azok a fogak, de sajnos nem. Gödöllőn, klubkiállításunk napján történt az átadás májusban, melynek én is szemtanúja voltam. Huh, hát ezt senkinek nem kívánom… Tamy fokozatosan beilleszkedett és a nap végére már úgy viselkedett mintha mindvégig velünk lett volna. Persze sírt és tekingetett a családja felé, akik igyekeztek tisztes távolságból nézni az eseményeket krokodilkönnyeket hullajtva. 🙁 Eszti, Jamie tenyésztője, már a családalapítás tényleges kapujában állt (június közepén megszületett fiuk), így kevés ideje volt Tamy hirdetésével foglalkozni. De már akkor beszéltünk róla, hogy ahogy kiszárnyal Mazsola, azaz Boston, helyet kap Tamy nálunk, aki addig vendégeskedik otthonunkban, míg családra nem lel. Az események pörögtek, nyaralás utánra tolódott a “csomag átvétele”, hülyén hangzik de tényleg olyan volt, főleg ahogy összegabalyodott velem az első ülésen… 🙂 na, de erről később… :). Végül jelentkezett Tamyért egy család, ami sajnos a kislány hibáján kívül, de visszaadásba torkollott. Így Tamy, ismét a tenyésztője falkájában találta magát, ahova egy kis körbetekintés után pikk-pakk beilleszkedett. Majd jöttünk mi a sorban, akik olyan életet biztosítanak számára, ami megfelelő egy 10 hónapos kölyöknek. Szocializáció, séták, események itt, ott. Remek lehetőség lesz pl a flyball szeminárium, ami most hétvégén kerül megrendezésre. Tuti elviszem, kerítek neki egy textilboxot, aztán szokja a kutyás társaságot, a pörgést, vagy épp a fekvést a boxban. Na, de megint előrerohantam. 

Egy elgyötört, állandóan visszatuszkolt Tamy fejszerkezet, (a lábamon)
Most már kerek a sztori, szóval jöjjön ténylegesen Tamy jellemének feltérképezése. 🙂 Mivel ismertem már a lánykát, nagyjából tudtam mit fogok kapni a kezeim közé. Na jó, hallottam, hogy egy, két dologban változásnak indult a csöppség. Kocsival vittük haza, a lábamnál, az anyós ülés lábtartóján kapta a megtisztelő helyet. Azon kívül, hogy mindenáron el szerette volna velem hitetni, hogy neki konkrétan az ölemben lenne a helye és nem lent a lábamnál, nagyon jól viselte az út viszontagságait. Igaz majd fél úton keresztül tartanom kellett a mellső lábait, mert ő a fejét, mindenképpen az ölemben szerette volna nyugtatni, mivel szemből nem jöhetett fel, így állandóan oldalsó testtartásban, és így a mellső lábait folyamatosan felfelé akarta túrni. A megoldás csak az lehetett, hogy tartottam a mellső mancsokat, míg másik kezemmel vadul gyömöszköltem a testét. 

Miután hazaértünk egy kis ivásnyi szusszanásnyi ideje volt csak és már mentünk is Jamieért a munkahelyre, második legforgalmasabb utcán gyalogoltunk a járdán. Érdeklődött minden iránt, szagolta a járdát, a növényeket, mindent ami csak elé került. Ami számomra megdöbbentő volt, hogy minden lépcsővel rendelkező kapun be szeretett volna menni. Nem tudom mi miatt van, de tényleg még le is lassított, rámnézett, aztán továbbjött velem. 
Jamiet a munkahelyen ismerte meg, ahol Pöttyös előadta a vehemensebbik énét, egy gyors körbeszaglás után mentünk is hármasban haza. Hát, ha Mazsola, Boston érdekes volt sétailag, akkor Tamy jelenleg borzasztóan érdekes 😀 Elszoktam én már attól, hogy keringjenek körülöttem, húzzanak, és ne arra menjenek amerre én szeretném… 🙂 De nem aggódom, ki lesz az a hiányosság is tömködve, de jelenleg még hagyom, nem akarom máris tanítgatni, egyenlőre szokja meg, hogy a póráz, nyakörv jót jelent. Mert jelen pillanatban nem épp ezt gondolja róla, pedig csak ezzel lehet kimenni az utcára, sétálni, stb… Ezt Boston is hamar megtanulta. Szerintem megajándékozom majd egy olcsó textilnyakörvvel, hogy a bújtatás rossz gondolata elszálljon, a karabiner csatolása nem hinném, hogy ennyire rossz lenne a későbbiekben. Szóval séta képét még alakítgatni kell, elsősorban póráz, nyakörv léte = nagyon jó dolog, utcára lépés, sok élmény lehetősége. Sétaoldal választása, huh jó móka lesz 😀 Azaz, hogy ne menjen állandóan a tekergőzés, illetve ha húz, akkor nem megyünk tovább. Nála nem szeretnék lefordulást alkalmazni, annyira értelmesnek és együttműködőnek látom, hogy menni fog megállással is. Aztán majd fél órás álldogálás után lehet mást mondok 😀 😀 😀 

Naphosszat el tudnám nézegetni ezeket a testecskéket…
Játék, azt tudom, hogy Jamm érdekesen adja elő magát, mert szeretne játszani, de a pozícióját is védi egyben, azaz, gyere húzzad a rongyot, de ne fogd meg olyan közel, belemászva a személyes terembe… o_O Én így szeretlek Jamie :* Egy valami nagyon tetszik Tamynak, a labda!! Eldobom visszahozza, sőt volt rá precedens, hogy oda is hozta nekem, persze nem adja oda 😀 😀 😀 Boston 2!!! 🙂 De ez volt az első játék, amire rávetette magát nálunk, se a kötél, se a csipogós plüsstárgyak nem érdekelték annyira, bár lehet csak Jammtól félt! 🙂 A lasztit meg megfogta és hurcolászta a lakásban, édes vigyorral a pofiján. 🙂 Az emberi testbeszédtől gyakran megijed. Szerintem nagyon jó partner lesz abban, hogy utánozza Jamiet, aki ebben nagyon jó tanár. Azaz bemutatja velem, hogyan is kell játszani, amibe remélem egyszer Tamy is be fog kapcsolódni. 




























Őrzés, mint házőrzés, hát meg kell, hogy mondjam Jamie 2 db buffogása kioldotta a lányt, és most már ő is jelez, ha mozgás van az utcán. Mennyire örülök ennek, hát amikor 4:30-kor kiengedett kutyák csak egy picit megugatnak valakit, aki elkolbászol az utcán, az annyira nem tuti… De őriz, magáénak érzi annyira a házat, hogy őrizze. Persze ehhez nagyban hozzájárult Jamie jelenléte, ebben biztos vagyok.
Beilleszkedésből jeles az már biztos, úgy nyugodott le ő is, ahogy érezte mi is aludni készülünk, kint aludtunk a nappaliban, azért mégis féltem, hogy valami bajt csinál. De nem volt ilyen téren gond, végig a kanapé hátuljának támaszkodva aludt, köztünk szóval Dávid oldalán, míg Jamie mellettem. Nem volt járkálás, nem volt nappali wc-ként hasznosítva. Csak egy pár csepp örömpisi volt, mikor végre megsimogattam reggel… 🙂 Az ilyen kölyöknél megengedhető. Különben elképesztő, hogy mennyire azonos hangokat adnak ki egy nagy fekvés előtt, morgás, szusszantás, és tudtam, hogy hajnalban épp milyen testrészét rágcsálta, lábát, combját, mikor vakarta a fülét, stb… Tudtam, fogalmam nincs honnan ez a hasonlóság, de van és kész.
Állandóság, ugyebár nem igazán jellemezte az életét, hát valahogy nálam sem eddig, hisz egész nap a munkahelyemen voltunk, délben elsétáltunk Szüleimhez és ugye most otthon. De velem volt, velünk volt végig értette, ahol Jamie, ott van ő is. Persze akadt egy kis nyüszi, mikor kint hagytam őket az udvaron és én mentem dolgozni, de ezt már megtanultam hogyan kezeljem, azaz, hogy nagyon is figyelmen kívül hagyjam. (na, most csapom agyon, épp az ablakot kaparjaaaaaaaa a Kisasszony! Persze semmi durvulás, nem bántom, de azért csúnyán néztem rá, már megtanulta, hogy nekem is vannak szép kék szemeim.) Egy vonyítása volt, mikor Jamiet beengedtem, hogy megehesse a reggelijét, a hölgy jelezte, hogy nagyon vágyik már a társaságra hisz elfogyasztotta étkét… 🙂

tobzódás az íróasztalom körül… 🙂 
Csupán ennyire megy el tőlem… nem tudok görgőzni a székemmel miatta 😀

Elengedés, sokat agyaltam rajta, hogy mit tegyek, hisz mégis csak felvigyázó vagyok, nem én döntök sorsáról, de valahogy a sétálás pusztában pórázzal nem az én stílusom… Szóval elmentünk arra a környékre ahol kevés a mindennemű állat, tehát a kullancs, mint élősködő, és nyulak, őzek, mint vadak, akik után el lehet futni. Bíztam benne, és jól tettem, olyan vidáman ügetett Jamie után, persze én meg erősítettem a pozitív tartalmát annak, ha hívom és visszajön. Azaz kapott némi jutalmat okosságáért. Büszke voltam, de nagyon. Első szóra jött, vigyorogva, fencsit rázva. egy hátránya volt, amit most már tudok kezelni, kétszer is belefetrengett a khm bocitrágyába. Hála már kiszáradt állapotában volt, no de akkor is… Juhász juhuljon, nem kell neki elrejtenie a szagát, hisz épp az a fontos, hogy észrevegyék. 

Boldog Kislány!!
Játékos Kislány!! 😀
Végre eltávolodó Kislány 🙂

Ha már itt tartunk, egy kicsit mesélek a bájáról. Iszonyat kedves, pusziosztós, macskákat megszégyenítően bújós leányzó. Egyszerűen kész vagyok tőle, levesz a lábamról. És úgy tud MINDENNEK örülni, hogy észvesztő. Ha behívom őket az udvarról, jön parádézva a mellső lábaival toporogva, úgy rázva a fenekét, hogy konkrétan elcsúszik a metlakin. Bájos lány, nincs kétségem efelől. Hamarosan jövök, ha nem bánjátok közös életünk további alakulásáról…

18 éves karikás 🙂
Összegabalyodva, mert Jamm megteheti, de fordítva már morgás lenne 😀



Mert kell egy saját

Igen, úgy gondolom, hogy Jamie túlnőtt engem… 🙂 Na, nem kell megijedni, semmi rossz nincs a dologban, bár azért néha nem esett jól, ha a facebook oldalamon a kutyám képe több like-ot kapott mint a sajátom… 😀 Persze nem kell komolyan venni, nem vagyok elkeseredve, és nem vagyok ennyire megszállottja a facebooknak sem. (vagy igen?)

Ma elérkezett az a nap, hogy útjának indítsam Jamie saját oldalát, huh most remélem sokan nem nevettek ki ezért. Hisz értetek, Jamie-ért teszem, mert hála, kop-kop-kop, elég nagy az érdeklődés a blogunk iránt… Álmomban sem gondoltam volna, hogy a 2013-as év ekkora változást hoz egy lány életében, aki arról szárnyaltathatja gondolatait, amit szeret. A kutyás világról, kutyájáról, együtt töltött szép és kevésbé szép percekről. Kicsit ömleng néha, kicsit kiakad néha, és mindezt a maga stílusában még közszemlére is teszi. 
Hisz ez vagyok én, egy lány, aki messze él mindentől, olyan városban, ahol nem divat a kutyasétáltatás, kutyázás, ahol furán néznek rád, ha kutyával mászkálsz, vagy az autód csomagtartójában ott figyel az a bizonyos kék szempár. Igen, ilyen helyről, jöttem, láttam, visszamennék… 
Mert itt szeretek élni, itt, ahol interjút készítenek velem, mert versenyzem a kutyámmal, helyesbítek, semmilyen versenyen nem vettünk még részt a kiállításokon kívül. De ez is valami, ez is más, ez is felfoghatatlan az embereknek, akik tényleg nem értik, hogy értem el azt, hogy van egy Jamiem. Egy olyan kutyám, aki nem húz a séták során, lefekszik, vagy leül, ha épp beszélgetek valakivel az utcán, tud pár trükköt, és még azt nagy közönség előtt is képes produkálni. 
Igen, megnéznek, de már nem fordítják el a fejüket, már nem, hisz egy mosolygós, nagyot köszönős lány megváltoztatta a nézetüket. Még mindig furcsa, de valami van benne. Ez vagyok én, jó kutyás, aki illemtudó, és nagyot köszön azokra, akik rápillantanak. Forradalmár, ahogy pár ismerősöm mondta. Hiszem, hogy ezzel is lehet változtatni a megítélésen, kisebb lesz az ellentét a kutyás és nemkutyás között. Főként, hogy a városban inkább a nemkutyás nézetűek vannak többen… De szeretem őket, elfogadom őket, hisz ők is elfogadnak engem, ahogy vagyok. A furcsa lányként a Pöttyös kutyával…

A gondolataimnak, amikből akad bőven, a Jamie életképeknek, amikből akad bőven szeretettem volna egy saját oldalt, azaz egy Tanmark’s Double Diamond – Jamie aussie oldalt. 

Akinek facebook elérhetősége van és szívesen olvas hasonló témában, stílusban, amiben a blogom is általában íródik, (néha azért picit félre tudok siklani 😀) megtalálhatja oldalunkat ezen a LINKen keresztül. Jobban fog pörögni, mint a blog, több információ, több kép. Ahogy a nagykönyvben írják, nagyobb ingerkörnyezet lesz számotokra, és számomra is. 🙂 

Első hivatalosan Jamies oldal 😀 😀
FORRÁS

Trükk: tolatás


Elég rég hozakodtam elő újabb trükkel, és már nekem is hiányoznak a felvételek, gondolatok, próbálgatások. Ne aggódjatok, nem áll szándékomban abbahagyni ezeket a videókat, túlzottan is jó mókának vélem 🙂

A tolatás első nehezebb trükkjeink közül való, és még a mai napig van mit gyakorolni rajta. Leginkább az irány, azaz hogy egyenes irányban tolasson és a távolság, azaz a tolatás mennyisége az ami még javításra, gyakorlásra szorul.
Ejtsünk pár szót magáról a mozgásról, a tolatásról, természetes környezetben láttatok már kutyát tolatni? Na elő az emlékeket?? Én már láttam, pl simán teheti egy kutya, hogy kihátrál egy adott szituból, ezt megteheti oldal irányban, de én láttam már konkrét kihátrálást, azaz hátráló mozgást két kutya kommunikációja kapcsán. Vagy ha pl ajtóban áll a kutya, és te ki akarsz menni és nem vagy olyan “nagyvonalú” hogy megvárod míg a kutya eltekereg onnan, hanem ugyanabban a tempóban, mint ahogy szoktál menni, mész ki az ajtón (de izék tudunk mi, emberek lenni  🙂 ), akkor elég valószínű, hogy a kutyád pár hátráló lépés után megfordulva elenged. Na igazam van, vagy igazam van? 🙂 Akik kételkedtek a négylábúak tolatási képességein, azok most már remélem nem teszik. 
És a következő kérdésem, láttatok már nem csak néhány hátrafelé lépést megtevő kutyát? Nagy valószínűséggel az már tanult viselkedés, hacsak nem valami szűk és hosszú folyosóról kell kihátrálnia a kutyának. 
Azaz a hátrálás egy olyan mozgásforma, ami a kutya és ember számára is természetes, de mindennapi tevékenységünk során ritkán, vagy csak kis mértékben gyakoroljuk. 

Örülök, hogy ezt letisztáztuk, igaz egy kicsit már súroltam a témát, tudjátok, mindig megfigyelem, hogy Jamie mikor mutatja be a trükköt önmagától. Tolatgatni általában akkor szokott, mikor szűk helyen van, azaz az ajtóknál, a kanapé és asztal között. Ám leginkább akkor, és abban a gyorsaságban, amiben számomra kívánatos lenne, amikor fogócskázunk és megelőzöm a menekülési útvonalában.  🙂 Akkor aztán mit neki metlaki, úgy korcol hátrafelé, hogy meg ne kaparintsam éppen azt a játékot, ami a szájában van, hogy csak porzik előtte minden. (azaz porzana, ha nem házban laknék, amit takarítok ) 🙂

De mire is jó ez a trükk? 
  • azon kívül, hogy oltári látványos, és mindenki örömködik, ha látja
  • hasznos lehet későbbi trükkök tanítása esetén, párat majd megmutatok a videón 🙂
  • irányítás esetén, milyen jól nézne ki a bójázás során, ha hátrafelé küldöd ki a kutyát!! 🙂 
  • ahelyett, hogy galád módon átgázolnál a kutyán az ajtóban incsifincsi falatokkal a kezedben (ilyenkor némely kutya elveszti a mentsük meg mellső lábainkat a rálépéstől kontrollját), elküldheted a vezényszóval.
  • Vagy, ha túl közel merészkedik az ebédlőasztalhoz, akkor az asztaltól való felkelés fáradalmait mellőzve hátra tudjuk küldeni.
A tolatást sokféleképpen lehet tanítani. Leginkább a modellezést szokták alkalmazni, valamint a megvezetést, pedig a formálás a legérdekesebb és leginkább embert, kutyát próbálóbb megoldás. Én is modellezéssel tanítottam Jamiet, de a pontosítás kedvéért be kell majd vetnem a formálást, azaz kb kezdhetem az egészet elölről, igaz lehet a korábbi tapasztalatoknak köszönhetően sokkal gyorsabban fog menni, mint előképzettség nélkül. Itt van egy rövid felsorolás az alkalmazható módszerekről:
  1. Modellezés
  2. Formálás
  3. Megvezetés
  4. Célkövetés
Ami a pikantériáját adja ennek a trükknek, hogy ebzetünket meg kell tanítani arra, hogy egyenes vonalban tegye meg azt a távolságot, amit mi kívánatosnak vélünk. A másik tényező természetesen a távolság, amennyire kell eltávolodnia a kutyának tőlünk, valamint van az a távolság, ahonnan a feladatot végre kell hajtania a négylábúnknak tőlünk, azaz a köztünk lévő alapállásbeli távolság. Gyorsaság sem elengedhetetlen, illetve az általunk kívánatosnak vélt tempó, mind mind tréningezés eredménye. Vizsgáljuk meg ezt a 3 tényezőt kicsit behatóbban:
  1. Egyenesség: Egy érdekes cikket fedeztem fel, melyben arról számoltak be, hogy kutyáinknál, macskáinknál megállapítható, hogy mely “kezesek” (Forrás oldalért katt IDE). Léteznek jobbos és balos kutyák, pl ha megkerültetsz valamit, vagy simán egy apporttárgy visszahozatalában is jól megfigyelhető, hogy kutyánk az esetek többségében önmaga választása kapcsán ugyanabban az irányban fordul vissza a tárggyal. Így lehet, hogy a hátrálásban is hasonló következtetés vonható le, azaz az adott irányban kiflizik be a feneke. Elő a modellezéssel, azaz tárgyak használatával, ha tudjuk melyik irányban indul el a hátsó, akkor ebbe az irányba kell falat, torlaszt alkotnunk. Láttam olyan eseteket, akik padkán, vagy pallón rükverceltették kedvenceiket, ilyenkor arra kell figyelni, hogy ha lelépne, akkor a lábikó visszahelyezéséért is jutalmazzuk meg, ha mindkét lábával új talajlehetőségek után nézne, akkor kezdjük elölről a feladatot.
  2. Távolság: Korábbi trükköknél is említettem már a kiszámíthatóságot, ami a jutalmazást illeti. Így lehet az időt is húzni, tréningezni egy-egy feladat hosszabb kitartására, pl játszik, lelövés trükk esetében is. Amikor az elején vagyunk akkor is arra klikkelünk, hogy ha megtesz egy lépést, aztán kettőt, ha nem lép, akkor nem kap klikket. Ez így könnyű is, nem? Viszont én azt javaslom, hogy itt is vegyük elő kiszámíthatatlan emberi mivoltunkat és ne csak arra menjen a megerősítés, ha egyre többet lép, hanem klikkeljünk lépések számától függetlenül, de csak akkor ha lép a kutyánk, azaz elmozdul, álló helyzetre miután már felkínálgatja a tolatást ne jutalmazzunk. Kitérnék egy fontos dologra, amit már korábban is súroltam, minden kutya, minden gazda-kutya kapcsolat más. Ahogy nálunk léteznek felfogóképességben különbségek, náluk is vannak. Egyiküknek könnyebben fog menni, másnak kevésbé a trükk tanulása. A megerősítések számával viszont nekünk kell vigyázni, mert ha túl sokszor klikkelünk egy adott gyakorlatra, akkor a tanulás gyorsasága lelassulhat, belefásulhat a kutya annak végrehajtásába, ami már megy neki. Elveszti az érdeklődését, hisz klikkeléseink is elvesztik információtartalmukat. Ha ritkán kap megerősítést előfordulhat, hogy kutyánk érdekesebb dolgok iránt fog érdeklődni, mint a pillangók, az udvarban fellelhető játék, vagy előveszi trükkrepertoárját, amit szépen egymás utánjában felkínál nekünk. 🙂
  3. Gyorsaság: Általában azt szokták mondani, hogy az egyre gyorsabb, pörgősebb feladatmegoldásra kell klikkelni, és így szépen lassan beleteszed a kívánatos tempót a kutyádba. Ez elég nehéz egy tolatásnál, ha nem látványos a tempókülönbség a tolatások között. Érdemes ezzel a kívánalommal akkor foglalkozni, mikor kutyánk már tutira tudja mit szeretnénk. Ahogy a magabiztossága is megnő, úgy képesek gyorsulni is önmaguktól. Így nekünk már csak a jó tempókat kell beklikkelni. 



1. Megvezetés:

Számomra ez a legkönnyebb és a kutya számára legkevésbé gondolkodásra serkentő tanulási formula. Lehet ezt már írtam, akkor csak nyomatékosítom magam 🙂
Én két alapállást határoznék meg: egyik mikor lábunk közé vesszük a kutyát, az a bizonyos kukucs póz; a másik amikor előttünk, velünk szemben áll a kutya.
Talán a kukucs póz azért jobb választás, mert a kutyának nem engedünk teret, hogy a menetiránytól eltérjen, jobbra vagy balra elgörbüljön a tolatása. A hátránya, hogy először azt kell megértetnünk vele, hogy a lábunk között lenni jó dolog, felfelé nézni, keresni a tekintetünket jó dolog, és arra mozogjon és úgy, abban a sebességében, amiben mi is mozgunk. 

Amire figyelj:

  • Vannak kutyák, akik kifejezetten rosszul bírják, ha ráhajolnak, márpedig megvezetésnél ez előfordulhat. Ezt ne tedd, próbálj természetes maradni testtartásodat illetően, és ne légy fenyegető.
  • A nagykönyvek azt írják, hogy ha nem mocorog a kutya, akkor használj kis nyomást a mellkasánál. Én azt javaslom, hogy ezekben az esetekben menj be a konyhába, és végy, készíts még brutálabb kaját, amivel motiválhatod a kutyádat.
  • Amennyiben ilyenkor sem mocorog őkelme, akkor kapcsold be a lentebb említett módon, nagyon sok jutalmazás bármilyen kajautáni ellépkedésért.

Végrehajtás
Egy igen ínycsiklandó falattal a kezünkben fogjunk neki a feladatnak, mindenképpen valami észvesztő legyen a kajcsi. Szó szerint, mert itt nekünk kell a kutyát az orránál fogva vezetni. 🙂 Fontos hogyan tartjuk a falatot, igyekezzünk a kutya buksijával, orrával egyvonalban tartani a falatkát, ha a kutyánk közben nyalná, vagy többször megérintené, ne akadjunk ki, azaz nyálfóbiások (mint ahogy én is az vagyok) hátrányban. 
Hibák:

  • Előfordulhat, hogy a kutyánk, pl a rossz kajcsitartás miatt leül, ez akkor fordul elő, ha orrvonalától fentebb tartjuk az illatforrást. Ilyenkor, főleg ha megvezetéssel tanítottuk ülni, a kutyák 80 %-a letolja a popóját a földre. 
  • Megeshet a másik hiba is, hogy az orrvonalához képest túl lent tartod az illatforrást, ilyenkor előfordulhat, hogy kutyád lehajol, vagy akár le is fekszik.

Így először én azt javaslom, hogy mindenképp nézd meg mi az a helyzet, ahol neked is kényelmes és a kutyát sem készteted mellékcselekvésre. 🙂

Egy nagyon jó ötletet kaptam nem olyan rég, egy szemináriumon, ott olyan szinten be tudták az oktatók kapcsolni a falatra a kutyáikat, hogy szerintem még parázson is átmentek volna észrevétel nélkül. (De persze óvakodjunk az állatkínzástól, ezt csak durva példának hoztam fel.) Keltsük fel négylábúnk figyelmét, orrát a falattal, azaz húzzuk el sokszor előtte, amikor úgy látjuk, hogy becsatlakozott, melyet lábikók mozgatása jelent lépegetés formájában. Akkor nincs más hátra, mint, hogy adagoljuk kutyánk szájába a falatokat. Ezzel erősítjük meg, hogy Mr Orr falatkövetése jó dolog. Bekapcsoljuk kutyánkat a feladatra és a falatra is 🙂
Ha mindez megvan, akkor a lépegetések, esetleg pörgés forgás mellett hátrafelé is vigyük a kezünket. Fontos a jó falattartás! Előfordulhat, hogy Mr Orrba ütközünk, ne aggódjunk, vagy próbálkozzunk meg még egy kicsit hátratolni kezünket, vagy ismét egy rövid orrnál fogva vezetés után hirtelen ismét bepróbálkozunk. 
Ugyanez érvényes a lábunk között a kutya esetben is, azaz melegítsünk be, majd vegyük lábunk közé a kutyát, simán mehet neki a jutalom megerősítésként, sőt a lábunk között is jó, ha ezt megtesszük. 
Maga a feladat jutalmazása: ne várjuk el kutyánktól, hogy hipp-hopp 5-6 lépést slattyogjon hátrafelé, mert ebből könnyen kipp-kopp lehet… Ahogy kedvencünk hátra terhel, vagy megteszi az első lépést adjuk oda neki a falatot. Ezt gyúrni, gyúrni kell, majd egy idő után vegyük ki a falatot a kézből, maradhat a kéztartás a kutya orra előtt, de lássa ő is, hogy a falat jutalmazáskor már máshonnan jön. Eljön az a pillanat, amikor a kutya már saját magától felajánlja a viselkedést, csak hogy hamarabb hozzájusson a falathoz, ilyenkor elkezdhetjük növelni a távolságot az orra és a kéz között. Amikor tudatossá válik a kedvencünknek mit is szeretnénk, akkor bevezethetjük a vezényszót vagy kézjelet. 
Itt jöhet a kérdés, mikor vezetem be a parancsszót, én azt szoktam alkalmazni, hogy csak egy bizonyos idő elteltével, mikor már a kutyának tényleg leesett, mit is kell produkálnia, akkor kezdem el mondani, mikor épp azt teszi, azaz ebben az esetben, mikor épp tolat. Ahogy megindul hátramenetben már mondom is a tolat, hátra, vagy bármi vezényszót, amit kötni szeretnénk eme cselekvéshez. 
Ha a lábunk közötti tolatás 100%-osan letisztázódott a kutyánkban, akkor lépünk el tőle, és vagy ismét visszatérünk a kézzel megvezetéses hátráláshoz, vagy magunk előtt toljuk a kutyát, azaz mi is lépkedünk felé, de ekkor is kézben a falat. Igen, ilyenkor ismét elölről kell elkezdeni a tanítást, de nem kell aggódni, hisz már tudja mi a tolatás, csak egy más környezetben kell neki produkálnia. Ez sokkal gyorsabb feladatmegoldás lesz, mint a korábbi láb közötti rükverc tanítása. Viszont Ti nyertetek, hisz egy cselekvést két különböző pozícióban is meg fogja tudni csinálni kutyátok. 🙂
Amennyiben apró termetű kutyánk van, akkor javaslom, hogy ráhajolgatás helyett magunk mellett tanítsuk neki a tolatást, illetve ha a láb között is meg szeretnénk tanítani, akkor egy célkövető eszközt, egy pálcát érdemes bevezetni a tanításba. 🙂

2. Megtolás:
Létezik egy megtolás elnevezésű mód is, ami egy kicsit megvezetés és egy kicsit modellezés, mely arra hajaz, hogy ha mi lépegetünk az előttünk álló kutya felé, akkor az hátrafelé akar majd kitérni, hogy láthassa a gazdája fejét. A legtöbben azért szeretik, mert nagyon könnyen és gyorsan várható kézzelfogható eredmény, ám de sokkal nehezebb lesz a kutyánk számára adott tömérdek jelet kivenni, leegyszerűsíteni.
Végrehajtás: 
Szembeállítjuk magunkkal a kutyát, majd felé teszünk egy lépést. Az ebzetünk nagy valószínűséggel hátrálni fog, és ahogy a mellső lábát hátrarakja, már klikkelhetünk és jutalmazhatunk is. Azaz itt is nagyon résen kell lenni, és minden apróbb rezdülést jutalmazni kell!! Igen ám, de most jön a java! Hogyan vegyük ki a már “tolatni tudó” kutyánkból azt, hogy akkor tolasson, amikor én nem mocorgok felé? Az a nagy helyzet, hogy a megtolást, azaz a felé lépkedést minél hamarabb ki kell venni a tanítási folyamatból. Én valahogy ugyanazt javasolnám, mint fentebb, amikor a kutyának kezd tudatossá válni, hogy a rükverc a jutalom forrása, akkor kezdem csökkenteni a lépegetést, lehet hogy elég lesz csak egy lépés felé, vagy akár csak egy bedőlés és lám kutyánk már megindult hátrafelé. Amikor kezdeném alkalmazni a vezényszót a fenti esetben, akkor veszem ki a lépegetésünket, és csak utána rakom bele a vezényszót, vagy a kézjelet.
Elég nagy bibije a feladatnak kutyánk állandó gazdi kontakt keresése, ugyanis ebből könnyen adódhat, hogy a hátrálás során bekiflizik, azaz beferdül a tolatása, így nem lesz szép egyenes.


3. Modellezés:
Ha már az egyenességmentes tolatás került szóba, itt élnék a lehetőséggel, amikor is összeismertetlek Benneteket a modellezés módszerével. Szokták alkalmazni ezt ugyanúgy mint a többit, azaz a tolatást a legelejétől ezzel a módszerrel tanítják, de van aki (köztük én is) csak a görbék kiküszöbölésében használtam. A dolog nem szól másról, mint, hogy eszközöket használsz arra, hogy egy folyosót alkoss, melyben eleinte ne legyen képes ebzetünk megfordulni. Ki mit szeretne használni, kiválóan hasznosíthatók a padok, ülőgarnitúra hátoldala, székek. De legyetek kreatívak, a kellékek terén határ a csillagos ég. 🙂 A falat se felejtsétek ki, így ha van egy gyér bútorozottságú lakásotok 3-4 székkel, akkor is remek folyosót építhettek ezek segítségével. 

Jamie felkészültél? Vigyázz, kész, tűz, rajt!!!
A falak elején lavírozó Jamm 😀

Próbáljatok meg olyan tárgyakat használni, ami nem csap zajt, nem dől el, ha véletlenül nekimenne, mert akkor többet léptek hátra a tanításban, mint előre, hisz esetleg rá kell tréningezned őt arra, hogy az adott tárgy tényleg nem “bánt”.

Végrehajtás:
Hívjátok magatokhoz a kutyát, amikor beért hozzátok, ne csináljatok semmit. Sőt az a legjobb, ha elbámultok mellette. Egy idő után tappancsos meg fogja unni, hogy ott áll, és mint hogy nem képes másfelé lépkedni, így marad neki a tolatás. Legyetek résen, hisz egy kis lábmozdítás, ellépegetés aranyat ér, könnyítsétek meg kutyáitok munkáját azzal, hogy minden rezdülésére figyeltek, és jutalmazzátok azt. 
Mint, hogy nem minden kutya szeret szűk térben lépkedni, pláne, ahol meg sem tud fordulni, emiatt, ha egy 4 székből álló folyosót építettél, épp hogy csak az első szék legyen a kutya mellett. Még ennél is jobb megoldás, hogy ha a testének felét fedi a folyosó, így is hátrálnia kell, mert máshogy nem képes kikerülni belőle. Amint látod a kutyán, hogy nem idegenkedik a szűkös tértől, magabiztosabbá válik hátrább léphetünk, így a pajtásunk behívásánál már neki is többet kell tolatnia. 



Vigyázat! Attól, hogy a kutya magabiztossága növekszik nem nőhet egyenesarányban vele a követelményünk, azaz attól, hogy a megrendezett átjáró közepéig eljutottatok nem jelenti azt, hogy a kutyának egészen a kijáratig kellene tolatnia, ami már mondjuk 3-4 lépést jelent!
Amikor már megvan a kellő távolság is, esetleg kedvencünknek bevezettük a hang,- ill testjelet, akkor enyhíthetünk a szűkösségen, azaz egy kis tereprendezés mellett kitágíthatjuk a teret. Ha ebben az esetben is egyenes a hátrálás, akkor megfelelő számú gyakorlás után lebonthatjuk az egyik oldalt, majd a másikat, vagy ha a falnál gyakoroltunk, akkor arrébb megyünk picit. 🙂







Tolat, tolat, tolat!

4. Formálás:
Nagyon élvezem ezt a fajta tanítást, sőt legtöbb esetben ezt is alkalmazom. Jelen esetben a tolatásnál találtam egy olyan lehetőséget, amit ki szerettem volna próbálni formálás segítségével. Majd erről is beszámolok 🙂


Végrehajtás: 
A feladat egyszerű(nek tűnik), hisz a formálás lényegeként addig vársz, míg a kedvenced nem produkálja azt a cselekvést, amit szeretnél, jelen esetben hátráló tevékenységet. Érdemes az ülve lecövekelő kutyáknak pár klikket adni arra, hogy állnak, így tudni fogják, hogy a feladat további része állásból kell, hogy folytatódjon. Vegyük elő legéleslátóbb szemüvegünket és meredten nézzük kutyánk mellső lábát. A hátsó lábak figyelése nehezebb feladat, hisz a kutyának 4 lába lévén 3 valahogy tuti takarni fogja azt a bizonyos kiszemeltet, így naná, hogy megeshet, hogy rosszul klikkelünk. Ahogy kedvencünk türelme fogyogatni kezd, úgy kezd el toporogni (Jamie ezt még képes megspékelni valami förtelmes magasságokban járó sípolással). A toporgás az már jó, ekkor némely kutyák hátrafelé lépdelnek egy keveset. Melyik lábbal történt ez, mindegy, a lényeg, hogy időben kattantsunk, hogy ebzetünk számára is egyértelmű legyen. A toporgásból lassan tolatás lesz, csak ki kell várni, pihentetni kell, időt adni a gyakorlások közötti tanulás leülepedésre. Ez abszolút tapasztalat, ha egy helyen megrekedünk a formálásban, akkor sokkal jobban járunk mindketten, ha pár nap pihentetés után térünk vissza rá. 

Elakadhatunk a toporgás szintjén, melyet a következők szerint próbáljatok megoldani. Ha a kutya csak toporog, akkor klikkeljünk a toporgására, de csak olyankor, mikor a kutya emeli a lábát. Amikor kezd tudatossá válni a toporgás, akkor tartogassuk a jutit csak a hátrafelé irányuló mozgást mutatnak a lábak. Itt a stabil hátrafelé irányuló mozgást jutalmazzuk, ne érdekeljen  senkit, hogy milyen irányú, mennyire szép a mozgás. Ahogy egyre tudatosabb lesz a rükverc, és már mennek az egymásutáni lépések is, akkor lehet dolgozni akár a távolságon, irányán, gyorsaságán.




5. Célkövetés:
Célkövetés az is, amikor a kutya egy pálca végére helyezett labdát, valamit követ, érint. Ahogy fentebb a megvezetésnél említettem, simán lehet alkalmazni alacsonyabb kutyáknál, akik annyira nem szeretik, ha rájuk hajolnak, vagy ha mi nem szeretnénk guggolni. 
Végrehajtás:
Először is kell találnunk egy alkalmasnak tűnő tárgyat, az sem elhanyagolható, hogy a kutyánk bele legyen rá kapcsolva. Tudja, ha megérinti, akkor jutalom jár érte. Ezt is meg kell tanítani a kedvencünknek mielőtt használjuk pálcát. Fontos, hogy csak érintésnek örüljünk, ezt jutalmazzuk, mert elég hamar el fog fogyni a pálca, ha harapásra, mancsolásra megerősítést kap. Ha négylábúnk ismeri a dörgést a pálcás lasztival, akkor nincs más hátra, mint a megvezetéshez hasonlóan klikkelgetnünk, jutalmaznunk. 

A másik változat, ami inkább a célra tartást kaphatná címként. Ehhez helyezzünk le egy törölközőt, vagy bármi tárgyat, ami elkülönül a környezettől. Lehet ez egy párna, egy takaró, stb… Ennél a feladatnál a lényeg, hogy a kutya először megértse, hogy az aktuális földön lévő tárgyon tapicskál, az biza jó. Miután ez megvan már csak a távolsággal kell játszani. 🙂


Végrehajtás:
Letesszük a törcsit, vagy bármit hozzánk közel a földre, kutyát ráállítjuk, kapja a jutifalatokat, így megérti, hogy állnia kell. Aztán kicsit távolabb megyünk, és mondjuk megvezetéssel hátratoljuk a kutyát, amint érintik a hátsó lábak a céltárgyat, megy a klikk. Ezen tárgy és köztünk lévő távolság igen aprócska még. Ha megkapta a klikket a kutya, akkor mozdítsuk ki abból a pozícióból, azaz a tárgyon állásból, húzzuk magunkhoz közelebb, így megspóroljuk magunknak azt, hogy kajaosztás után újra be kelljen hívni magunkhoz a kutyát. 




Ha stabilan megy már a tolatás, azaz látjuk kedvencünkön, hogy tolat izibe, hogy övé legyen a juti, akkor bevezethetjük a vezényszót, majd csökkenthetjük a kezünk használatát. Ha eljutunk odáig, hogy vezényszóra, semmi kézhasználat nélkül már megy ebzetünknek a feladat, akkor kezdhetünk játszani a távolsággal. Ne növeljünk túl nagyot, mert aztán visszamehetünk a fejlődésben pár lépést, akkor menjen mindig a klikk, ha a hátsó láb elérte a céltárgyat. 




Amikor már minden esetben tutira megy a kutyánk, elhagyhatjuk a céltárgyat. Ilyenkor arra figyeljünk, hogy mindig más távolságokra küldjük ki, azaz ne szoktassuk hozzá, hogy mindig 3. lépésnél megy a jutalom, mert akkor ez be fog rögződni. Váltogassuk a távolságot. 🙂








És akkor lőn, ahogy én tanítottam a hátrálást. Ahogy mondtam korábban is, én szeretem a formálást. Így itt is ezt szerettem volna alkalmazni. Leraktam a törcsit a földre és közel ültem hozzá. Jamie mindent megcsinált, komplett betakarózós trükköt, persze nem kértem rá, én ott ültem törökülésben és néztem mi az amin elindíthatnám a kutyámat a megfelelő irányba. Én is először az állásra klikkeltem. Aztán jött a tekergés, össze-vissza mászkált érintve a törölközőt, persze egy-két klikk után, miután leesett neki, hogy ezzel az eszközzel kell majd dolgozni, nem adtam. Aztán jött a toporgás a törölközőn, arra kapott klikkeket. Majd megtette első hátrafelé lépését, ment is rá a megerősítés, aztán, amikor először ment tolatva tőlem a törcsire, akkor hatalmas jackpottal abba is hagytam a gyakorlást. Persze a fent leírtak nem egy alkalom alatt sikeredtek így 😀 De fontosnak tartottam leírni, hogy ha úgy érzitek, hogy áttörtetek egy hatalmas falat a tanításban, akkor inkább jutalmazzátok meg és hagyjátok abba a gyakorlást arra a napra. Szóval mikor tudatossá vált a tolatással és hátsó láb törcsi érintésért jár a juti, akkor bevezettem a kézjelet, és hangjelet. Aztán kivettem a törölközőt a történetből. Az ok, amiért ezt a módit választottam, hogy a törölközővel falak nélkül egyenesítsem a tolatást, és a távolságot is egyértelművé tegyem. A gyorsaságot hanggal segítem, bár ezzel vigyáznom kell, mert néha ugatás a válasza rá, és ezt nem igazán szeretném ha benne maradna a feladatban.

Akkor jöjjön a mindent összefoglaló videó, sokat gondolkodtam, hogy mi mindent rakjak bele, és mi mindent hagyjak benne. Nem volt könnyű dolgom, igyekeztünk minden módszert bemutatni, de például így kihagyni kényszerültem a hang és kézjelek bevezetését, és a formálást. Az utóbbit szándékosan hagytam ki, mert már önmagától felajánlotta a cselekvést, és ezzel nem sokat tudtam volna bemutatni, csak azt hogy törökülök, ő meg már az elejétől kezdve lépeget hátra. Formálással tanított hátrálás közel sem ennyire egyszerű…
Bár így is hosszúra sikeredett, akarom mondani, én is nehezen nézek meg hosszabb videókat, és a 4:40 perc nekem már hosszúnak tűnik egy trükk videóhoz. De ítéljétek meg Ti!! 

Röntgen, elemzés, konzultáció, eredmény

Nem is tudom, hogy mennyire hangzik jól vagy rosszul a cím, nekem pozitív valamint negatív töltete is van. No, de lássuk a medvét, akarom mondani a történéseket. Mint ahogy arról beszámoltam Nektek, csütörtök 18:00 órára kaptunk időpontot dr Papp Zalánhoz. Pontosan érkeztünk, míg a doktor úrra vártunk, Jamievel próbáltak összebratyizni az asszisztensek. Jaj, olyan félelmetesek voltak orvosi szerkójukban, hogy nem látták meg Pötty igazi arcát. Csak egy beszari, félős, jaj ne nyúlj hozzám kutya nézett rájuk. Gondolhatjátok, hogy égtem, mint a rejsztág… 
Mikor felkerült Jamie a vizsgálóra, akkor a doktor úr módszeresen végigtapogatta mindkét mellső lábat, hibákat, különbözőségeket keresve. Aztán nem voltunk messze az igazságtól, mert megvolt a pont ahol és ahogyan fájt a lábtő. Anna is ezt látta érzékenynek, és Zalán is ugyanazzal a mozdulattal mutatta ki a fájdalmat. A 5-10 perces művelet közben azért elmondtam, hogy azóta mit, hogy csináltam, mit használtunk, milyen pihentetés volt, stb…
Majd következett a röntgen ideje, mert már a gyömöszöléskor nyilvánvalóvá vált, hogy kelleni fog, hála Jamie nagyon jól tűrte a mozgatást, így amellett döntött a doktor úr, hogy nem kell bódítani. Azért ennek nagyon örültem, így nem kell ilyen melegben ébredezni, no meg a hazaút is könnyebben ment így, mint bódítva.
Bevittem a röntgenszobába, jaj annyira jól esett, mikor segíteni szerettek volna a cipelésben, asztalra rakásban, de mondtam, hogy 25 kg-t meg tudok emelni. 🙂 A röntgenben nem maradtam, csak egy ablakon keresztül kukucskáltam befelé, mi történik. 3 röntgent készítettek, 2 oldalfekvésben, 1 szfinxes fekvésben. Azok a csirkelábak!!!! 🙂 🙂 🙂
Beletelt egy kis időbe, míg Zalán kijött az eredményekkel, majd felhelyezte a megvilágító testre (biztos van ennek is valami hivatalos neve…) Vészhelyzet című filmben éreztem magam, majd várakoztunk, várakoztunk és várakoztunk. Viccesen megkérdeztem Zalán feleségétől, hogy ez mindig ennyi ideig szokott tartani, mert a doktor úr bevonult egy szobába miután kihozta a felvételeket. Jaj majd meghaltam, hogy megtudjam, jó amit látok vagy sem… mert persze odasomfordáltam, hogy megnézhessem őket közelebbről is. Készítettem képet, bár elég rossz minőségű lett, szidom is magam érte… :/ A lényeget bekarikáztam, akinek jó a szeme az látja, azt ha összehasonlítjátok a másik lábbal megvan a különbség. Segítek, mert tényleg nem látszik. Szóval a jobb oldalon meg van duzzadva az a rész, alig látszik a felvételen is amúgy, de azért szemléltetésnek jó. 

Jamie röntgenje
Jamie kórlapja

A kórlapot is beszkenneltem Nektek, hogy lássátok nem csak úgy beszélek erről. Szóval a karikán belül található egy csont, melyet több 100 valami (nah, itt nem tudom a helyes szót, ideg, ín, szalag) vesz körül, tapaszt le (vagy valami hasonló 😛 ). A lényeg, hogy itt sérült meg a kutyám. Megkérdeztem ez nem örökíthető, ez egyedi sérülés, ha jól emlékszem a szakirodalom 1998-ban nevezte meg ezt a fajta gyulladást, fájdalmat. Ezzel különösebben nem lehet csinálni semmit, ez bármikor előjöhet, de nem a súlyos kategória, ettől lehetett volna sokkal rosszabb is. 2011-ben sérült le először erre a lábára, arra is rákérdeztem, hogy ha akkor elhoztam volna, akkor jobban állna a szénánk vagy sem. A válasz megnyugtató volt, olyan téren biztos, hogy nem az én hanyagságom miatt van ez az egész, nem változtatott volna semmit. 
Mindent ugyanúgy csinálhat, mint eddig, de természetesen megelőzésben lehet segíteni, szóval egy-egy edzés előtt be fogom kötni Copolival a lábát. Szóval keresnem kell tuti mintás verziókat, lehet linkelni!!!! 😀 

Akkor pár szóban arról, hogy mit, milyen tanácsokat kaptunk:

  1. Bőrön át felszívódó “löttyöt”, ami kuriózumnak mondható, ezt 5 napig napi egyszer egy fogkefe segítségével be kell dörzsölni. Majd kb két hónapig heti egyszeri bedörzsölés. Nem kell megijedni, ha bepirosodik…
  2. Fájdalomcsillapító gyógyszer (meg nem mondom most a nevét, mert nem tudom kiolvasni), ha a sántítás előjönne ismét, akkor 5 napon át 2×1 tabletta. 
  3. GlycoFlex 600-at (zöldkagyló) adhatom félévente egy négyhetes kúrában, kg-ra számolva nekünk napi 2 szemet.
  4. Pihentetés: 1-1,5 hétig pihentessem a lábát, ha a sántítás előjön 
  5. Mozgáskorlátozás: sántításnál rövid sétán kívül semmi nem engedett meg, más esetekben minden, semmiben nem korlátozza ez, kopoli használata jó lehet.
Tudom, hogy nem versenykutya az én Jamiem, nem is szándékoztam egy sportban sem komolyan nekiiramodni vele, mindent csak módjával szeretnék kipróbálni, megvalósítani, megismerni. Így vagyunk az agilityvel is, imádom ahogy irányítják a kutyákat, az összhangot nézni, ez a “sérülés” nem fog hátráltatni abban, hogy mini lécünket ne ugorhassa meg, illetve a heti egyszeri edzést. Frisbee sem a hatalmas ugrásokról szólt nálunk sohasem, hanem a zsákmányszerzésről, a funról, trükkökről. Gyors lemozgatásról, a lemozgatás monotonitásának megtöréséről. Most már a terelés is életmódunk részévé vált, soha nem láttam még olyan tüzet kutyám szemében, mint akkor, hiába nem más, mint ösztönlevezetésről. Mindenképpen megemlíteném a kutyaiskolákon való részvételt, ami ha nem is látszik megterhelőnek, de annak a kutyának, aki nem sok összeengedésre alkalmas kutyával találkozik a városban, igenis az. Már alig várom, hogy mehessünk… 😀
Szóval egy olyan sérüléssel kell együtt élnünk, ami bármikor szembejöhet velünk az élet rögös útján, de nem félek, most már nem. Tudom mivel állunk szemben, tudom, hogy nincs baj, ez olyan defekt, amitől nyugodtan megkímélhette volna Pöttyösömet a Tükör szemlélet. 🙂 Vicc volt, de igen, tükör a kutyám, még a debilségben is… én mindenhol ropogok, a bokám gyerekkoromban többször ment ki, mint más embernek egész életében. Csak aerobik magasított szárú cipőben mozoghattam, nem volt épp divatos… 😛 Szóval ebben is tükröt tart, hogy vigyázzak magamra, és most már rá is…. Ne aggódj Pöttyös, vigyázni fogok, még ha szemedben tűz lobog is, akkor is tudom, hogy egy bizonyos idő után elég volt, pihenni kell. 
A következőkben utána fogok nézni, hogy milyen bemelegítéseket alkalmaznak kutyáknál egy-egy erőltetett menet, edzés előtt.
Szóval így vagyunk mi, bicebóca Gazda a bicebóca Kutyájával, akik már nem félnek!!! 😀
Itt köszönném meg az összes aggodalmat felénk, nagyon sokatoktól kaptam támogatást, lélekmelengető szavakat… most már Ti is tudjátok: NINCS baj… 
Jó kutyázást Mindenkinek!!! 😀




Díjlovagló kutyám van :D

“Sajnos” a trükkvideónknak még csak a fele van meg, de dolgozunk az ügyön, az elejét már meg is vágtam. 🙂 A jó idő miatt kicsit több időt töltöttünk az otthonunkon kívül, mint kellett volna ahhoz, hogy a videót megkreálhassam. De nem sajnálom, és remélem nem vagytok Ti sem csalódottak…
Ámde mutatok Nektek egy vicces videót, szegény Jamie… valahogy mindig megjárja és lencsevégre kerülnek vicces életképei 😀 Ezt minden reggel eljátssza, amikor rárakom a kopolit, kicsit vicces, ezért is gondoltam, hogy örömködjünk együtt. Édes Pötty, és azért díjlovagló, mert ott olyan szépen, hasonlóan mint Jamm, tudják nyújtani a lábukat azon lovak is. Nagyon szép látványt nyújtanak.

Ma beszéltem a doktor úrral, dr Papp Zalánnal, aki emlékezett ránk, ez azért nagy szó, mert több mint 1,5 éve voltunk nála dp szűrésen. Le a kalappal ismét… Szóval csütörtökön 18:00 órára megyünk hozzájuk. Nagyon várom, hogy kiderüljön mivel is állunk szemben, remélem tényleg csak egy húzódás, és minden a helyén van. Szurkoljatok nekünk!! Köszi!!

Találós kérdés :D

A hétvégén előrukkolok valamivel… gondoltam előtte közvéleménykutatok, ki mire gondol, ha az alább közzétett kirakós darabokat összerakja, és tetszik-e az ötlet? Vagy tartsam meg magamnak?? 🙂 Végül is elsősorban magam, magunk szórakoztatására alkotok…


Ki mire gondol, ha ezeket a képeket meglátja? Érdekelne a véleményetek, hogy milyen szerepük lehet ezen képeknek a találós kérdés megfejtésében. Vajon szükség lenne mindre, hiányoltok valamit, vagy esetleg nem értetek egyet az ottlétével, vagy nem tudjátok miért van ott. 🙂 Aktivizáljátok magatokat, úgy se lehet nagyon sok mindent csinálni ebben a nagy melegben 🙂


Nos és, ha ezt a listát?

1.       Bemelegítés
2.       Megvezetés előttünk, mi nem lépünk
2.1.  0,5-1 lépésre klikk
2.2.  Több lépésre klikk
2.3.  Kaja eltűnik a kézből
3.       Megvezetés lábunk között
3.1.  Bemelegítés, szoktatás
3.2.  0,5-1 lépésre klikk
3.3.  Több lépésre klikk
3.4.   Kaja kézből el
3.5.  Mi is lépünk vele
4.       Hibák
5.       Megtolással
5.1.  Sok lépés – apró bemozdulás klikk
5.2.  Lépések elhagyása
5.3.  Épp csak belengünk
6.       Modellezés
6.1.  Két fal alkalmazása
6.2.  Folyosó szájánál kis hátrálás klikk
6.3.  Egyre bentebb a folyosón, azaz több lépés után klikk
6.4.  Falbontás, amerre kiflizik, azt hagyd meg
6.5.  Egy lépés klikk
6.6.  Több lépés után klikk
6.7.  Falak elhagyása
7.       Formálás
7.1.  Álló helyzetre pár klikk
7.2.  Láb emelése, toporgás klikk
7.3.  Célirányosan a hátrafelé irányuló mozgásra klikk
8.       Célkövetés
8.1.  Törölköző a földön, hátsó láb rajta klikkek
8.2.  Kis távolság a kutya, törölköző és köztem hátsó láb a törölközőn klikk
8.3.  Növelem a távolságot, klikk, ha a törölközőt ér el hátrálva

8.4.  Minden gyakorlás vége extra jackpot, játék, örömködés 🙂



Az a “fránya” lábikó történések # 2 – Tárgyi bizonyíték



Nagyon nyugdíjas életet élünk mondhatom… Hozok Nektek pár képet, láthatjátok, hogy nem kell félteni a Pöttyöst, hisz teljes életet él. Az a durva, hogy még így is (nem) bicegve is többet sétál, foglalkoznak vele, mint egy átlag kerti kutyával… Megdöbbentő, de itt Soltvadkerten ez a divat dívik még mindig. Bár jaj, nem is meséltem, láttam egy barna dobermannt a városban, még kölyök, ha jól láttam, akkor vágott a farka. Úgy megdögönyöztem volna, de mindig kocsiból láttam. Azért milyen hülyén mutatott volna, ha Ivett elállja a kocsival az útjukat, kiszáll, majd minden szó nélkül -na jó ez nem jellemző rám, általában csevegek azzal, akinek a kutyáját megabajgatom :D- megdögönyözöm. 
Visszatérve, reggel 6-kor járunk sétálni most is, Orsiékkal, aki most külön viszi két kutyáját, így mi Iannel (Tikotta Pole Position) járunk sétálni. Kicsit “nyugodtabb” a terepgyakorlat, hisz Ian velünk marad, így sokkal jobban ki is lehet számolni mikor érünk haza… Azért remélem, ahogy Jamm felépül és hosszabb sétát is bír a lába, valamint nem lesz ilyen gatya és bundarohasztó meleg, Ingriddel is sétálhatunk egy nagyot. 
Minden reggel séta előtt befáslizom Pötty lábát, nagyon figyelek arra, hogy ne szorítsam el, ez az ami miatt leginkább félek… Ma talán túl gyengére sikeredett a fáslizás, pedig most a “ragasztás” jó volt, követtem Rita tanácsait. De a kötés valahogy lecsúszott, legalábbis én nem ide raktam fel, és a képek mást mutattak, mint amire én emlékeztem… Na mindegy, gyakorlat teszi az embert, aaaaaa mestert… 🙂 
És akkor lássuk a tárgyi bizonyítékokat, hogy Jamie nem csak ülni tud a kötésben, hanem állni, menni, sétálni, futni és még ugrani is …… pszt… el ne mondjátok Anna doktornőnknek!! Lehet lenyakazna, de természetesen nem én kértem, hanem a Pötty tolta be a mozdulatot. Na utána le is szidtam… 🙂






Természetesen nem csak a séta a napi tevékenységünk része. Tegnap töviről hegyire kifésültem az uraságot, és elkezdem trenírozni egy érdekes játékhoz. Erről majd később írok!! 😀 Mindketten fekve játszottunk, vagy épp a húzható kötéllel, vagy csak úgy, játék nélkül…
Szóval így vagyunk mi, Jamie & Ivett

Az a “fránya” lábikó történések # 1



Ahogy azt írtam hétfőn, augusztus 5-én, minden segédeszközt beszereztem, és azon voltam, hogy Jamm a mielőbbi gyógyulás útjára lépjen. A lábával egyszer se sántított, ami azért jó jel, de akkor sem akarok menekülni azon tény elől, hogy ezt egy specialistával megnézessem, aki nem más mint dr Papp Zalán.
Azt hiszem, hogy a 3 hívás még nem nevezhető zaklatásnak :), plusz ehhez még hozzá jött a rendelő 2-szeri hívása. Jól van na, mondom nagyon ráálltam miértek kiderítésére…
Már alig vártam, hogy 17:00 óra legyen, és bekopogtassunk dr Tóth Anna rendelőjének ajtaján, megbeszéltük a délelőtti telefonos csevejünkön, hogy ma mindenképp meglátogatjuk, és átgyúrja Jammot. Pöttyös itthon pihizett, míg én bementem délutáni műszakomra az irodába, úgy gondoltam itt pihenhet leginkább, jó idő van a légkondinak köszönhetően, nincs semmi zaj. Regenerálódjon csak az a láb 😀
Majd meló után átmentünk Halasra, ahol az első páciensek voltunk Annáéknak. Jaj, látni kellett volna, ahogy Jamiet kivettem a kocsiból, mintha megvetést láttam volna a tekintetében, lekushadt fej, kissé hátrébb helyezte magát, azaz mögöttem jött, és engem nézett végig. Na, de jó, már megint mit csináltam, gondolhatta magában. Pedig Annát szereti, csak ne legyen bent a rendelőben, olyan szépen tudja vakartatni a fenekét és még puszit is ad, sőt egyszer mikor Anna magához hívta még az ínyét is felhúzta, mi ez, ha nem szeretet?! Csak ne a rendelőben legyenek, mintha Anna olyan nagy fájdalmakat okozott volna neki… 😛

Miután kicsit oldódott bent, ez annyit tesz, hogy elengedem, és kb körbeszaglászik mindent, és mindenkit. Anna vizsgálat alá vetette a Pöttyöst. Kb, ahogy korábban én is vizsgáltam, csak gondolom nem olyan szakszerűen, hajlítgatta, fordítgatta, talpat is megszakértette (amiben talált pár toklászt, igen sajnos figyelmetlen voltam… 🙁 ). Elgondolásom helyesnek bizonyult, miszerint a csukló, lábtő a bűnös, ott van a probléma, nem volt melegebb, mint kellene, de egyértelműen érzékeny volt Jamienek. Persze sok minden okozhatta, egy rossz mozdulat, fordulatok, az a fránya ” menjél balra” vezényszó (Igaz, Petra?! 🙂 ), mindegy, a lényeg, hogy megtörtént. Annának elmondtam, mi azért elég jó viszonyban vagyunk, hogy el szeretném vinni Zalánhoz, hogy ő is ránézzen, hátha az ő speciális szakértelme választ ad kérdéseimre. Anna támogatott benne, sőt még a telefonszámot is megnéztük (mondtam neki, hogy nem érem el), hátha neki másik is van.

Kis kitérő, annál nagyobb mondanivaló!! Anna és még egy páran vannak orvosok, akik nem húzzák a szájukat, ha az ember azt mondja mástól is szeretne szakvéleményt, esetleg más irányban is megoldást keresni a problémára. Nem ez lenne a normális?! Valljuk be egy általános állatorvos megdöbbentően széles tudása mellett igenis helyet kell adni más, specifikus tudásnak. El kell ismerni, ha más többet tud az adott szakterületen, inkább, mint hogy kontár legyen valaki. Én mérhetetlenül becsülöm, és elismerem Anna tudását, nem mellesleg, mint azt máskor is említettem, ő testesíti meg számomra azt az ideállt, aki én is szerettem volna lenni, ha ezt a pályát választom. Mondanivalóval rendelkező offom bezárva.

Persze megnéztük Jammot mozgásban is, egy oda-visszát kért tőlünk, de csak lépésben. Terhelésben nem volt probléma, ám mégis kaptunk 4 napra elegendő gyulladáscsökkentőt és áment a zöld kagyló kúrára (Köszi Lotti az ötletet!!) és a pólyára. Engedélyt kaptunk laza sétákra, ami maximum egy óra lehet, de csak laza, ne erőltesse meg magát. 
Ennek nagyon örültem, mert őszintén szólva nagyon nehezen viselem, hogy nem mozgathatom annyit a Pöttyöst, mint amennyit szeretném, ezt ő is érzi és érzékelteti is velem. Jön utánam, néz, hogy milyen munka van számára. De mikor látja, hogy a munka egyenlő a nullával, azon kívül, hogy megdögönyözöm és átsimogatom, masszírozom, arrébb fekszik keresve egy kis hideget, és egy nagy sóhajjal jelzi nekem, hogy elhanyagoltam… 

Annától hazaérve első dolgom volt a szegedi kutyások fórumba felírni, hogy ki mit tud a doktor úrról, hátha valaki arrafelé járt. Nem is kellett sok időnek eltelnie és Vikitől megkaptam a választ (sajnos egy igen súlyos és ronda eset miatt tudta ő is, jobbulást a kutyának), szabadságon vannak, és csak hétfőn rendel ismét. Na, ez az én szerencsém, komolyan… 🙂 Addig igyekszem óvni a Pöttyöst, és felgyorsítani a napokat hétfőig…

Reggel meg is ejtettük a sétát, bekötött lábbal, nem kísértem az ördögöt. Bevallom elég fura volt kötözgélni, meg tényleg nem tudja az ember, hogy mit jelent a szoros egy kutyánál. Eléggé ideges voltam, néztem merre van, hol kószál, hogy van a lába, jaj tisztára megzazulok… Persze minden a lehető rendben volt, nem találkoztunk vaddal, így legtöbbet az úton döcögött előttünk, a jó puha sárga homokban. 🙂 A következő képen nem nevetni!! Már itthon készült bogáncskifésülés és gyorsban levágott fű locsolása után, amit persze Jamie sem hagyhatott szó nélkül. Így kicsit vizes bundában, de legalább lehűlve figyel az én már nem bicebóca kutyám:

Egész jól bírta a kiképzést a kötés 🙂
Milyen farkasmancsnak néz így ki a Jamm mancs, ahogy le van lapítva a szőr felette 😀

Jaj, és a zöld kagyló, Ritának igaza volt, Jamie is úgy körözött körülöttem, mikor mászkáltam a zacskóval, amikben a tabik voltak, mint valami keselyű. Szerintem az első tabletta, amit szívesen megevett és nem kellett neki semmi adalék, mint sajt, párizsi, stb… Miért nem lehet az összes állati tabit ilyesmire kreálni?! Remélem ez is javára fog válni…


Helyzetjelentéssel, avagy nyugdíjas napjainkkal majd még jövök… 🙂

Sérülések, ami a lábat illeti



Most íródhatna a terelgetésünk 3. napjának összefoglalója, de ehelyett itthon ténykedek, keresgélek, telefonálgatok. Reggel, miután kipotyogott a maradék könnyem is, (komolyan azt hittem soha nem fogok tudni sírni, sajnálom, gyenge lány vagyok. Én így oldok feszültséget… ) gép elé ültem…


Sokat gondolkodtam, többen is agyaltunk azon hogy mi lehet ez, és mitől lehet ez?! Persze ezek csak találgatások barátnők és orvosok között, akik látatlanban próbálnak segíteni… Az “ez” kategóriába belekerült a húzódás, megerőltetés, izomláz, tappancsprobléma, és a “mitől” kategória résztvevői között többek között a fordulatok, talajviszonyok különbsége (nálunk szép sárga homok puha talajt biztosít, míg a tanyán kemény a talaj). Persze ezek csak találgatások, biztosat akkor fogok tudni mondani, ha orvos látta… addig is csak segíteni tudok rajta pár kellék vételével és pihentetéssel…


Szóval beültem a gép elé és intézkedtem, kutyafáslit nézegettem, ami annyit tesz, mint CoPoly (kopoli), ez a termék márkaneve. Ezt már Zsófi, akivel a Szarvas Tanyán találkoztam, is említette, hogy könnyen felhelyezhető, stabilan tartja a lábat és ezáltal óvja az ízületeket. Mondom akkor csak jó lehet… Mielőtt bárhova is mentem volna megkerestem facen Lottit, akinek képei közt egyszer láttam Zoét, a foxterrierjét befáslizott lábakkal. Mondta, hogy Kiskőrösön Korpás Ritáéknál próbálkozzak, mert ő is tőle vette. Na, ok, akkor ráírtam Ritára, röviden elmagyaráztam neki a szituációt. Természetesen van kopoli náluk, ami nem más mint rugalmas öntapadó pólya. 

Lottival beszélgettünk a zöld kagylóról is, amit ő és hozzá hasonlóan sokan, akik egy kicsit is jobban sportolnak kutyájukkal, mint az átlag (értsd nem csak sétáltatja, hanem pl frizbi, agility, coursing is szerepel heti tevékenységeik között), kúraszerűen használják. Rögtön utána olvastam, és leinformálódtam Mártitól is, akivel kicsit később kezdtünk erről beszélgetni, ő is adja a zöld kagylót így kúraszerűen. Kicsit utána néztem neten az áraknak, majd nekiindultam beszerzőutamra. 
Rita elém rakott két méret különböző színválasztékát, én a pirosra tettem le a voksomat és a szélesebb méretre. Aztán keveset beszélgettünk hogyan is kell ezt felhelyezni, a lényeg, hogy míg az első réteget kissé szorosan rakjuk fel, de ne túl szorosan, azért kapjanak a lábujjak is vért! Addig a második réteg mehet lazábban is rá, ezzel a technikával tutira nem szorítjuk el kutyánk lábát.
Itt egy hivatalos leírás a CoPolyról:
– Öntapadó: A kötés felhelyezésekor anyagában rendkívül erősen összetapad, a rétegek egymással összesimulva stabilan rögzítődnek. Egyéb fixálásra nincs szükség, nem kell ragtapaszt használni.

– Lélegző: Segíti a sebgyógyulást, mivel átereszti a levegőt.

– Gyors: A felhelyezéskor gyorsan összetapad, és később kézzel egyszerűen és könnyen eltávolítható.

– Gazdaságos: A biztonságos rögzítéshez elegendő néhányszor áthajtani, használata rendkívül anyagtakarékos. Kötszert, ragtapaszt és időt takaríthat meg. 

– Esztétikus: Nemcsak praktikus de szép is. Hét alapszínből és három neon színből válogathat.

– Széles méretválaszték: 2,5 cm – 5,0 cm – 7,5 cm – 10 cm – 15 cm.

– Hosszúság: 4,5 méter.
– Állatbarát: Bőrhöz, illetve szőrhöz nem tapad, csak önmagához. Nincs összeragasztózott bőr és szőr, nincs fájdalom átkötözéskor.

Figyelmeztetés:

Közvetlenül a sebre nem helyezhető!

Sebre használjon steril gézlapot.

Szín választék:

– Alap: fehér, drapp (bőrszín), sárga, zöld, kék, piros, fekete.

– Neon: neon narancssárga, neon rózsaszín, neon zöld.

– Tappancsos mintával is rendelhető (színes alapon fekete tappancsos minta).

Gyártó: Gospel Medical – YueQing Gospel Medical Instrument Co., Ltd.
Tárolás: Fénytől védve, erős napsugárzástól távol, szobahőmérsékleten, száraz helyen tárolandó.

FORRÁS
Első megvásárolandó dolog pipa, mivel beszélgettünk korábban a fent említett lányokkal a zöld kagylóról is, így annak is utána néztem a neten és Ritáéknál is megkérdeztem milyen lehetőségeket ajánlanának nekem. 3 féle készítmény került elém, az egyik a Glico Flex volt, amit Lotti és Márti is ajánlott. A másik kettő is hatásosnak nézett ki tartalmilag, de én mégis valahogy emellett tettem le a voksomat. Nagyon elégedett voltam, mert a netes webáruházakban 75-78 Ft között mozogtak a tabletta árak, én ezt 70 Ft-os tabiáron megkaptam. Ezt kúraszerűen szokták alkalmazni, azaz 3 hetes kúra alatt Jamie 48 tablettát fog bekebelezni (napi 2 tabletta), azt mondták jó ízű és a kutyák sorban ülnek érte. Na majd meglátjuk… 🙂 Itt találjátok a hivatalos leírást:
Kivételes táplálék-kiegészítő az ízületi porcok és egyéb kötőszöveti elemek egészséges fejlődésének támogatására, valamint idő előtti elöregedésének megakadályozására.

Összetétel (1 tabletta tartalma):
– Új-zélandi zöldkaréjú kagyló-kivonat: 600 mg
– Sörélesztő: 260 mg
– Lucernakivonat (klorofil): 200 mg

Hatása:
A GF 600 tartalmazza a glükozaminoglikánok (GAG) minden fő típusát többek között a kondroitin-4 és kondroitin-6-szulfátokat. Gazdag összetett fehérjékben, polipeptidekben, természetes kelátkötésű ásványi anyagokban (kalcium, foszfor, magnézium, szilikon), hosszú szénláncú telítetlen zsírsavakban, enzimekben, vitaminokban és nukleinsavakban is. A hozzáadott sörélesztő szintén értékes ásványi anyagok (különösen króm), fehérjék, B-komplex vitaminok és biotin forrása. A benne levő lucernakivonat, a klorofil, erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyület.
A GF 600 kivételes táplálék-kiegészítő, mely segít megőrizni a kötőszöveti elemek köztük az ízületek, ízületi nedv, az inak, a szalagok és a porc egészséges állapotát.

Javallat:
Különösen ajánlott a gyors fejlődésű és nagytestű fajták kölykeinek. Ízületi betegségekben szenvedő kutyákban az ízületek kenőanyagaként hat, csillapítja az ízületi fájdalmat, javítja az ízületek mozgásképességét és növeli azok mozgási tartományát. Alkalmazható az ízületi kötőszövetek és csontok műtét utáni regenerálásának támogatására.

FORRÁS

A mai legfontosabb, hogy elérjem Dr Papp Zalánt, a Móravárosi Állatgyógyászati Centrum állatorvosát, aki nem mellesleg az egyik legjobb ortopéd orvos itt a környéken. Korábban nála szűrettem le Jamiet dp-re. Nagyon fontos lenne, hogy megnézze ezt a “fránya” jobb mellső lábat, mert sajnos nem az első alkalom, hogy Jamm erre a lábára sérül le. Még várat magára a doktor úr, de kitartóan keresem, persze úgy, hogy még ne vegye zaklatásnak 🙂 🙂

Ma, ha minden igaz Annához is elnézünk, elviszem hozzá a Pöttyöst, főleg ha lemaradunk a mai szegedi rendelésről… 
Amint van bármi információm számotokra tudatni fogom, ja és ne aggódjatok, mert Pötty jól van, a lábával semmi komoly nincs, hisz ma már rendesen használja. Azonban minden ilyen nemű sérülésnek utána kell járni, meg kell tudni az okát… Szóval Watson és Sherlock ismét lendületben, hisz a tettes ismeretlen…


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!