Hihetetlenül vártam a pirossal bekarikázott vasárnapot, szeptember 15-dikét. Ugyanis ezen a napon került megrendezésre a Tükör Őrző-védő szeminárium Varga Balázs vezetésével, segédkezésével a Szegedi Kutya Klubon. Egy remek árnyékot adó “sátor” alatt foglalhattunk helyet, körben. Balázs ahelyett, hogy a kör közepén állt volna, és énekelte volna a híres EDDA dalt :), inkább beült hozzánk a körbe mindenféle segédeszközt tartalmazó rekeszek társaságában.
Isszuk szavait, fotón Varga Balázs |
Akik elmélyülten figyelnek egy része… 🙂 |
A figyelő másik oldal |
Akik földön ülve szívják magukba a tudást 🙂 |
Nem tudom, hogy Balázs hány ilyen szemináriumot tartott már, vagy ez volt az első, de az volt a benyomásom, hogy szerintem két napot simán el tudna velünk beszélgetni erről az életmód programról. Nagyon összeszedett volt, nem kellett neki se jegyzet, se más. Csak mesélt arról, amit szeret, ami élete részét képezi, amivel foglalkozik.
- Alap és középfokú csoportvezetőként tevékenykedem az Őrmezői Kutyasuliban.
- Az Őrmezői Őrző-Védő ágazat vezetője vagyok.
- 1-9 szintű K99-es felkészítő és vizsgasegéd minősítéssel rendelkezem.
- 1-6 szintű K99-es teljesítménybíró vagyok.
- 4. éve vagyok a Népszigeti Tükör bemutatócsoport tagja.
Akinek sok mindent köszönhet, Szofival |
Az előadás során nem monológokat kaptunk, mindannyian belevonódtunk, így már egy nagy beszélgetéssé változott a délelőtt. Elsőként általános képet festettünk az őrző-védő ágról, sportról, hogy ki mit gondol róla, milyen gondolatok jutnak az hétköznapi emberek eszébe, ha meghallják “őrző-védő”.
- Általában azért járnak az emberek, hogy agresszív kutya legyen ebzetükből, jól mutasson mellettük az utcán.
- Vannak, akik azt gondolják, hogy amelyik kutya ebben a sportban tevékenykedett/tevékenykedik, az tutira harapós lesz, azaz kontrollálhatatlanul beépül a “rendszerébe”, hogy harapjon, akármire.
- Mindennapos nézet az is, hogy ŐV-re csak is erre a sportra kitenyésztett munkakutyával, őrző-védő fajtákkal lehet eljárni. (Szegény yorkis, tutira kinevetik, ha elmeséli, ő igenis ŐV-re jár a kutyájával…).
- Az ŐV nem szól másról, mint a kutya hergeléséről.
Gabi Nevillel “vérremenő” ŐV közben |
Összegészében elmondható, hogy nagyon sok negatív kicsengésű mondatot ejtettünk ki a szánkon, dobtunk be a közösbe, és az az igazság, hogy tényleg ez terjeng az ŐV-ről. Ennek ellenére az egyik legtöbb embert vonzó sport! Balázs és maga a Tükör Módszer alapítója, Korom Gábor is azt vallja, hogy a kutyázás csúcsa az őrző-védő, ami nem csak egy sport, hanem egy életmód. A Tükör sulikban is az egyik legnagyobb látogatottságnak örvendő sportnak számít az életmód programok közül.
- kézben tarthatóság,
- önbizalom a kutyának,
- önbizalom a gazdának,
- energia levezetés,
- életmód program, ahol le tudom fárasztani a kutyát, azaz levezetheti az ösztöneit.
- Az ŐV foglalkozások olyan élethelyzeteket képesek teremteni, amikhez ha hozzászokik, megtapasztalja a kutya, akkor hasonló esetekben, mint egy szatyrait dobáló elesett ember, nem reagál azonnal, hanem az ŐV-nek köszönhetően a gazdától várja a parancsot cselekvésre (kontroll alatt van a kutya). Azaz nagyon sok kutyatámadás elkerülhető egy jól felépített, segédelt ŐV foglalkozással.
Tappancs, aki kiŐVzte magát, minden zaj mellett is boldogan alszik |
Későbbi beszédtémánk a hagyományos ŐV és ezzel szemben a Tükör ŐV bemutatása, különbségeinek, hasonlóságainak kiemelése volt. Számomra érdekes volt hallgatni ezeket, mert szerencsére soha nem voltam hagyományos ŐV foglalkozáson. Látni láttam már bemutatókon, de ott már azt látja az ember, amit elértek a kutyával. Azaz egy igen motivált kutyát a segédre koncentrálva, minden idegszálával megfeszülve a munkára várva. De a kérdés itt, hogy mindezt hogyan érik el??? Talán ebben mutatkozik meg leginkább a két őrző-védő munka eltérő volta. Lássuk először a hagyományos ŐV jellemzését.
Hagyományos ŐV:
- Megemlítettek pár példát azok, akik hagyományos ŐV foglalkozáson is voltak. Mindketten már Tükör ŐV-znek kutyájukkal, látják a különbséget, sőt egyiküknél épp fejlesztésre, probléma megoldásra, terápiára kell még használni a foglalkozásokat. (Hogy ez mi is takar, majd később írok részletesebben.)
- Elhangzott, hogy a hagyományos módszernél a segédek sokszor úgy kerülnek be a pályára, hogy ráadják a ruhát és “menj, csináld!” mondattal felküldik őket a pályára. Azaz nincsen előképzettség – “töltelék embernek” is hívják őket, előnyük, hogy hitelesen tudják előadni azt, hogy félnek, és igen jól tudják kapkodni a lábukat, ezáltal a kutyáknak remek lehetőséget nyújtanak.
- Ámde természetesen hamarabb létezett hagyományos ŐV, mint Tükör ŐV, rengeteg jó szakember található itt is, de szemléletük merőben más.
- Cél: a kutyából kihozzák a maximumot, a kérdés az, hogy mivel érik ezt el. Milyen eszközzel, milyen módon, milyen kontroll alatt hozzák ki nem számít. Céljuk, hogy meglegyen az a végeredmény, amit el kívánnak érni.
- Olykor nagyon nagy terhelést adnak egy kutyára.
- Látszólag kívülről szinte ugyanaz, de ha mélyebbre tekintünk megláthatjuk a különbséget.
- Célként főként az lebeg a segédek szeme előtt, hogy megnézzék a kutyát, gazdát, köztük lévő kapcsolatot, és ott segítsenek, fejlesszenek, ahol kell. Elég érdekes “produkciókba” tud fulladni egy-egy foglalkozás csak azért, hogy pl a félelmekkel küzdő kutyát megszabadítsák ettől, de ugyanakkor tuti, hogy az a kutya, aki alapból őrjöng a pálya szélén segédet, kart látva, nem fog a szó szoros értelmében ŐV-zni a pályán az első foglalkozások alatt…
- Nem az a cél, hogy a kutyák magas szintű ŐV munkát végezzenek, tökéletes legyen a felugatás, és még sorolhatnám, ezek mind, mind melléktermékei a folyamatosan látogatott foglalkozásoknak.
- És itt persze jön az ellenmondás, hisz nagyon jól felkészített kutyákat láthattunk dolgozni fent Pesten a Tükör ŐV keretein belül. Ugyanis ahogy javul, fejlődik a kapcsolat gazda és kutya között, építik egymást óráról órára, eljutnak arra a szintre, amit a hagyományos ŐV-ben legelső pillanattól kezdve is akarnak. A különbség a megtett útban, és annak milyenségében rejlik.
Kicsi a bors, de jól ŐV-zik!!! |
Hasonlóság:
- segéd segédruhában dolgozik,
- kutya segédeszközöket fog meg,
- ugyanazokat a segédeszközöket használják,
- segédeknek ugyanazokat a mozdulatokat kell ismernie,
- hergelés, sarokba állítás: ezeket Tükör ŐV is használja, persze nem mindegy hogyan.
Tükör ŐV és a nagytestű pásztor kutyák:
- Fajták példaként: kaukázusi juhász, középázsiai juhász
- Ilyen kutyáknál zsákmányos ösztönökkel dolgoznak elsősorban a foglalkozásokon
- Genetikailag arra voltak szelektálva, hogy ha területre belép bárki, akkor el kell pusztítani, ha nem ismerős. Mai napig Oroszországban még mindig dolgoznak ilyen módon ezek a kutyák.
- Sokszor a segéd is veszélyben lehet
- Folyamatos szelekció során furcsa harcmodort sajátítottak el, mint hogy összedolgoznak más kutyával, és elég érdekes a harapásmódjuk: kikerülve a kart oldalról, lágy részről tépnek.
- Kaukázusi juhász, mivel általában önállóan dolgozik, ezért a presszióra (nyomásra) jellemzően még erősebb agresszióval válaszol, csak a gazdától fogadják el ezt. ŐV-ben pressziót is alkalmazzák a foglalkozásokon, így ezzel nagyon óvatosan kell bánni náluk.
Forrás |
Ösztönök:
Az ŐV foglalkozásokon ösztönökkel dolgoznak a segédek, alapvetően két ösztön nyilvánul meg: zsákmány ösztön és a védő ösztön.
Segéd feladata ezeket az ösztönöket előhozni és a gazdának megmutatni hogyan áll ezekkel a kutya. Amelyik erősebb benne azzal elkezdik építeni a gyengébb ösztönt. Egy zsákmányos kutyánál a védő ösztönt építjük, és fordítva. Magukról az ösztönökről is megemlítettünk pár szót.
- Mikor nyilvánul meg?: vadászat, élelemhez jutás, mozgásra reagálás közben,
- Mit jelent, hogy egy kutya zsákmányos? – ha valami megmozdul, akkor azonnal rámozdul és vadássza, nem hagyja békén, de pl a labdás, játékos kutyák is ide sorolhatók.
- Megfigyelhető, hogy a zsákmány általában kisebb, mint maga a kutya,
- Minden kutyában megtalálható, de nem egyforma szinten,
- Lehetnek megnyilvánulóak, és van akinél ez nem nyilvánul meg, pl amelyik kutya nem mozdul rá a játékra, labdára. (“Gondolja magában, hogy dobáld magadnak a labdát…”)
- ŐV foglalkozásnál cél, hogy ezt nagyon magas szintre toljuk a kutyában és ezen a magas szinten is megtartsuk kutyánk felett a kontrollt.
- Mi lehet ez? – otthon megugatja a ház előtt közlekedőt, bevédi az ételt, közeledik valaki hozzánk és megugatja, megvédi saját magát,
- A kutyákban benne van a védő ösztön, ugyanúgy ahogy a zsákmány ösztön,
- Fajta és egyedfüggő hogy kiben melyikből van több: zsákmány, vagy védő ösztön.
- Vannak veleszületett ösztönök és szerzett tapasztalatok. Minden egyed más és más “ösztönkészlettel” születik, vannak fajta jellegzetességek, de mégis minden egyednél ez teljesen egyéni. Ezek a veleszületett ösztönök, melyek nagyon sokat számítanak. Ám ezek mellett vannak a kutyának szerzett tapasztalatai az életben, amelyek legalább ilyen fontosak, mint a veleszületett ösztönei. A Tükör ŐV azzal dolgozik, hogy a szerzett tapasztalatai folyamatosan erősítsék az ösztöneit, fokozatosan emelve a terhelést, ahogyan a kutya engedi. Így aztán elképzelhető, hogy egy veleszületetten nem túl erősnek gondolt ösztönű kutya a munkánk végeztével (aminek persze soha sincs vége) ugyanolyan szép és magabiztos vagy még jobb munkát produkál, mint egy veleszületetten erős ösztönű társa. Logikusan következik, hogy a segédek nem csak azokkal a kutyákkal dolgoznak, akiknek veleszületetten erős ösztöneik vannak, hanem minden más kutyával is, sőt. A szerzett tapasztalatai a kutyának a veleszületett ösztöneit erősítik. (Helyesbítés: 2013.10.03.)
Itt épp Jamie védőösztöneit nézzük meg, Balázs segítségével Fotó: Farkas Gábor |
De mégis miért ilyen fontos a sokak által alkalmazott sport, életmód, azaz az ŐV? Alapjában véve ebben ez egy sportban nyilvánul meg együtt a zsákmány ösztön, és a védő ösztön. Ezek élesen elkülönülnek egymástól, a segéd segítségével átkapcsolhatók. Balázs elmondása szerint hihetetlen gyorsan lehet ezeket az ösztönöket kapcsolgatni, és ezek segítségével lehet összerakni egy-egy magas szintű munkát.
Másik nagyon fontos érv az ŐV mellett, hogy nagyon rövid idő alatt, 10-15 perc alatt, le lehet vezetni kedvencünk ösztönenergiáit. Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy egy nagyon fontos fogalom kifejtésére kísérletet tegyek, hisz a foglalkozások alatt magam is láttam hasonló eseteket, és nem tudtam hova tenni. Ez a fogalom az ösztönenergia keringés. Mely megmutatkozik, amikor a kutya egy ŐV foglalkozás után lefut gazdájával a pályáról és jellemzően még akár a karral a szájában ürít, vagy akár el akarja ásni a megszerzett kart. Ez nagyon jótékonyan hat kedvencünk egészségi állapotára, sőt bizonyítottá vált ennek a jótékony hatásnak volta is.
Korom Gábor előadásaiban is említésre kerül egy olyan kutya, aki számos komoly betegséggel küszköd, jelenleg 14 éves, gazdájával a mai napig aktívan járnak ŐV-zni. A kutya sosem gyógyulhat meg, de ezzel az ösztönenergia keringéssel, amit számára az ŐV foglalkozásokkal érnek el nála, stabilizálják az állapotát. Amikor abbahagyták ezt a fajta életmódot a kutya állapota visszaesett, szóval tényleg ez a tevékenység jelenti számára az életet, a túlélést.
Iskolánk “falai” között is van tudomásom olyan kutyáról, akinek életminőségét abszolút pozitívan befolyásolja ez az életmód. Milyen érdekes, hogy nem is gondolná az ember mennyi mindenre jó az őrző-védő foglalkozás, és mégis a hétköznapokban annyira negatív kicsengése van, hogy szerintem Jamie ŐV videóját is sokan érdekes gondolatok közepette nézték végig. Pedig nekünk is van mit fejlődni, tudom mit szeretnék, el is szeretném érni… de tudjátok mit… ehhez meg kell várnotok a következő bejegyzés(eke)t. 🙂
Bejegyzésem megírásához Balázs előadását használtam.
Naprakész információkért keress minket facebookon: www.facebook.com/tanmarks.jamie 😀